موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست جنگل

a/68772 :کد

0

افزایش سالیانه ۱۰ هکتار جنگل به جنگلهای دریایی حرا

  ﺳﻪشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۵
تعداد بازدید : ۲۳۹   
 تحلیل ایران -افزایش سالیانه ۱۰ هکتار جنگل به جنگلهای دریایی حرا

سرپرست دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با تلاش های انجام شده برای احیای جنگل ها طی سالهای اخیر سالانه در ایران ۱۰ هکتار جنگل به جنگلهای دریایی حرا در گاندو افزوده می شود.

سرپرست دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با تلاش های انجام شده برای احیای جنگل ها طی سالهای اخیر سالانه در ایران 10 هکتار جنگل به جنگلهای دریایی حرا در گاندو افزوده می شود.

 


به گزارش تحلیل ایران، شهرام فداکار اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از طرح های محیط زیست دریایی با همکاری های منطقه ای در حال اجرا است.


وی همکاری های فرامرزی بین کشورهای همسایه در راستای حفاظت از محیط زیست دریاها را بسیار با اهمیت دانست وافزود: همکاری های منطقه ای برای حفاظت از منطقه حفاظت شده گاندو در خلیج گواتر انجام که در این راستا همکاری با پاکستان آغاز شده است.


وی با اشاره براینکه این همکاری ها در راستای احیا، حفاظت و توسعه جنگل های حرا با همکاری ICON صورت خواهد گرفت عنوان کرد: در منطقه حفاظت شده گاندو واقع در مرز مشترک ایران و پاکستان به وسعتی بالغ بر 671 هکتار جنگل دریایی حرا وجود دارد.


فداکار با اشاره به تلاش برای احیای این جنگل های طی سالهای اخیر گفت: سالانه در ایران 10 هکتار جنگل به جنگلهای دریایی حرا در گاندو افزوده می شود.


وی تصریح کرد: در راستای احیا، حفاظت و توسعه جنگل های دریایی حرا واقع شده در خلیج گواتر و منطقه حفاظت شده گاندو، به زودی همکاری های منطقه ای بین ایران و پاکستان انجام خواهد شد.


سرپرست دفتر سواحل و تالاب های ساحلی معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه این پروژه در مرحله مقدماتی است، افزود: به این منظور مکاتباتی با بخش محیط زیست دولت پاکستان صورت گرفته است.


وی با بیان اینکه توسعه همکاریهای منطقه ای باعث حفاظت بیش از پیش از محیط زیست منطقه خواهد اذعان کرد: جنگل های دریایی حرا که به صورت طبیعی در منطقه خلیج گواتر وجود دارند، به عنوان مناطق حساس دریایی محسوب می شوند و وجود آنها باعث افزاش ذخایر آبزیان از طریق تخم گذاری در این جنگل های دریایی می شود.


وی در خصوص حفاظت از گاندو، از همکاری با کنوانسیون رامسر در راستای حفاظت هر چه بیشتر منطقه حفاظت شده گاندو در خلیج گواتر واقع در مرز مشترک ایران و پاکستان خبر داد.


وی تاکید کرد: به زودی و طی سال 2016 میلادی شاهد اجرایی شدن طرح مدیریت زیست محیطی در منطقه گاندو با همکاری پاکستان و کنوانسیون رامسر خواهیم بود.


فداکار عنوان کرد: علاوه بر حفاظت از منطقه گاندو، سایر زیستگاه های ساحلی مرزی بین دو کشور پاکستان و ایران تحت مدیریت طرح مدیریت زیست محیطی قرار خواهند گرفت.


این مقام مسئول در معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست پهنه بندی زیستگاه های ساحلی از جمله سواحل مکران با وسعت هزار کیلومتر را یکی دیگر از پروژه های در حال اجرا توسط سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد و گفت: بر اساس این طرح ملی ، نقاطی از سواحل که امکان ایجاد صنایع بدون آسیب رسانی به محیط زیست وجود دارد شناسایی و چگونگی توسعه در آنها بررسی خواهد شد.


به گفته فداکار، این امر در راستای طرح توسعه سواحل مکران در برنامه ششم توسعه صورت می گیرد که اجرایی شدن آن بدون شک توسعه پایدار را به همراه خواهد داشت.منبع:ایسنا


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :