a/78615 :کد

0

توقیف کشتی های صید ترال کف در محدوده سیستان و بلوچستان

  پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ — ۰۹:۱۶
تعداد بازدید : ۳۴۲   
 تحلیل ایران -توقیف کشتی های صید ترال کف در محدوده سیستان و بلوچستان

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اعلام کرد: با پیگیری های این اداره و شکواییه صیادان استان، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی کنارک دستور توقیف کلیه کشتی های ترال کش کف را صادر کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اعلام کرد: با پیگیری های این اداره و شکواییه صیادان استان، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی کنارک دستور توقیف کلیه کشتی های ترال کش کف را صادر کرد.


به گزارش تحلیل ایران، سعید محمودی با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به پیگیری های مکرر سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص حذف روشهای صید ترال کف توسط سازمان شیلات ایران و عدم حصول نتیجه در این خصوص و از طرفی شکایت جامعه صیادی جنوب استان مبنی بر کاهش روز افزون ذخایر آبزیان در آبهای ساحلی استان، مراتب از طریق مقامات قضایی شهرستان کنارک در دستور کار قرار گرفت و بلافاصله دادستان عمومی و انقلاب اسلامی کنارک دستور توقیف کلیه شناورهای صنعتی صید ترال کف را جهت بررسی تیم کارشناسی متشکل از اداره کل حفاظت محیط زیست، دریابانی و کارشناسان رسمی دادگستری صادر کرد.


وی افزود: این کشتی ها علی رغم فعالیتهای تخریبی در بستر دریا و تلفات بیش از حد آبزیان با مجوز رسمی سازمان شیلات ایران در آبهای استان مشغول صید بودند و در بررسی های اولیه دستگاههای ناوبری آنها، مشخص شد بر خلاف ماده ۱۰ قانون حفاظت و بهره برداری از منابع آبزیان مصوب ۷۴/۶/۱۴ که عنوان می دارد هر گونه فعالیت صید صنعتی در آبهای ساحلی(زیر ۱۲ مایل دریایی) ممنوع است، بین فواصل ۸ تا ۱۲ مایلی ساحل استان صید کرده بودند.


به گفته محمودی، در بررسی ترکیب صید توسط کارشناسان مشخص شد که بیش از ۷۰ درصد حجم صید، گونه های غیر هدف و دور ریز را تشکیل می داد که به دلیل غیر انتخابی بودن این روش این گونه ها در اثر تور کشی در بستر دریا و همچنین فشار توده عظیم صید شده در داخل تورهای ترال از بین رفته بودند به طوری که به هیچ وجه قابلیت رهاسازی یا استفاده شیلاتی نداشتند.


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد:  بررسی تخریبات بستر دریا به دلیل عمق بالا و امکانات محدود مقدور نبود ولی از محتویات تورها می‌توان سطح وسیع تخریب بستر دریا را حدس زد. آنچه بیش از همه قابل توجه هست حضور ۹ فروند کشتی ترال کف کلاس فردوس (کشتی های آسمان) در آبهای ساحلی و متأسفانه برنامه ریزی جهت اضافه کردن بیش از ۱۰ شناور صنعتی جدید ترال کف در کلاس طبس توسط شیلات ایران است.


وی گفت: این اقدام به دلیل اینکه باعث کاهش بیشتر ذخایر آبزیان و تأثیر نامطلوب بر معیشت جامعه صیادی استان می شود، شکایت تمامی صیادان منطقه را به دنبال داشته است به طوری که نا امید از برنامه ریزی های غیر اصولی سازمان شیلات، به سازمان حفاظت محیط زیست و سیستم دادگستری پناه آورده اند.


محمودی خاطر نشان کرد: صید کرال کف باعث آشفتگی و برهم خوردن توازن در زندگی دریایی می‌شود. اگر چه امروزصید به روش ترال به شدت در برخی از کشورها کنترل می‌شود، ولی این روش صید، هدف بسیاری از اعتراضات زیست محیطی است. نگرانی‌های زیست محیطی مرتبط با ترال به دو حوزه مربوط می شود.


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با تقدیر از اقدام شایسته سیستم قضایی در کنترل و بازدارندگی این اقدام مخرب، که برای اولین بار در کشور شاهد آن بودیم، خواستار حذف بی چون و چرای این روش صید از سیستم صیادی کشور شد.


استفاده بیش از حد از ترال و آسیب‌های فیزیکی که ترال به بستروارد می‌کند. از آنجا که ترال کف شامل کشیدن ابزار سنگین ماهیگیری در کف دریاست، می‌تواند تخریب‌هایی در مقیاس بزرگ در بستر دریا ایجاد کند، ازآن جمله شکستن مرجانها، تخریب بستر های علفی، خسارت به زیستگاه تخم ریزی آبزیان، مرگ و میر پستاندارن و لاکپشتهای دریایی و از بین رفتن اکوسیستم های دریایی است.


مهمترین اجزای تأثیر گذار ترال، تخته‌های صید هستند، که می‌تواند چندین تن وزن داشته باشند و شیارهای عمیقی در کف دریا ایجاد کنند و ساختار زنجیر پایینی نیز که معمولاً به لبه پایین تور متصل بوده وهمیشه با کف دریا در تماس باقی می‌ماند.


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: بسته به نوع ساختاررزنجیر پایینی، ممکن است سبب جابجایی سنگ‌های بزرگ و یا تخته سنگ‌ها شده، آنها را همراه با کشیدن تور، برهم بزند و یا به موجوداتی که حرکتی ازخود ندارند صدمه بزند و همچنین رسوبات بستر را برهم بزند و جابجایی مواد جامد معلق در آب را حادث شود. این اثرات باعث کاهش تنوع گونه‌ها و تغییرات زیست محیطی به سمت رشد موجودات زنده فرصت طلب، می‌شود. این تخریب بسیار شبیه به برش یکسره درختان در جنگل است. اختلاف اصلی بر سر ترال نگرانی در مورد شدت و طول مدت آثار بجا مانده‌است.


مدافعان این روش صید معتقدند که تأثیر عمدتاً محدود و از شدت کم در مقایسه با حوادث طبیعی برخوردار است. یک تور ترال کف می‌تواند در هر ساعت بیش از ۱۰ برابر میزان آلودگی جامدات معلق در آب نسبت به مواد معلقی که منتج از همه فاضلابهای شهری، صنعتی، ماشینهای لایروبی و عملیات دفع می‌شود را ایجاد کند.


از روش های اصلاحی می توان به ترال میان سطحی اشاره کرد که معمولاً تنها یک گونه را صید می‌کند و آسیبی به بستر دریا نیز وارد نمی‌کند. با این حال در این روش صید ترال هم نوعی نگرانی وجود دارد که این روش صید ممکن است مسئول حجم قابل توجهی از صیدهای ضمنی، به خصوص پستانداران دریایی (دلفین، پورپویز و نهنگ) و کوسه ها باشد.


منبع:خبرگزاری مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :