موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی استان ها

a/77552 :کد

0

بررسی دلایل افزایش مصرف سوخت طبیعی در مازندران

  جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۹
تعداد بازدید : ۱۷۰   
 تحلیل ایران -بررسی دلایل افزایش مصرف سوخت طبیعی در مازندران

امروزه گسترش و پیشرفت دائم و روز افزون در بخش صنایع و حمل و نقل و نیاز به مصرف بیشتر سوخت‌های فسیلی درجهان، کشورهای پیشرفته و صنعتی را بر آن داشت تا به فکر سوخت جایگزین و مناسب به جای دیگر سوخت‌ها...

امروزه گسترش و پیشرفت دائم و روز افزون در بخش صنایع و حمل و نقل و نیاز به مصرف بیشتر سوخت‌های فسیلی درجهان، کشورهای پیشرفته و صنعتی را بر آن داشت تا به فکر سوخت جایگزین و مناسب به جای دیگر سوخت‌های فسیلی باشند.

 

به گزارش تحلیل ایران، در بخش صنایع به واسطه وجود و ورود صنایع بزرگ و کوچک از قبیل نیروگاه‌ها، گلخانه‌ها، کوره‌های آجرپزی، مرغداری‌ها و افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی، جایگزینی سوخت مناسب به جای فرآورده‌های نفتی اهمیت فراوان پیدا کرد.

بخش حمل و نقل به واسطه تراکم جمعیتی فراوان و نیاز به جابه‌جایی سریع و دائمی افراد، بیشترین مصرف سوخت در جهان را به خود اختصاص داد و استفاده از انرژی جایگزین در این بخش نیز، اهمیت دوچندان یافت.

 

در این میان، سوخت گاز طبیعی به واسطه فراوانی و پراکندگی، هزینه مناسب‌تر استخراج، بهای مناسب و آلایندگی کمتر محیط زیست در مقایسه با سایر سوخت‌های فسیلی مورد توجه بیشتر قرار گرفت.

 

در کشور ما سالانه مقادیر زیادی فرآورده‌های نفتی صرف بخش صنایع و حمل و نقل می‌شود که این خود، مستلزم صرف هزینه‌های فراوان برای تامین این قبیل سوخت‌های فسیلی است؛ بنابراین استفاده از سوخت گاز طبیعی به عنوان یکی از بهترین و در دسترس ترین جایگزین‌های سوخت‌های فسیلی و به خصوص سوخت بنزین اهمیت می یابد.

تاکید بر جایگزینی سوخت فسیلی برای کاهش انرژی

صادق قاسم پور, رئیس تامین و توزیع شرکت نفت منطقه ساری در این باره به تسنیم گفت: در شرایط امروزی جامعه ایران با رشد مصرف سوخت‌های فسیلی و در نتیجه گران تر شدن و محدود شدن دسترسی به این سوخت‌ها، باید اقدامات سریع و اثر بخش در جهت بهینه‌سازی مصرف سوخت‌های فسیلی و جایگزینی آن با سوخت گاز طبیعی انجام شود.

وی اعتقاد دارد: برای کاهش وابستگی به مصرف سوخت‌های فسیلی و حفظ ذخایر نفتی و حفظ محیط زیست از آلودگی‌های ناشی از استفاده از این نوع سوخت‌ها، جایگزینی سوخت یکی از الزامات است.

قاسم پور, حفظ ذخایر ارزی را یکی از اثربخش ترین مزایای جایگزینی سوخت عنوان کرد.

مرتضی مستشرق, کارشناس مهندسی فرآورده‌های نفتی منطقه ساری نیز گفت: وجود کارگروه‌های بررسی و کارشناسی و تصمیم‌گیری به منظور کنترل مصرف سوخت‌های فسیلی و جایگزینی آنها با سوخت گاز طبیعی ضروری به نظر می‌رسد.

مستشرق با بیان اینکه طرح جایگزینی سوخت یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی است, افزود: کاهش هزینه‌های تولید با مصرف  سوخت گاز طبیعی و کمک به کاهش آلایندگی هوا در مناطقی که کارگاه تولیدی وجود دارد بخشی از مزایای استفاده ازسوخت پاک است.

اتصال 48 واحد صنعتی و 57 واحد مرغداری به شبکه گاز طبیعی

مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه ساری نیز گفت: به منظور بهینه‌سازی مصرف سوخت، در شرکت نفت منطقه ساری هر ساله جلسات متعدد بحث و هم اندیشی و در نهایت تصمیم‌گیری و تصویب نهایی در زمینه تبدیل سوخت انجام می‌شود.

حسین‌علی طالبی افزود: سال گذشته 14 جلسه با حضور دست اندرکاران و مسئولان ذیربط و با موضوع تبدیل و بهینه‌سازی مصرف سوخت برگزار‌ شد.

وی بیان کرد: نمایندگان صنعت و معدن، شرکت گاز استان، سازمان جهاد کشاورزی، نماینده استانداری در حوزه قاچاق کالا و ارز، تصمیمات بهینه‌سازی مصرف سوخت و لزوم تبدیل و جایگزینی سوخت واحد های صنعتی و صنفی به سوخت گاز طبیعی را صورت دادند.

طالبی, خروجی حاصل از این جلسات را مثبت ارزیابی و تصریح کرد: پیرو این جلسات، اقدامات بسیار خوب و اثربخشی در مورد بهینه سازی مصرف سوخت انجام شد.

وی، اتصال 48 واحد صنعتی و 57 واحد مرغداری به شبکه گاز طبیعی را از اقدامات موثر در زمینه مهار استفاده بی رویه سوخت فسیلی و تبدیل آن به سوخت گاز طبیعی برشمرد.

طالبی خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از 82 هزار خانوار با تبدیل سوخت نفت، به شبکه گاز طبیعی متصل شدند.

 

وی با بیان اینکه با همکاری همه نهادهای ذیربط و مصرف کنندگان، بیش از یک میلیون و 750ه زار لیتر در زمینه سوخت نفت‌گاز صرفه جویی شد, تاکید کرد: این صرفه جویی در زمینه مصرف سوخت نفت‌سفید و نفت‌کوره به ترتیب حدود یک میلیون و 300 هزار و بیش از200 هزار لیتر بوده است.

 منبع:خبرگزاری تسنیم
                               

بررسی     سوخت     طبیعی     مازندران        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :