موضوعات ‌مرتبط: سیاسی استان ها

a/73774 :کد

0

ناراحتی شالی‌کاران مازنی از کارگران فصلی با قیمت‌های صعودی

  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۳
تعداد بازدید : ۱۳۲   
 تحلیل ایران -ناراحتی شالی‌کاران مازنی از کارگران فصلی با قیمت‌های صعودی

حمایت کشاورزان و رسیدن به خودکفایی، ناراحتی شالی‌کاران از کارگران فصلی با قیمت‌های صعودی در زمان تولید محصول برنج, مهم‌ترین دغدغه برنج‌کاران مازندرانی است.

حمایت کشاورزان و رسیدن به خودکفایی، ناراحتی شالی‌کاران از کارگران فصلی با قیمت‌های صعودی در زمان تولید محصول برنج, مهم‌ترین دغدغه برنج‌کاران مازندرانی است.


به گزارش تحلیل ایران، مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط مناسب آب‌ وهوایی و با دارابودن خاک حاصلخیز بهترین استان برای کشت محصول برنج است. این استان با سطح زیرکشت 210 هزار هکتاری زمین‌های شالیزاری به عنوان رتبه اول در کشت برنج با تامین 44 درصد برنج تولیدی در کشور برخوردار است.

 

کشاورزان مازندرانی 40 روز قبل از آغاز سال نو در اواخر بهمن‌ماه آستین‌های همت خود را بالا می‌زنند و و ابزارهای اولیه سنتی‌شان را بر دوش می‌گیرند و با وجود سرمای زمین به امید تولید دیگری از محصول برنج برای تامین نیاز زندگی خود به اراضی شالیزاری خود می‌روند.

آنها دغدغه‌های بسیاری را از زمان کاشت با وجود گرانی‌های موجود به جان می‌خروند تا در زمان پائیز و هنگام برداشت محصول خوبی را به ثمر برسانند. اگرچه سال‌های اخیر با وجود مشکلات موجود در کاشت، داشت و برداشت برنج، کشاورزان به منظور خودکفایی رسیدن و برطرف کردن باری از مشکلات زندگی‌شان به کشت دوم و حتی سوم روی آوردند تا در توسعه اقتصادی کشور کمکی کنند.

 

تسنیم در گفت‌وگوهایی با چند کشاورز خستگی‌ناپذیر برنج یا به گفته هم‌استانی‌های پرمشقت در اراضی شالیزاری مازندران"به رنج" حاصلی است که نیاز به توجه بیشتر از سوی مسئولان دارد تا آنچه که استاندار مازندران در سال‌جاری تاکید بر رسیدن "خودکفایی" این محصول در کشور و به عنوان قرار گرفتن "سبد کالای ایرانی" داشتند، برسیم.

ای کاش یارانه کود و سموم برداشته نمی‌شد


ابراهیم کشاورز 55 ساله یکی از روستاهای بخش دشت‌سر آمل در خصوص وضعیت کشاورزی بیان کرد: در این منطقه بیشترین توجه مردم به کشت برنج است و به عنوان تنها شغل محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: برای رسیدن به محصول مناسب و پربار نیاز به کود شیمیایی و سموم برای رفع آفات است که در صورت عدم استفاده از آن‌ها موجب نابودی محصول کشاورزی می‌شود.

این کشاورز زحمت‌کش با تاکید براینکه برای خرید یک هکتار 300 کیلو کود نیاز است که امسال برای آن 320 هزار تومان کود خریداری شد، عنوان کرد: امسال با وجود افزایش نیافتن تعرفه کود اما بازم هم خرید آن برای کشاورزان مشکل است چرا که در گذشته با تخصیص یارانه قیمت‌ها مناسب بوده است.

 

وی با اشاره به خرید دیگر محصول چون پلاستیک را در اراضی شالیزاری در سال‌جاری را کیلویی 5 هزار تومان بیان کرد و گفت: من کشاورز، برای 16 هزار زمین کشاورزی باید حدود 60 هزار هزینه پلاستیک دادم تا این وسیله را برای محافظت از بندهای اراضی کشاورزی در زمان شیارزنی زمین و عدم خروج آب بکار گیرم.

 

اکبر کشاورز دیگر مازندرانی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به خرید سموم یادآور شد: امسال برای خرید سم ساقه با مراجعه به شرکت تعاونی 100 هزار تومان برای یک ظرف 10کیلویی دادم  در حالی‌که در سال گذشته برای یک هکتار اراضی‌ام 80 هزار تومان خریداری کردم و این اصلا رضایت‌بخش نیست.

 منبع:خبرگزاری تسنیم
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :