موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیستان

a/149559 :کد

آقای ریس جمهور فرداها دیر است

تنگه احد ایران " سیستان " را دریابید

  جمعه ۰۸ شهریور ۱۳۹۸ — ۱۶:۱۸
تعداد بازدید : ۲۲۳۵   
 تحلیل ایران -تنگه احد ایران " سیستان " را دریابید

دکتر مالکی سیاستمدار برجسته کشور مان در یادداشتی به آقای روحانی رئیس جمهور نوشت اگر امروز به داد سیستان نرسید فرداها دیر خواهد شد،تاریخ قضاوت بدی در مورد شما خواهد داشت . متن یادداشت بدین شرح می باشد.

 

 

 

بسمه تعالی 
جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم 
سلام علیکم 


احتراما ، بعید بنظر میرسد که حضرتعالی صدای مظلومانه مردم سیستان را نشنیده باشید، ماههاست که مردم بی پناه منطقه با مرگ تدریجی دست و پنجه نرم میکنند، علمای منطقه ، بزرگان ، هنرمندان ، ورزشکاران و اقشار مختلف، به هر طریقی مصائب دردناکی را که مردم نجیب سیستان به سختی تحمل میکنند اظهار میدارند . اما افسوس که هیچ اقدام عملی در جهت کاهش آلام و دردهای کشنده مردم تاکنون صورت نگرفته است ، دریغ از حضور یکی از اعضای کابینه شما !! ملت ایران حضورحضرتعالی و وزرای کابینه را در جهت رفع مشکلات مشابه مردم عزیز خوزستان بیاد دارند که کار خوبی هم بود ، اما مدتهاست که سیستانیهای صبور با مرگ و زندگی در جدال هستند ولی از دولتمردان پایتخت خبری نیست ، عمق فاجعه به حدی است که تصاویر اسفناکی که توسط هنرمندان منطقه به تصویر کشیده شده است فضای مجازی کشور را متاثر نموده است . 
آقای رئیس جمهور مستحضرید که اینجانب حقایق تلخی را که امروز بر مردم نجیبم میگذرد با تکیه بر تجربه چهل سال مدیریت کلان در کشور بدون جنجال و تبلیغات محضرتان عرض می نمایم، اگر امروز به داد سیستان نرسید فرداها خیلی دیر خواهد بود !! و تاریخ در مورد دولت شما قضاوت بدی خواهد داشت ! . 
درخشش سیستانیها در تاریخ کهن کشورمان بر کسی پوشیده نیست لذا جفا و کم توجهی به این مردم زیبنده جمهوری اسلامی نیست ! گزارش تلخ سیر مهاجرت مردم زجر دیده از سیستان خبر خوبی نیست و بازتاب آن باتوجه به تحولات نگران کننده کشور همسایه ،حضور داعش و دیگر گروهای افراطی در آن کشور برای نظام تبعات امنیتی خواهد داشت.
آقای رئیس جمهور ؛ نجات سیستان از ریزگردهای کشنده و شرایط بحرانی آن از توان مدیران محلی خارج و نیاز به عزم و اراده ملی است لذا پیشنهاد میشود : 
1. - کمیته ای از وزرای زیربط منجمله وزیر کشور ( ستاد بحران ) وزیر نیرو ، رئیس سازمان محیط زیست که به ریاست معاون اول تشکیل و جهت همدردی با مردم ترجیحا در منطقه تشکیل شود و تمام امکانات کشور را با تکیه به دانش بومی و استفاده از تجربه و تجهیزات مدرن دنیا که نتایج خوبی هم در برخی مناطق دنیا داشته است به این درد کهنه مردم سیستان پایان دهند تا غم و اندوه سالها صبر و تحمل به پایان رسد . 
2. تجربه بخوبی نشان داده است که دیپلماسی قوی و مستمر با دولت افغانستان در اجرای تعهداتش به اجرای معاهده هیرمند و دریاچه بین المللی و استثنائی هامون و حتی فراتر از آن بسیار میتواند تاثیرگذار باشد ، من باب مثال همانگونه که مستحضرید اینجانب در چند سالی که در افغانستان سفیر بودم ، علاوه بر اینکه در هر سال حداقل دو بار روسای جمهور دو کشور و معاونین اولشان باهم با محوریت حقابه ایران ملاقات داشتند، سه بار در سال ملاقاتهای رسمی وزرای خارجه دو کشور و نیز دیگر وزرا از جمله وزیر کشور، وزیر نیرو ، وزیر دفاع بطور جد موضوع هیرمند را در دستور کارمان قرار داشت . شاید باورتان نشود که موضوع آب هیرمند و هامون را حتی در دستور کار وزرای فرهنگی و غیر مرتبط با آب قرار میدادیم ، همین دیپلماسی قوی باعث شد که در طول آن چند سال آب در منطقه جاری شود، ولی متاسفانه در طول شش سال گذشته دولت جنابعالی علاوه بر اینکه آن نظم سالانه ملاقاتهای روسای جمهور، وزرای خارجه و دیگر مقامات دو کشور بهم ریخته است ، هیچ ملاقات ثمر بخشی تا بحال از ناحیه دو طرف مشاهده نشده است ، همین امر باعث شده است که مقامات افغان موضوع مهم هیرمند را به موضوعات دیگری همچون اتهام حمایت از طالبان و یا موارد دیگری که اصلا ربطی بموضوع دو جانبه هیرمند و هامون ندارد گره میدهند ، بدیهیست که با این دیپلماسی ضعیف هیچ اتفاق امید بخشی برای مردم سیستان نخواهد افتاد .
3. سالهاست موضوع منطقه آزاد سیستان که مورد تصويب دو رئیس جمهور ایران و افغانستان در سال ۹۰ قرار گرفته است بلاتکلیف مانده و تنها روزنه امید مردم منطقه با ندانم کاری و کج فهمی شورایعالی مناطق آزاد در جاده دو طرفه مجلس و دولت مسدود شده است ، انتظار میرود با دستور قاطع جنابعالی بارقه ای از امید را برای مردم ولایتمدار سیستان بوجود آورید.
4. اخیرا شنیده شده است که در راستای سفرهای استانی حضرتعالی عنقریب سفری نیز به سیستان و بلوچستان خواهید داشت ، بنظر میرسد که اگر قبل از سفر جنابعالی اتفاق عملی در جهت کاهش مصیبتهای موجود
مردم یا بر اساس پیشنهاداتی که عرض شد ویا بهر طریق که مصلحت بدانید نیفتد شرایط برای حضور شما در سیستان تلخ خواهد شد . 


ارادتمند ، فداحسین مالکی 
سفیر سابق جمهوری ایران 
در افغانستان

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :