موضوعات ‌مرتبط: سیاسی استان ها

a/83173 :کد

0

کاربری نوین جنگل های هیرکانی با مدیریت تلفیقی

  دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ — ۱۴:۲۶
تعداد بازدید : ۲۰۱   
 تحلیل ایران -کاربری نوین جنگل های هیرکانی با مدیریت تلفیقی

معیشت پایدار، جایگزین و سازگاربامحیط‌زیست و ضرورت حذف بهره داری سنتی از جنگل‌های شمال لزوم اجرای مدیریت تلفیقی جنگل‌های چندمنظوره را الزامی می‌ سازد.ه

معیشت پایدار، جایگزین و سازگاربامحیط‌زیست و ضرورت حذف بهره داری سنتی از جنگل‌های شمال لزوم اجرای مدیریت تلفیقی جنگل‌های چندمنظوره را الزامی می‌ سازد.


به گزارش تحلیل ایران  بیش از ۱.۸ میلیون هکتار جنگل‌های بکر هیرکانی در شمال کشور گسترده شده است و برای اجرای طرح مدیریت تلفیقی نیازمند همسویی و همراهی دستگاه‌های مرتبط است.


 مدیریت تلفیقی جنگل‌های چندمنظوره هیرکانی به‌صورت پایلوت در منطقه گردشگری و توریستی دو هزار و سه هزار تنکابن اجرا می‌شود که هدف این پروژه ایجاد چارچوب مدیریت چندمنظوره برای حفظ زیست‌محیطی جنگل‌های هیرکانی بوده که پنجاولویت را دنبال می‌کند.


داریوش بیات مدیر پروژه مدیریت تلفیقی جنگل‌های چندمنظوره هیرکانی در خصوص اهداف این پروژه می‌گوید: توسعه معیشت پایدار، جایگزین و سازگاربامحیط‌زیست جوامع بشری، اقتصاد و مشاغل پایدار، بهبود وضعیت تنوع زیست‌محیطی، جوامع تاب آور و توانمند جنگلی و تفرج و طبیعت‌گردی با کمترین آسیب زیست‌محیطی از اولویت‌های طرح مذکور است.

بیات اضافه کرد: ما می‌خواهیم با اجرایی کردن این پروژه با توجه به اینکه حدود دو سال به‌طور مداوم بروی آن مطالعه کرده و تمامی جوانب آن را از طریق مشاوران مجرب سنجیده‌ایم، آن را به‌صورت الگویی در مرحله اول در اختیار سازمان جنگل‌ها و مراتع قرار داده و سپس به دستگاه‌های اجرایی مرتبط مانند منابع طبیعی، محیط‌زیست، میراث فرهنگی و گردشگری، فرمانداری‌ها و امور آب منطقه‌ای و ... قرار دهیم که با استفاده از آن در حفظ تنوع زیست‌محیطی بهتر مدیریت شود.

 منبع:مهر
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :