موضوعات ‌مرتبط: فناوری استان ها

a/72095 :کد

0

ساخت کارخانه زباله سوز مازندران با مشارکت ژاپنی‌ها‌

  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۲:۲۰
تعداد بازدید : ۲۷۷   
 تحلیل ایران -ساخت کارخانه زباله سوز مازندران با مشارکت ژاپنی‌ها‌

هیئت سرمایه‌گذار ژاپنی به آمل آمده تا با عزم جدی مدیران آملی، ساخت کارخانه زباله سوز در منطقه تسریع شود.

هیئت سرمایه‌گذار ژاپنی به آمل آمده تا با عزم جدی مدیران آملی، ساخت کارخانه زباله سوز در منطقه تسریع شود.


به گزارش تحلیل ایران ، هیئت سرمایه‌گذاری کشور ژاپن بعد از ظهر امروز برای ارائه فناوری بازیافت و زباله سوز امروز به مازندران آمده و با مسئولان شهر آمل دیدار کردند.

 

احمد امیرسلیمانی، شهردار آمل در این بازدید با بیان اینکه زباله یکی از مشکلات شهری بوده که سال‌های سال تا به امروز برای رفع آن تلاش‌های زیادی صورت گرفت، گفت: عمده‌ترین دلیل عقب‌ماندگی در حوزه پسماند و نداشتن دانش فنی به وجود تحریم‌های سنگین علیه ایران، جنگ تحمیلی و کارشکنی‌های خارجی بازمی‌گردد تا به امروز در این امر موفق عمل نکنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه در راستای ایجاد زباله‌سوز تلاش داریم با همکاری شرکتی از کشور ژاپن به عنوان بخش خصوصی در این زمینه ورود یابیم، افزود: این شهرستان می‌تواند با توانمندی بالای اجرایی کمک‌کار نمایندگان ژاپنی باشد و در ایجاد پروژه زباله‌سوز در منطقه می‌تواند باعث ایجاد تحولات زیادی شود.

 

امیرسلیمانی با اشاره به اینکه پیمانکاران بخش خصوصی در این شهرستان توان بالایی دارند و می‌توان از ظرفیت آنها بهره گرفت، تصریح کرد: در ایجاد خط تولید انرژی از زباله و رفع مشکل این معضل شهری همه مسئولان بومی و محلی در شهرستان آمل چون نماینده مردم در مجلس، نماینده دولت و اعضای شورای اسلامی شهر اراده راسخ دارند.

شهردار آمل با اعلام اینکه دست طرف خارجی ایجاد شرکت زباله‌سوز در آمل را به گرمی می‌فشاریم، گفت: مسئولان این شهرستان تلاش دارند در همه مراحل ساخت این نیروگاه بر اساس برنامه‌ریزی لازم و طراحی‌های انجام شده گام بردارند.

راه‌اندازی نیروگاه زباله‌سوز مازندران در سال 2017

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری آمل نیز در این نشست با بیان اینکه طی دو سال مذاکره برای رفع مشکل زباله به عنوان بزرگ‌ترین معضل شهری از سوی مدیریت پسماند انجام گرفت، گفت: در دی ماه سال 93 طی دستور وزارت کشور یک هئیت ژاپنی جهت بازدید و مذاکره با ایجاد تعامل وارتباط برای ساخت کارخانه زباله‌سوز به استان مازندران فرستاده شدند.

محمد للهی ادامه داد: در این بازدید شهرستان آمل به عنوان پایلوت استانی برای مطالعات اولیه برای ساخت این نیروگاه زباله‌سوز انتخاب شد و مورد مذاکره نمایندگاه ژاپنی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در مهر ماه 94 با موافق وزارت کشور به همراه تیمی برای بازدید از شرکت JGC به کشور ژاپن رفته و بازدید‌های از کارخانه‌های موجود شهر توکویو به عمل آوردیم، افزود: طی این بازدید متوجه وجود 23 کارخانه زباله در این شهر شدیم.

 

للهی عنوان کرد: با توجه به برنامه زمانبندی شده سفر هئیت اجرایی شرکت ژاپنی چهارمین مرحله سفر انجام شده که تاکنون مطالعه اولیه انجام و هم‌اکنون در مرحله مطالعات امکانات‌سنجی برای ساخت این نیروگاه در این شهرستان هستند.

مدیرعامل مدیریت پسماند شهرداری آمل خاطرنشان کرد: طی سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در شهریور ماه امسال با رایزنی وزارت کشور ایران تفاهم‌نامه این مذاکره امضاء و در سال 2017 این پروژه اجرایی می‌شود.

وی اضافه کرد: با راه‌اندازی این نیروگاه بزرگترین چالش‌های مدیرین شهری زباله استان رفع می‌شود.

راه‌اندازی نیروگاه زباله‌سوز با تعامل شرکت ژاپنی


رئیس شورای اسلامی شهر آمل نیز مطرح کرد: راه‌اندازی خط تولید انرژی از زباله با تعامل شرکت ژاپنی نیاز به حمایت مسئولان دارد.

اسدالله تورنگ, اجرای عملیات زباله‌سوز در آمل را گام بزرگی در جهت رفع یکی از معضلات شهری بیان کرد و گفت: راه‌اندازی خط تولید انرژی از زباله با تعامل و مشارکت شرکت ژاپنی باید با حمایت مسئولان همراه باشد.

 

وی با تاکید براینکه ایران و ژاپن رابطه‌ای تاریخی دارند و از گذشته‌های دور تاکنون با روابط پربار به فکر توسعه و آبادانی در امر اقتصادی بودند، عنوان کرد: هم‌اکنون این روابط با قوت ادامه دارد و تعامل تجاری، تبادل نفت و دریافت کالاهای خاص بین دو کشور وجود دارد.

تورنگ روابط ایران و ژاپن را به قبل از انقلاب اسلامی مطرح و بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل سالم بودن روابط شاهد ادامه این روابط بوده و شاهد پیشرفت در روابط اقتصادی و تجاری ایران و ژاپن هستیم.

 

رئیس شورای شهر آمل ادامه داد: در سال 2006 نیز مبادلات اقتصادی بین ایران و ژاپن با بیش از 3 میلیارد دلار افزایش روبرو بود.

وی با اشاره به تبادل شرکت ژاپنی JGC با شهرستان آمل جهت ساخت کارخانه زباله‌سوز این سفر نمایندگان و متخصاصان ژاپنی را مرحله چهارم عنوان کرد و گفت: طی نتیجه این سفر، تاکنون زمین برای سوزاندن زباله تهیه شده و مکان مورد تائید برای این مهم لحاظ شد؛ هر چند نمایندگان این شرکت هم می‌توانند مکان مورد نظر را از نزدیک مشاهده کرده و جزئیات لازم را بررسی کنند.

تورنگ با تاکید براینکه مازندران مناسب‌ترین مناطق کشور در زمینه زیست محیط است و جلوگیری از آلودگی محیط زیست برای مسئولان مازندران بسیار مهم است، اظهار داشت: امیدواریم با اجرای شرکت زباله‌سوز در آمل، دیگر مناطق کشور از این دستاورد الگوبرداری کنند.

 

رئیس شورای شهر آمل با اشاره به اینکه شرکت‌های زیادی برای ایجاد کارخانه زباله‌سوز با آملی‌ها وارد مذاکره شدند و هم‌اکنون خواستار همکاری دو جانبه هستند، افزود: ولی مسئولان برای ساماندهی زباله شهرستان با شرکت ژاپنی مذاکرات داشته و در این مسیر گام برمی‌دارند.

وی با بیان اینکه باید شهرهای دیگر با تلاش مسئولان در راستای تولید انرژی از زباله گام بردارند، خاطرنشان کرد: همچنین مردم و مسئولان باید از همکاری دو طرفه ایران و ژاپن در این شهرستان آگاه شده و نتیجه‌ آن به دیگر مناطق این استان اطلاع‌رسانی شود.

منبع:خبرگزاری تسنیم
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :