موضوعات ‌مرتبط: سیاسی روابط بین الملل

a/148422 :کد

او تنها یک سفیر نبود

مهدی جهانتاب

  دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ — ۱۷:۴۲
تعداد بازدید : ۱۵۴   
 تحلیل ایران -او تنها یک سفیر نبود

"کتاب او تنها یک سفیر نبود" دربرگیرنده هزار و ۷۰۰ روز از خاطرات دکتر فداحسین مالکی سفیر ایران در افغانستان است. این کتاب در اصل پاسخی به ادعاهای "رابرت مایکل گیتز "وزیر سابق دفاع آمریکاست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران،مایکل گیتز در کتاب خاطرات خود با عنوان «وظیفه» مطالبی را عنوان کرده که کتاب «او تنها یک سفیر نبود» واقعیتِ مربوط به آن مطالب را برملا می‌کند.

 

خاطرات سفیر از دوره  ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد و زمانی که  دبیر ستاد مبارزه مبارزه با مواد مخدر بود آغاز می شود وی چندی بعد به عنوان سفیر ایران در افغانستان انتخاب و منصوب میگردد،ایشان به مدت 4 سال  و نیم یعنی هزار و ۷۰۰ روز به عنوان سفیر ایران در افغانستان فعالیت نمود .

 

افغانستان در آن دوران  پیچیدگی های خاص خودش را داشت. حضور بیش از 48 کشور دنیا، ناتو و آمریکائیها در آنجا وضعیت بسیار حساسی را بوجود آورده بود. مالکی در این شرائط حساس و سخت، باید ارتباط تنگاتنگی با دولت، مردم و رهبران جهادی افغانستان ایجاد می کرد تا اجازه به خطر افتادن منافع دو کشور را ندهد و جایگاه واقعی جمهوری اسلامی ایران در معادلات بین المللی را حفظ کند.


"ژنرال پترائوس" فرمانده معروف نظامیان آمریکائی در منطقه که بعدها به ریاست سازمان سیا رسید، در مورد او گفته بود، ما می دانستیم که حضور مالکی در افغانستان معادلاتمان را به هم می زند.

 

این اعتراف از این جهت هم قابل توجه است که در میدان عمل دیپلماسی، ژنرال پترائوس که برگ برنده آقای اوباما در منطقه بود در مقابل هوش سیاسی و ابتکار عمل این دیپلمات سیستانی غیور تکریم کند، بدون اینکه از مالکی در طول چند سال حضورش در افغانستان ادبیات غیر دیپلماتیک شنیده باشد.

فداحسین مالکی بدلیل ارتباط بسیار خوب و نزدیکی که با رئیس جمهور کرزای، مرحوم مارشال فهیم معاون اول و اسماعیل خان وزیر آب و انرژی افغانستان داشت، از همان روزهای اول حضور در کابل برای جاری شدن آب در رودخانه هیرمند تلاش کرد که همین امر باعث شد، تا پایان ماموریتش در افغانستان، جریان آب در هیرمند به سیستان قطع نشود.

 

در کتاب "او تنها یک سفیر نبود "، اطلاعات موثق و خوبی از طرح و نقشه‌های آمریکا در افغانستان و همچنین راهکارهای سفیر ایران برای بی‌اثر کردن آن‌ها منتشر شده است.

 

یکی از مدارکی که در این کتاب به آن پرداخته می‌شود، درباره اتفاقات انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. ۸ سال پیش، یعنی دور دومی که قرار بود حامد کرزای رئیس جمهور شود، آمریکایی‌ها قصد داشتند با به دور دوم کشاندن انتخابات، کودتا کنند. یعنی قصدشان این بود که کرزای و عبدالله‌عبدالله به دور دوم رسیده و مجادله کنند. در نتیجه درگیری شده و آمریکا مداخله کند. این اطلاعات از طریق دنیس تورا نماینده سازمان ملل در افغانستان به دست سفیر ایران در این کشور رسید. دنیس تورا این روزها نماینده سازمان ملل در سوریه است. البته بعدها خود آمریکایی‌ها این اطلاعات را منتشر کردند اما آقای مالکی به عنوان سفیر ایران با کرزای و عبدالله‌عبدالله دیدار و گفتگو کرد. در نتیجه عبدالله از حضور در انتخابات انصراف داد. در نتیجه کرزای رئیس جمهور شد و نقشه آمریکا برای به‌هم ریختن افغانستان ناکام ماند

 

این کتاب، در قالب یک مستند داستانی  به روایت خانم فاطمه حاجی ملاباقری نوشته شده است. تیتر فرعی‌اش نیز این است: «۱۷۰۰ روز تدبیر در عرصه دیپلماسی سیاسی» که توسط انتشارات حدیث قلم در 336صفحه به چاپ رسیده است.

 

 

 

 

                               

  مهدی جهانتاب
 
  آدرس ایمیل : Mehdi.jahantab@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده : او تنها یک سفیر نبود


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :