موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست استان ها

a/67251 :کد

0

روند کاهشی زاد و ولد قرقاول خزری در مازندران نگران کننده است

  چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۲:۳۹
تعداد بازدید : ۱۰۶۸   
 تحلیل ایران -روند کاهشی زاد و ولد قرقاول خزری در مازندران نگران کننده است

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نکا با اشاره به اینکه قرقاول خزری از جمله پرندگان بومی و نادر در کشور بوده که در مراتع و بوته ‌زارها زندگی می‌کند, گفت: روند کاهشی زاد و ولد قرقاول خزری در مازندران نگران...

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نکا با اشاره به اینکه قرقاول خزری از جمله پرندگان بومی و نادر در کشور بوده که در مراتع و بوته ‌زارها زندگی می‌کند, گفت: روند کاهشی زاد و ولد قرقاول خزری در مازندران نگران کننده است.


به گزارش تحلیل ایران رضا قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: قرقاول خزری در زبان محلی تورنگ یا تیرنگ نامیده می‌شود و یکی از زیباترین پرندگان ایران بوده که با تغذیه از دانه‌های گیاهی و حشرات می‌تواند در حفظ محصولات کشاورزی مفید باشد.


وی با اشاره به اینکه جمعیت این پرنده رو به کاهش است اما در خطر انقراض نیست, افزود: فصل بهار زمان جفت گیری قرقاول بوده که این پرنده تحت حمایت محیط زیست است که با متخلفان شکار این پرنده به شدت برخورد می‌شود.

 

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نکا تصریح کرد: سال گذشته به دلیل بارش تگرگ بسیاری از قرقاول از بین رفت که اگر به این امر توجه نشودع عواملی مانند تخریب زیستگاه‌ها  و شکار بی رویه نسل قرقاول یا تیرنگ را در معرض خطر قرار خواهد داد.

قاسمی بیان داشت: مهم‌ترین نقش را در حفظ و حراست از این پرنده‌ها جوامع محلی دارند که باید با فرهنگ‌سازی و آموزش به شوراها و دهیاران آنها را به اهمیت این مسئله آشنا کرد تا آنان روستاییان را به حفظ و حراست از گونه‌های حفاظت شده تشویق کنند.

 

وی گفت: شوکا، پلنگ، خرس، خوک، کفتار، روباه، شغال، خرگوش، راسو، خرس، مارال، شوکا و پرندگانی نظیر قرقاول خزری، تیکا، کبک، عقاب، شاهی، دلیچه و ابیا از گونه‌های حفاظت شده هستند.

قاسمی افزود: در گذشته میرشکار برای حفاظت از زمین‌های کشاورزی حیواناتی مانند خوک یا تشی را می‌کشتند اما دیگر آنها مجوز کشتن را ندارند و باید این حیوانات را دفع کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :