موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست استان ها

a/92910 :کد

0

دریاچه ممرز یا ارواح، پارک موزه خشکه‌داران و آشیانه عقاب‌ها

  ﺳﻪشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۴
تعداد بازدید : ۸۳۵   
 تحلیل ایران -دریاچه ممرز یا ارواح، پارک موزه خشکه‌داران و آشیانه عقاب‌ها

دریاچه ممرز یا ارواح، پارک موزه خشکه‌داران و آشیانه عقاب‌ها سفر رویایی و خاطره آمیز به مازندران را در آخرین ماه فصل تابستان برای گردشگران رقم خواهد زد.

دریاچه ممرز یا ارواح، پارک موزه خشکه‌داران و آشیانه عقاب‌ها سفر رویایی و خاطره آمیز به مازندران را در آخرین ماه فصل تابستان برای گردشگران رقم خواهد زد.


به گزارش تحلیل ایران هنگامی‌که آفتاب در باختر، قرار می‌گیرد، جاذبه منحصربه‌فردی در مازندران رخ می‌نمایند که گردشگران تابستانه را به خود می‌خواند، از دریاچه‌ای که ارواح لقب گرفته تا سفر به سرزمین پلکانی آلاشت در سوادکوه. انگار پله‌پله تا آسمان می‌روی و ستارگانی که در مخمل آسمان سوسو می‌زنند، جلوه‌ای دیگر می‌یابند و می‌توان لذت سفر به آلاشت را باتجربه یک‌شب زیبای رصدی از زمین تا اوج آسمان برد.

 

نبض پیوسته و منظم محیط‌زیست که برخاسته از قوانین طبیعت است بر شکل‌گیری آداب‌ورسوم مردم منطقه، تکوین آن و همچنین چهره و پوشش مردمان نقش داشته است. گونه‌های گلگون ساکنان همیشگی منطقه، نشان از مجاورت آن‌ها در سرمای روزهای زمستانی کوهستان دارد و پاپوش‌های رنگارنگ و سنتی که در دستان ماهر زنان منطقه با شش میل بافته می‌شود، محافظ خوبی برای روزهای سرد و یادگاری زیبا از سفر به مناطق مختلف مازندران است.

دریاچه ممرز که تالاب ارواح شهره است در نوشهر واقع‌شده و برای دیدن آن باید پنج کیلومتری به شمال روستای چلندر از توابع نوشهر رفت، جایی که میان جنگل انبوه پهن‌برگ  هیرکانی گم‌شده است. طول دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر است، در درون دریاچه درختان خشک‌شده‌ای قرار دارند که منظره جالبی ایجاد کرده‌اند.

 

مهدی اسحاقی رئیس اداره میراث فرهنگی نوشهر می‌گوید: برای دسترسی به این دریاچه در کیلومتر ۱۲ مسیر نور به نوشهر پس از جاده ونوش، باید وارد جاده فرعی روستای چلندر و صلاح‌الدین کلای سفلی شد و بعد از عبور از روستا به محیط‌بانی خواهید رسید. بعد از انجام اقدامات اداری لازم در محیط‌بانی جاده شمالی را به طول ۱۰ کیلومتر ادامه دهید.

وی می‌گوید: پس از مشاهده تابلوی دشت و بند ممرز وارد جاده فرعی شوید، این جاده فرعی شمارا به دریاچه بند ممرز خواهد رساند.

از تالاب ارواح کافی است چندده کیلومتری به سمت غرب مازندران و به پارک موزه جنگلی خشکه‌داران تنکابن برویم. موزه‌ای طبیعی و جنگلی در ۳۰ کیلومتری تنکابن به چالوس که تنها ۱۲۰ متر با دریا فاصله دارد.

 

این منطقه حفاظت‌شده به‌عنوان تنها جنگل جلگه‌ای و بکر و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال ایران محسوب می‌شود.

 

عباس مهدی کارشناس میراث فرهنگی مازندران می‌گوید: در حاشیه این منطقه نیز یک موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقبال محققان و دانش‌پژوهان است با هماهنگی اداره محیط‌زیست می‌توان از این جاذبه بازدید کرد.

 منبع:مهر
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :