موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حوزه

a/67595 :کد

0

آیت الله جوادی آملی: سلامت بدن انسان در گرو سلامت جان اوست

  پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۷:۵۵
تعداد بازدید : ۵۹۸   
 تحلیل ایران -آیت الله جوادی آملی: سلامت بدن انسان در گرو سلامت جان اوست

یکی از مراجع تقلید با تاکید بر رعایت کم‌خوری گفت: آنقدر نخوریم که به جای آنکه غذا در خدمت ما باشد ما در خدمت و گرفتار او باشیم.یکی از مراجع تقلید با تاکید بر رعایت کم‌خوری گفت: آنقدر نخوریم که به جای آنکه غذا در خدمت ما باشد ما در خدمت و گرفتار او باشیم.


به گزارش تحلیل ایران، در دومین روز از هفته سلامت دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه جمعی از معاونین این وزارتخانه با حضور در محل بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با ‌آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی دیدار کرد.


آیت‌الله العظمی جوادی آملی در این دیدار با بیان اینکه «سلامت بدن انسان در گرو سلامت جان اوست» اظهار داشت: انسان اگر فقط این بدن زمینی بود و اگر جان و روانی نداشت و یا اگر جان ما فرع بر بدن ما بود این مسایل مطرح نبود اما انسان جانی دارد که فرمانروا و برتر از جسم و بدن اوست لذا سلامت جان در سلامت جسم بسیار موثر و تاثیرگذار است.


وی با اشاره به گزارش وزیر بهداشت درباره رشد چاقی و عوارض سوء آن در کشور افزود: اکثر بیماری‌های جامعه ناشی از پرخوری یا بدخوری است که ریشه آن نادیده گرفتن کرامت انسانی توسط افراد است، انسانی که از کرامت انسانی را نادیده گرفته با نزدیکی ماه رمضان ناراحت می‌شود، در هر حالی که ماه رمضان ماه درمان است. این مقدار از رشد کرامت انسانی حداقل رشدی است که انسان می‌تواند داشته باشد.


آیت‌الله جوادی آملی اضافه کرد: انسان بیش از اینکه با حیوان وجه مشترک داشته باشد با فرشتگان مشترک است، ما چیزی از فرشتگان کم نداریم، لذا اگر جایگاه حقیقی خود را بدانیم و کرامت انسانی خود را در تغذیه رعایت کنیم و آنقدر نخوریم که به جای آنکه غذا در خدمت ما باشد ما در خدمت و گرفتار او باشیم.‌


وی رشد عقلانی را زمینه‌ساز سلامت جسم و روح دانست‌ و ابراز داشت: انسان اگر باور می‌کرد که مرگ پوسیدن نیست بلکه از پوست به در‌آمدن است، دیگر تمام توان خود را در خوردن و پر کردن شکم خود به کار نمی‌بست، اینکه اکنون بیمارستان‌ها و دادگاه‌های ما از مساجد و حسینه‌های ما شلوغ‌تر است به همین دلیل است که انسان مرگ را پایان کار خود فرض کرد در حالی که رعایت نزاهت روح و توجه به جهان دیگر هم مشکل طب و هم مشکل دستگاه قضا را برطرف می‌کند.


آیت‌الله جوادی آملی تاکید کرد: پرورش روح در سایه رعایت نزاهت‌های اخلاقی صورت می‌گیرد، بنابراین انسان باید خود و جایگاه حقیقی خود را بشناسد که از فرشتگان نیز برتر است و بداند پرخوری متعلق به انسانی که چنین جایگاهی دارد نیست و این نشانه سلامت و عظمت روح است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :