موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی اقوام

a/149552 :کد

برای رفع کامل محرومیت:به توازن و تعادل قدرت بیندیشید

عباس نورزایی

  جمعه ۰۸ شهریور ۱۳۹۸ — ۱۴:۴۸
تعداد بازدید : ۷۰   
 تحلیل ایران -برای رفع کامل محرومیت:به توازن و تعادل قدرت بیندیشید

عینک بدبینی و منفی‌نگری را در انتصابات دولتی استان، از دیدگان بالذاته پرفروغ‌تان برداریدو به توازن و تعادل قدرت بیندیشید..

جامعه‌ی انسانی استان سیستان و بلوچستان، بر محوریت و قدمت دو قوم سیستانی و بلوچ از ریشه‌های تاریخی زبان‌زدی برخوردار است. سایر اقوام از ولایات و استان‌های هم‌جوار به صورت طبیعی و اقوامی از سرزمین‌های دورتر چون ولایات مرکزی ایران، عراق، حجاز، هندوستان، پاکستان، افغانستان، تانزانیا، سودان و سومالی بالاجبار به این سرزمین وارد و هم اینک طوایف زیادی در این استان دارای منشأ سرزمینی این نقاط می‌باشند.


ساکنین قدیمی این استان در کمال هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با مواصلت‌های متعدد، از ریشه‌های به‌هم تنیده‌ و باقوامی برخوردارند و حداقل طی چهل سال پس از انقلاب اسلامی ایران، فراز و نشیب‌های متعدد سیاسی، مذهبی و قومی، شاید با گل‌آلود کردن دشمن، به صورت سطحی و لحظه‌ای، اندک افرادی هیجانی شده باشند، اما هرگز تأثیری در وفاق و انسجام قومی این مردم به‌وجود نیامده است و بزرگان قوم، علمای دوراندیش و مردمی، تحصیل‌کردگان وحدت‌اندیش، در تثبیت تفکر هم‌زیستی و برادری، مؤثر بوده‌اند.


در مقاطعی و با وقوع حوادث و عملکردهای فردی بعضی از حکام جور، با تئوری انگلیسی«تفرقه‌بینداز و حکومت کن»، در نگاه افراد سطحی‌نگر، نفرت‌آفرینی‌هایی در جامعه، رسوب داد که افراد بدطینت و ناپاک بعضاً عملکرد این ضدمردم‌ها را به عنوان عملکرد یک قوم تصور می‌نمایند و با همین برداشت غلط، حکم به تقابل و نفرت‌افکنی قوم خاصی می‌کنند.


حکومت خاندان شوکت‌الملک بر سرزمین سیستان و جفاهایی که در حق مردم این دیار ولایی از آن طریق صورت گرفت، در نگاه ساده و سطحی‌نگران سیستان، جای خود را با همه‌ی مردم بیرجند و قائنات عوض می‌کند و براین پایه، هر بیرجندی عالم، متدین، متخصص و با هر میزان توان‌مندی و با حسن‌نیت و خدوم نیز با همان چوب رانده می‌شود.


تحرکات افراد فاسد و خودفروخته‌ای چون پیوستگان به اپوزیسیون ضددینی و ملی ما با تلبس به لباس، زبان و وابستگی قومی بلوچ و از جمله سگ زنجیری اسرائیل، عبدالمالک ریگی را به عنوان قوم بلوچ و یا عملکرد گرویدگان به کیش انگلیسی وهابیت را به عنوان مذهب سنی، تلقی و اکثریت قریب به اتفاق این مردم را نادیده انگاشته، حکم به کل می‌کنند.


در بین سیستانیان نیز عملکرد افراد نامدیر، بی‌ریشه، افراطی و خودخواهی که با لطائف‌الحیل به قدرتی سیاسی و یا اداری رسیده و تفرقه را یگانه ابزار برای ماندن و سواری گرفتن از مردم می‌دانند، به عنوان کلیت این قوم تصور می‌شود و عده‌ای از خودفروختگان و ناآگاهان اقوام دیگر از آنان چهره‌ای مخدوش جلوه می‌دهند. اما واقعیت این استان و روابط بین اقوام تنها این چند لکه‌ای که عالماً عامداً توسط معاندین ایران‌زمین، بر صورت‌شان پاشیده‌اند، نیست.


بنابراین استاندارانی که از هر نقطه از این کشور در استان گمارده می‌شوند، مدیران‌کل و سایر رده‌های نظامی، انتظامی و اداری استان، باید به این مهم و این زمینه‌ها و ریشه‌ها توجه داشته باشند، در انتصاب افراد، تعادل و توازن را در بین اقوام مختلف رعایت کنند. گاه گفته می‌شود بعضی از افراد از فلان قوم، فاقد رزومه هستند، وقتی افرادی از یک قوم به بازی گرفته نشده‌اند، از کجا و چطور باید صاحب رزومه شوند. چطور است که سال‌ها عرصه‌ی اداری این استان برای افراد غیربومی که به صورت مقطعی صاحب منصب می‌شدند و فاقد رزومه بودند، برای‌شان رزومه خلق کرد و استان ما برای پرکردن چوب‌خط رزومه‌ی حضرات، هزینه‌های بسیار بالای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را پرداخت، اما حالا که نوبت به فرزندان خود این دیار رسیده، همه‌ی دوربین‌ها روی آنها متمرکز می‌شود؟


نویسندگان، دارندگان تریبون‌های رسانه‌ای از مذهبیون گرفته تا دانشگاهیان و اهل روزنامه و فضاهای مجازی باید از کلمات، اصطلاحات تند و افراطی قومی نسبت به اقوام دیگر پرهیز کنند.


صاحبان مناصب، با بررسی عقلایی، تناسب جمعیت و صلاحیت و شایستگی‌های افراد را صرف نظر از سهم‌خواهی‌های افراطیون هر قوم، مورد مداقه قرار دهند و با پس‌زمینه‌ی صادقانه نسبت به انتخاب و انتصاب افراد به مناصب اداری، نظامی و انتظامی استان اقدام کنند.


باید این استان از این وضعیت عقب‌ماندگی درآید.

سیستانی و بلوچ، دو قوم ثابت و تاریخی این استان هستند. بیرجندی‌ها، یزدی‌ها و بمی‌ها نیز با جمعیتی به‌مراتب کم‌تر، چند دهه است در این استان زندگی می‌کنند و اینان نیز بنا تعریفی، بومی به‌حساب می‌آیند، نباید همیشه و به هر مناسبتی سرکوفت‌شان زد و با چوب غیربومی راند. باید آنان نیز به عنوان شهروندان این استان در کنار ما، احساس آرامش داشته باشند.

 

منبع:کانال تلگرامی مهندس عباس نورزایی

 

                               

  عباس نورزایی
 
  آدرس ایمیل : anoorzaei@yahoo.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :