موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست حیات وحش

a/147930 :کد

توسط محیط بانان صورت پذیرفت

بازگشت افعی شاخدار به دامان طبیعت سیستان و بلوچستان

  چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ — ۱۵:۳۸
تعداد بازدید : ۷۳   
 تحلیل ایران -بازگشت افعی شاخدار به دامان طبیعت سیستان و بلوچستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از رهاسازی یک حلقه افعی شاخدار در طبیعت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران،وحید پورمردان با اشاره به ورود یک حلقه مار به مناطق مسکونی شهرستان میرجاوه گفت: این مار توسط ساکنین منطقه زنده گیری و به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تحویل داده شده بود.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: مار مذکور که از نوع افعی شاخدار شناسایی شد، پس از اطمینان از سلامت، توسط محیط بانان در زیستگاه مناسب رهاسازی شد.

وی ادامه داد: افعی شاخ‌دار از راسته گرزه‌ مار است که به عنوان خطرناک‌ترین مار حاضر در ایران شناخته شده و با وجودی که نسبت به بسیاری از مارهای دیگر کوچکتر است، به راحتی می‌تواند یک موجود بزرگ را از پای درآورد.

 

پورمردان گفت: از مشخصات ظاهری این گونه می توان به رنگ بدن شنی، قهوه ای متمایل به زرد یا خاکستری همراه با 4 تا 6 سری خال قهوه ای که دو سری از خال های میانی به هم پیوسته و به شکل خطوط قهوه ای اشاره کرد. پشت چشم ها و در دو طرف قسمت پشتی سر دارای دو خط قهوه ای تیره است که تا انتهای دهان ادامه می بابد. سطح شکمی سفید متمایل به زرد و انتهای دم گاهی مشکی است دارای سر مثلثی شکل و مردمک چشم عمودی است . پولک های سطح پشتی تیغه دارندو دارای دو زایده شاخ مانند بر روی سر و در بالای چشم خود می باشند طول کل بدن این گونه 75 سانتی متر است.

 

وی ادامه داد: به کمک حرکات جانبی بدن به درون ماسه ها فرو رفته و به انتظار طعمه می ماند. در این حالت تنها چشم و بینی از زیر خاک بیرون است و در صورت احساس خطر با روی هم کشیدن سطح پولک های جانبی صدایی تولید می کند که همانند صدای پاشیدن آب روی یک سطح داغ است.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :