موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/123074 :کد

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران مطرح کرد:

تاثیر اجرای های طرحهای هادی در ترویج بومگردی روستایی

  دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۴:۴۵
تعداد بازدید : ۱۹۳   
 تحلیل ایران -تاثیر اجرای های طرحهای هادی در ترویج بومگردی روستایی

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران، اجرای طرح هادی را در ترویج بوم گردی روستایی مؤثر دانست.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران، اجرای طرح هادی را در ترویج بوم گردی روستایی مؤثر دانست.

به گزارش تحلیل ایران سید مجید هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: باتوسعه شهرنشینی و سکونت در ساختمان‌های آپارتمانی بافضاهای  محدودنیاز به گذران اوقات فراغت بیش از پیش خودنمایی می‌کند.

 

وی تصریح کرد: گرانی زمین درشهرها، افزایش سرسام آور هزینه اقامت در هتل‌ها، ارائه خدمات نامناسب توسط مسافرخانه‌ها، عدم اعتماد به مکانهای اقامتی سرراهی همگی دست به دست هم داده و انگیزه تملک ویلاهرچند با فضای محدود رادرمیان اقشارمختلف جامعه افزایش داده است، لذا به دنبال این اشتیاق زمینه سوءاستفاده دلالان زمین در قالب‌های مختلف نظیر تغییرکاربری غیرمجاز اراضی، تخریب وریشه کنی جنگل‌ها، مراتع و اراضی کشاورزی را فراهم آورده است.

وی افزود: شیوع پدیده زمین خواری و تولید ساختمان‌های فاقد کیفیت که قارچ گونه در ناب‌ترین اراضی روستاهای مازندران گیلان و گلستان احداث می‌شوند در شرایطی صورت می‌پذیرد که میانگین حداکثر استفاده از این بناها در طول یکسال به ۱۵ شب هم نمی‌رسد.

 

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران تصریح کرد: برای برون رفت از شرایط نامناسب فعلی و به منظور عملیاتی کردن فرمان مقام معظم رهبری که سال ۹۶ را سال اقتصادمقاومتی، تولید - اشتغال نامگذاری کرده‌اند، ترویج وتوسعه پروژه بوم گردی روستایی می‌تواند ضمن کاهش اثرات مخرب ویلاسازی به شیوه کنونی اثرات مثبت را به همراه داشته باشد.

 

هاشمی ادامه داد: ایجاد اشتغال در روستاهای کشور، معرفی جاذبه‌های طبیعی و گردشگری روستاهای کشور، افزایش انگیزه ماندگاری جمعیت روستایی (کاهش مهاجرت روستا- شهر)، افزایش تولید روستایی (محصولات زراعی – لبنی – دامی و صنایع دستی)، احیاء فرهنگ بومی روستایی از جمله اثراث است.

 

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران یادآور شد: بنیادمسکن انقلاب اسلامی مازندران درسالهای اخیر برای عینی کردن توانمندی‌های روستاهای مازندران با شناسایی روستاهای مستعد، اقدام به اجرای طرح هادی روستایی با هدف احیاء بافت سنتی کرده است و روستاهای اسبچین از توابع شهرستان عباس آباد، جواهرده از توابع شهرستان رامسر، کندلوس از توابع شهرستان نوشهر، پایین دسته از توابع شهرستان سیمرغ، شورم است از توابع شهرستان سوادکوه از مصادیق سالهای گذشته و نمونه اخیر آن روستاهای زروم و فریمک از توابع شهرستان نکا است.

 

وی افزود: با اجرای طرح هادی دراین دو روستا ضمن بهسازی شبکه معابر با استفاده از مصالح بوم آورد نسبت به مرمت و زیباسازی واحدهای مسکونی و جداره‌های معابر روستا اقدام شده است.

هاشمی یادآور شد: حاصل کارضمن پرهیز از پدیده زشت تخریب اراضی زراعی وباغات و تفکیک غیرمجاز اراضی حاصلخیزباعث جذب صدها گردشگر بویژه درایام تعطیل به این روستاها به منظور بهره مندی از طبیعت منطقه، اقامت در واحدهای مسکونی که با معماری و مصالح بومی بنا شده‌اند، آشنایی با تولیدات فرهنگ – رسوم و آئین کهن مردم با صفا و سختکوش این منطقه شده است.

وی اظهار امیدواری کرد تا با حمایت مسئولان شهرستان‌های استان مازندران و حمایت دستگاه‌های اجرایی و برنامه ریز استان در آینده نزدیک شاهد گسترش این گونه طرح‌ها درسطح روستاهای مستعد استان باشیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :