موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/121841 :کد

بسته‌های جدید گردشگری در مازندران

نوروزگاه عمارت‌ها و محله‌های تاریخی؛با تور «ساری گردی» همراه شوید

  پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۵:۱۴
تعداد بازدید : ۱۵۵   
 تحلیل ایران -نوروزگاه عمارت‌ها و محله‌های تاریخی؛با تور «ساری گردی» همراه شوید

با تور «ساری گردی» در عمارت ها و محله‌های قدیمی و تاریخی مازندران می‌توان معماری اصیل اما فراموش‌شده ایرانی را به نظاره نشست.

 با تور «ساری گردی» در عمارت ها و محله‌های قدیمی و تاریخی مازندران می‌توان معماری اصیل اما فراموش‌شده ایرانی را به نظاره نشست.


به گزارش تحلیل ایران تورهای ساری گردی با هدف آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و گردشگری برگزار شد که در این میان عمارت «کلبادی» هم از مقصدهای گردشگران نوروزی شهر بهارنارنج بوده است.

 

عمارت کلبادی به دستور جلیل از امرای ارتش در حدود ۱۳۰ سال پیش یعنی اواخر دوران قاجار برای فرزندش امیر نصرت ساخته‌شده است. ازآنجایی‌که امیر نصرت در جوانی درگذشت این بنا به نام وی «امیریه» نیز نام گرفت و سردارجلیل پس از مرگ او بنا را به فرزند وی منوچهر خان کلبادی بخشید.

 منوچهر خان کلبادی که زمانی نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود در سال ۱۳۶۲ دار فانی را وداع گفت و این بنا در سال ۱۳۷۰ در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت و در سال ۱۳۸۸ این بنا تبدیل به موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی شد.

 سبک معماری این بنا با معماری بومی و تکایای دوران قاجار مطابقت دارد، خانه کلبادی به لحاظ موقعیت اجتماعی مالک و کاربری و ریزه‌کاری‌های ساخت برتری‌های اساسی نسبت به خانه‌های دیگر دارد که به شکوه آن افزوده و این بنا را متمایز ساخته است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: در موزه کلبادی آثار متنوعی از هنرهای سنتی و مردم‌شناسی به نمایش گذاشته شده و اشیاء باستانی این موزه با هفت هزار سال قدمت و تنوع مصنوعات سفالین، فلزی، شیشه‌ای و سنگی از دوران پیش‌ازتاریخ ایران تا اواخر دوره قاجار، راوی فرهنگ و گذشته ایران و مازندران است.

دلاور بزرگ نیا افزود: قدمت برخی محله‌های ساری مربوط به دوره قاجار است و در آثار تاریخی و سفرنامه‌ها می‌توان نشانی از این محله‌ها یافت. از مهم‌ترین محله‌های ساری می‌توان به امام‌زاده یحیی، چراغ‌برق یا ام زله بن، بهرام اتر، آب امبارنو، چاله باغ، چناربن، شاه غازی بن، درب خانه یا چال مسجد، در مسجد، شیشه‌گر محله، نعلبندان و میر مشهد اشاره کرد.


ساکنان این محله ها را بیشتر کسبه، بازاریان و کارمندان تشکیل می‌دهند که اقشار میانی جامعه هستند و ساختمان‌های قدیمی و کوچه‌های باریک و ترکیب بافت سنتی و مدرن از ویژگی‌های این محله است.

با اتوبوس ساری گردی به حمام تاریخی «وزیری» هم می‌توان رفت، حمام وزیری مربوط به دوره قاجار است و در ساری، خیابان انقلاب، کوچه آب‌انبار نو در کنار خانه کلبادی قرار دارد. این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۲۶۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این حمام ازلحاظ نوع معماری، مصالح و ویژگی‌های ساختمانی از ابنیه دیدنی و مشهور مازندران به شمار می‌رود، این حمام با مساحتی در حدود ۲۰۰ مترمربع دارای همه فضاهای لازم برای یک حمام سنتی شامل ورودی، سربینه، راهروی انتقالی هوا، گرمخانه خزینه‌های آبگرم و سرد سرویس بهداشتی و تون (گرمابه) است.

عباس مهدوی کارشناس میراث فرهنگی مازندران نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: گرمخانه حمام وزیری نیز همانند سربینه به‌صورت هشت‌ضلعی است و در انتهای ضلع جنوبی آن خزینه‌های آب گرم و سرد قرار دارد و در قسمت جنوبی بنا اتاقی مستطیل شکل که کف آن از همه قسمت‌های بنا پایین‌تر است به‌عنوان (تون) یا گرمابه حمام کاربری داشته و ورودی آن خارج از حمام و در ضلع شرقی است.

وی اظهار داشت: حمام وزیری درگذشته در جوار خانه وزیری قرار داشت و روزگاری نیز قسمتی از این خانه بوده و از همین رو به حمام وزیری معروف است.

تورگردی روزانه ۱۰۰۰ گردشگر در ساری

محمد محبوب معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری با اشاره به اینکه در یک روز بیش از هزار نفر از تور رایگان «ساری‌گردی» بهره‌مند شده‌اند، افزود: تا این تاریخ بیش از هشت هزار نفر از تور ساری‌گردی استفاده و از اماکن تاریخی و طبیعت بکر اطراف ساری بازدید کرده‌اند.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :