موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست دریاچه هامون

a/148375 :کد

آقای استاندار

بهره برداری از ماهیان پشت سد سیستان، نیازمند حرکتی جهادی است.

  یکشنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۸ — ۰۹:۵۰
تعداد بازدید : ۱۲۰   
 تحلیل ایران -بهره برداری از ماهیان پشت سد سیستان، نیازمند حرکتی جهادی است.

آقای استاندار، بهره برداری از ماهیان پشت سد سیستان، نیازمند حرکتی جهادی است.  بشتابید که لحظه ها دیر است.

 

 

 

 

  آب، یعنی حیات.
آب، یعنی حلال همه ی مشکلاتی که انسان برای فائق آمدن بر آنها جان می کند.
آب، یعنی فرستاده ی الهی برای منت نکشیدن از بندگان خداوند.
آب آمد، یأس ها در سیستان به امید تبدیل شد.


تصور بر این بود که دیروقت آمده، فصل کاشت گندم و جو از دست رفته است.
اما امروز که نگاهی به سرزمین سیستان می اندازی، جز بستری سبز از جالیزها، ذرت، یونجه، انگور، علوفه های مرتعی چیزی به چشم نمی آید.


سرزندگی، شور و نشاط، جامعه را فراگرفته است. در کوچه های یکی از روستاها که چندی قبل، عبور هیچ ذی روحی به چشم نمی آمد، حالا رفت و آمدها و ولوله هایی دیده می شود، گیاهان، حشرات، حیوانات و هوای خوب، همه عنایات الهی هستند که به یک باره بخشیده شد.


یکی از نعمت های الهی هدیه شده به مردم ما، بچه ماهی های میلیاردی است که در آبگیرهای پشت سدها و بندها و دریاچه‌ی هامون، دیده می شوند.


با یکی از کارشناسان مبرز شیلات سیستان گفتگوی فنی داشتم. گفتند نزدیک به ۴۰ درصد از ماهیان پشت سد سیستان، ماهی آمور و کپور هستند که قابلیت پرورش دارند و این پدیده‌ی نوظهوری است که امسال رخ داده است و در سالهای پرآبی قبل به جز معدودی همه ماهیان هرز بودند.


در حال حاضر، مراکز تکثیر ماهیان گرمابی، در سطح کشور برای تولید این بچه ماهیان، هزینه های گزافی می کنند و به استخرداران می فروشند.
اما بر پایه‌ی این نعمت خدادادی، میلیاردها از این ماهیان را یکجا خداوند به رایگان به ما اهدا کرده است.
از سویی چاله های بزرگ برکه مانند در زمین های مردم وجود دارد. کانال های زهکش در حاشیه‌ی کانال های بتنی، استخرهای پرورش ماهی مردمی و همچنین استخرهای ۱۰۰۰ هکتاری کیان آباد و سطوح وسیع و الحمدالله پرآب چاه نیمه ها، از دیگر مواهبی است که خداوند به ما بخشیده است.
در کنار این، ده ها کارشناس و متخصص آبزی پروری در دانشگاه زابل، اداره کل شیلات سیستان با تشکیلاتی که در هر کدام از شهرستانهای سیستان، یک اداره‌ی مستقر دارد، زمینه ای بسیار عالی برای تولید درآمد و ارتقاء سطح رفاه مردم فراهم است.


باید نهضتی برای آماده سازی این آبگیرها، صید و تفکیک ماهیان پرورشی از سد سیستان و حمل و رهاسازی آنها در آبگیرهای سیستان و حتی ارسال به سایر نقاط کشور، به وجود آید و کارشناسان ترویج شیلات و جهادکشاورزی، به صورت جهادی مردم را حمایت و پشتیبانی کنند تا از این موهبت الهی به درستی بهره برداری شود.


اگر این کار صورت نگیرد، آرام آرام با خشک شدن رودخانه و دریا، این ظرفیت، مبدل به لاشه هایی متعفن خواهد شد که به صورت غیر اصولی باید از محیط زیست انسانی آنها را دور کرد.
برای آنانی که آستین بالا می زنند و حرکتی جهادی صورت می دهند، آرزوی سرافرازی و توفیق دارم.

 

 

بقلم مهندس عباس نورزائی

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :