موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست تالاب هامون

a/148965 :کد

اداره‌کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان

مردم سیستان مراقب گزش عنکبوت سمی باشند

  ﺳﻪشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ — ۱۲:۴۱
تعداد بازدید : ۵۵   
 تحلیل ایران -مردم سیستان مراقب گزش عنکبوت سمی باشند

مردم منطقه سیستان و اطراف تالاب بین المللی هامون و مرداب‌ها مراقب گزش عنکبوت سمی (بیوه سیاه) باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران، پیرو انتشار برخی تصاویر در فضای مجازی در خصوص وجود عنکبوت سمی (بیوه سیاه) در سیستان و در حوزه تالاب بین المللی هامون؛ با توجه به فروکش کردن آب تالاب و به تبع آن حرارت،گرمی هوا و شرایط جوی با رطوبت بالا بستر تالاب که محیط مناسبی برای افزایش جمعیت خزندگان، حشرات و بندپایان بوده که این امر احتمال گزش افراد را افزایش خواهد داد.

 

اداره‌کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در اطلاعیه ای اعلام و تاکید کرد: نسبت به اتراق و تردد در مناطق تالاب بین المللی هامون،مرداب ها و مناطق حاشیه ای که قبلاً محل تجمع آب های راکد بوده با احتیاط بیشتری برخورد شود و حتی الامکان از تردد در این مناطق خودداری شود.

 

این اطلاعیه می افزاید: لازم به ذکر است مراتب از طریق دستگاه‌های متولی پیگیری خواهد شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در عین حال اعلام کرده است: اصل وجود این عنکبوت که به "بیوه سیاه" نیز شهرت دارد صحیح است اما تاکنون و بر اساس بررسی‌های انجام شده هیچ گزارشی از مشاهده این عنکبوت در منطقه سیستان نرسیده و موردی از گزش این عنکبوت نیز در مراکز ثبت نشده است.

 

سم عنکبوت سیاه 15 برابر مرگبارتر از زهر مارزنگی است.عنکبوت بیوه سیاه، از رسته عنکبوتیان بوده و حشره شناسان سم او را از خطرناکترین سموم می‌دانند به طوریکه براساس تحقیقات علمی زهرش  ۱۵ برابر مرگبارتر از زهر مار زنگی است.

بیوه سیاه از معروف‌ترین عنکبوت‌های سمی است که گونه‌های مختلف آن در سراسر جهان به ویژه آسیای میانه و منطقه مدیترانه زندگی می‌کند.

نکته جالب اینکه عنکبوت نر بلافاصله بعد از جفت گیری باید پا به فرار بگذارد در غیر اینصورت سریعا توسط جنس ماده شکار می شود و در حقیقت پدر اولین غذای فرزندان خود خواهد بود و به همین دلیل عنکبوت ماده همواره بیوه می ماند.

بیوه سیاه، حشره‌ای به رنگ مشکی براق است که روی شکم خود علامتی شبیه به ساعت شنی و به رنگ نارنجی متمایل به قرمز دارد و بیشتر در توده‌های چوب، کنده‌های درخت، توده‌های خاکروبه، نقاط تاریک و زوایای انبارها، میان شاخه و برگ درختان در باغ‌های میوه و درون دیوارهای سنگی و زیر صخره‌ها زندگی می‌کند.

این عنکبوت به طور طبیعی کمرو است و تنها زمانی نیش می زند که گرفتار شود، احساس خطر کند و یا بطور ناگهانی لمس شود.

 

 

منبع :ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :