موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی باغات

a/147258 :کد

میوه گرمسیری چیکو

۱۱۵۰ تن میوه گرمسیری چیکو در سیستان و بلوچستان برداشت شد

  چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۱۲:۲۸
تعداد بازدید : ۲۵   
 تحلیل ایران -۱۱۵۰ تن میوه گرمسیری چیکو در سیستان و بلوچستان برداشت شد

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: هزار و ۱۵۰ تن میوه گرمسیری چیکو از سطح ۲۱۲ هکتار از باغات این استان برداشت و روانه بازار مصرف شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران،اردشیر شهرکی اظهار داشت: چیکو به عنوان میوه گرمسیری در سطح 250هکتار از باغات میوه سیستان و بلوچستان کشت می شود.
وی با بیان اینکه برداشت چیکو از فروردین به مدت سه ماه در سیستان و بلوچستان درحال انجام است گفت: پیش بینی می شود هزار و 355 تن از این محصول تولید و روانه بازار مصرف شود.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: این محصول گرمسیری عمدتا در شهرستان های چابهار، سرباز، کنارک و قصرقند کشت می شود.
وی خاطر نشان کرد: میوه درخت چیکو مصرف خوراکی دارد اما از بخش های مختلف آن مثل گل ها، برگ ها، میوه نارس، پوست و بذر چیکو نیز به عنوان دارو استفاده می شود.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان با دارا بودن شرایط آب و هوایی تقریبا استوایی، گرم و مرطوب خواستگاه متنوع ترین میوه های گرمسیری کشوراست به طوری که در تولید برخی میوه ها در ایران بی رقیب است.
چیکو یکی از درختان میوه مناطق گرمسیری است که در شهرستان های جنوب سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط اقلیمی گرم و مرطوب بخوبی رشد می کند که هم مصرف خوراکی و هم دارویی دارد.
درخت چیکو رشد نسبتا کمی دارد ولی دارای عمر طولانی و در مقابل بادهای شدید نیز مقاوم است و خشکسالی متوالی را بخوبی تحمل می کند و از نظر تحمل به میزان شوری خاک نیز مشابه درختان خرما است.
میوه چیکو به دو شکل گرد و تخم مرغی است که در زمان نارس بسیار سفت و غیرقابل مصرف است و طعم شیرینی آن شبیه گلابی است، هم تازه خوری دارد و هم در تهیه شیرینی، سالاد و دسر مورد استفاده قرار می گیرد .

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :