موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی استان ها

a/68314 :کد

0

افزایش ۳۵ درصدی قیمت آهن‌آلات در سال ۹۵

  یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۵:۲۸
تعداد بازدید : ۱۲۰   
 تحلیل ایران -افزایش ۳۵ درصدی قیمت آهن‌آلات در سال ۹۵

رئیس اتحادیه آهن‌فروشان ساری از افزایش ۳۵ درصدی قیمت آهن‌آلات در سال ۹۵ خبر داد.

رئیس اتحادیه آهن‌فروشان ساری از افزایش 35 درصدی قیمت آهن‌آلات در سال 95 خبر داد.


به گزارش تحلیل ایران مجتبی کواکبیان در گفت‌وگو با ایسنا؛  اظهار کرد: قیمت آهن‌آلات در یک ماه گذشته با تحول عجیبی رو‌به‌رو بوده است به طوری که میله گرد در اوایل اسفند از هزار و 200 تومان برای هر کیلو بود به هزار و 800 تومان افزایش یافته است.

 

وی با اشاره به اینکه به طور متوسط قیمت‌ها حدود 35 درصد رشد داشته است، خاطرنشان کرد: قیمت ورق گرم هم از هزار و 400 تومان به هزار و 750 تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه آهن‌فروشان ساری با اشاره به اینکه بسیاری از کارشناسان به این روند تغییرات قیمت نگاهی مثبت دارند، گفت: قیمت ها در بهمن سال گذشته به سطح اواسط سال 91 رسیده بود که این امر موجب کاهش تولید و بسته شدن بسیاری از واحدهای تولیدی شده بود اما امروز این افزایش قیمت تا اندازه‌ای منطقی است.

 

کواکبیان با اشاره به اینکه نوسان قیمت قابل بازگشت نیست، خاطرنشان کرد: در ژانویه 2016 به دلیل عدم فروش از سوی فروشندگان خارجی و کاهش 150 میلیون تنی ظرفیت تولید توسط کشور چین، در بازار جهانی نیز شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم.

وی گفت: ورق گرم با ضخامت 2 میلیمتر از 290 دلار در هر تن سی اف آر بنادر ایران به 420 دلار رسیده است اما این قیمت همچنان 150 دلار ارزان‌تر از اوایل سال 2015 میلادی است.

رئیس اتحادیه آهن فروشان ساری تاکید کرد: در کشور با توجه به روند صعودی قیمت در بازارهای جهانی کارخانه‌های ایرانی موفق شده‌اند تولیدات خود را صادر کنند، به طوری که آهن اسفنجی، اسلب، بیلت، ورق سرد، ورق گرم و میله گرد در سطح وسیع در منطقه به فروش می‌رسد.

عضو هیات مدیره اتاق اصناف مرکز استان خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان کشور تا دو ماه آینده محصول خود را پیش فروش می‌کنند و ظرفیت‌های خالی سال گذشته با قیمت‌های مناسب جایگزین شده است.

 

کواکبیان با اشاره به کاهش 66 درصدی واردات آهن‌آلات در سال 94 گفت: به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی و کاهش میزان واردات که در سال 94 این امر به 3 میلیون و 129 هزار تن رسیده بود، در عرضه این محصول‌ها اختلال ایجاد شد.

وی افزود: افزایش صادرات نفت موجب افزایش درآمد دولت شده و همین امر امیدواری در فضای اقتصادی کشور ایجاد کرده است، بنابراین سرمایه‌های راکد دوباره فعال شدند و انبارها که تا حدود زیادی خالی بودند پس از مدت‌ها حضور اجناس را در خود دیدند و افزایش تقاضا موجب افزایش قیمت شده است.

 

رئیس اتحادیه آهن فروشان ساری با اشاره به اینکه دولت به عنوان بزرگترین مصرف کننده همچنان وارد بازار نشده است، خاطرنشان کرد:: به دلیل عدم تصویب و ابلاغ  بودجه سال 95 دولت هنوز وارد بازار مصرف نشده است بنابراین به دنبال این افزایش قیمت، افزایش تقاضا هم وجود دارد و صاحبان کالاها نگران فروش محصول خود نیستند.

کواکبیان تاکید کرد: حجم نقدینگی در 4 ماه آخر سال گذشته به شدت افزایش یافته که این نقدینگی در پایان اردیبهشت وارد بازار می‌شود و با وجود ضریب فزاینده حداقل 2.5 برابر افزایش نقدینگی، امواج تورمی ایجاد می‌کند.

 

وی در پایان گفت: با وجود افزایش ناگهانی و شدید قیمت‌ها دوره کوتاه آرامش و ثبات فرا می‌رسد که به دنبال آن روند آرام صعودی قیمت‌ها آغاز می‌شود تا قیمت‌ها به مرز منطقی خود برسد.

منبع:ایسنا

                               

اتحادیه     آهن     ساری     قیمت     محصولات    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :