موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی مصرف ناس

a/43058 :کد

0

به صدا درآمدن زنگ خطر شیوع مصرف ناس در بین جوانان خراسان شما

  ﺳﻪشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۳:۵۲
تعداد بازدید : ۳۸۰   
 تحلیل ایران -به صدا درآمدن زنگ خطر شیوع مصرف ناس در بین جوانان خراسان شما

ناس، مخدری قدیمی است که امروزه در قالب اشکال جدید با ظاهری فریبنده بین برخی ها دست به دست می شود؛ و به علت ارزان و در دسترس بودن در بسیاری از شهرها و روستاهای خراسان شمالی بویژه در بین نوجوانان و جوا

بجنورد -تحلیل ایران- ناس، مخدری قدیمی است که امروزه در قالب اشکال جدید با ظاهری فریبنده بین برخی ها دست به دست می شود؛ و به علت ارزان و در دسترس بودن در بسیاری از شهرها و روستاهای خراسان شمالی بویژه در بین نوجوانان و جوانان استان نیز دیده می شود.

 

البته از آن جایی که این ماده محرک از نظر قوانین فعلی کشور جزو مواد مخدر محسوب نمی شود، گویا نیروی انتظامی نمی تواند در این زمینه به طور جدی وارد عمل شود و اقدام به جمع آوری آن کند.
به گزارش تحلیل ایران، مدتی است که در خیابان های بجنورد و شیروان بسته های پلاستیکی سبز رنگی را می دیدم و با اندکی تعجب از کنارش رد می شدم تا این که روزی در یک خودرو نشسته بودم که جوانی از من تقاضای دستمال کاغذی کرد و به محض این که دستمال را از من گرفت، پودر سبزرنگی را از داخل یک بسته پلاستیکی داخل دستمال ریخت و آن را زیر زبانش انداخت.
ناگهان به یاد آن بسته های سبزرنگ داخل خیابان ها و کوچه ها افتادم و از جوان ماجرا را جویا شدم که در همان حال گفت ناس است.
از او درباره چگونگی تهیه این ماده سوال کردم که او هم به ارزان بودن و در دسترس بودن آن اشاره کرد؛ به ادعای این جوان، این روزها این بسته های خوش آب و رنگ در بیشتر بوستان ها و دکه ها و حتی بعضی سوپر مارکت های اطراف مدارس پیدا می شود. 
با جست وجو در اینترنت دریافتم که این ماده مخدر بتازگی در قالب آدامس هم وارد ایران شده است. پان پراگ، راجا، تایتانیک، ناس خارجی، پان پاکستان، پان عربی، ویتامین، ملوان زبل، پان اسفناج و گوتکا، نام های دیگر این ماده مخدر یا محرک است.
به اعتقاد بعضی کارشناسان این ماده نوعی مخدر و به اعتقاد برخی دیگر محرک است. مخدری که این بار در بسته های شکیل با عکس های هنرپیشه های خوش تیپ هندی و پاکستانی به عنوان آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعناع و خوشبوکننده دهان وارد شده است. این آدامس های مخدر را خیلی راحت می شود مثل سیگار از مغازه ها خرید. 

***عوارض ناگوار مصرف ناس
یک پزشک متخصص داخلی در توضیح این مسئله و عوارض مصرف ناس به تحلیل ایران گفت: ناس یا نسوار در واقع برگ خشک از نوع تنباکوست که آن را نرم می کوبند و با اندکی آهک مخلوط کرده و در دهان و میان لب و دندان می ریزند. نسوار پس از ساخته شدن سبز رنگ می شود.
دکتر مهدی کیوان مردکانلو افزود: مردم مناطقی از ایران، بیشتر مناطق افغانستان و پاکستان و قسمت هایی از هند، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان از این مخدر استفاده می کنند. 
وی با اشاره به عوارض ناگوار مصرف این ماده هم بیان کرد: دردفعات اول شخص احساس سرگیجه و سردرد و تهوع دارد، اما استفاده مدید از ناس عوارضی شامل از دست دادن تعامل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیرطبیعی در چشم ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی، بیماری های لثه و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ و نارسایی های کلیوی است.
وی تصریح کرد: جذب نیکوتین موجود در ناس و تنباکوهای جویدنی 3 تا 4 برابر سیگار می باشد و به همین ترتیب اعتیاد به آن سنگین تر بوده و رهایی و ترک آن دشوارتر است.
وی افزود: اگرچه ناس به شکل وحشتناکی اوضاع دهان و دندان را به هم می ریزد، اما مهم ترین هراسی که از این ماده وجود دارد، وابستگی سنگین و قوی بدان است.

*** خلأ قانونی، علت دشواری مبارزه با این مخدر تحریک کننده
در همین ارتباط، رئیس کانون وکلای خراسان شمالی در گفت و گو با تحلیل ایران در بجنورد با اشاره به اینکه ناس جزو مواد مخدر نیست، افزود: به همین دلیل نیروی انتظامی نمی تواند در این زمینه وارد شود و اقدام به جمع آوری آن کند و تنها در مواردی می توان از ورود ناس به استان جلوگیری کرد که به عنوان قاچاق کالا محسوب شود که در این حالت هم در صورت مشاهده مجرمان فقط به صدور حکم جریمه اکتفا می شود. 
داریوش حاجی زاده با اذعان به این که در این زمینه خلأ قانونی احساس می شود، ادامه داد: شاید در آینده قانونی وضع شود که به نیروی انتظامی اجازه برخورد با فروشندگان این ماده گیاهی مضر را بدهد. 
این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: با گران شدن سیگار و مخدرهای دیگر استقبال به مصرف ناس در استان ما بیشتر شده و این ماده به دلیل ارزانی بین جوانان مشتریان تازه ای پیدا کرده است. 
وی تاکید کرد: آگاه سازی جوانان و نوجوانان در مورد خطرات و مضرات مصرف ناس، آموزش به معلمان و والدین در مورد نحوه برخورد با دانش آموزان مصرف کننده و پیگیری و ارجاع افراد مصرف کننده به مراکز درمان مهم ترین راهکارهای پیشگیری و مبارزه با این ماده مخدر به شمار می رود.

منبع خبر:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :