موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی صنعت ، معدن ، تجارت

a/80981 :کد

0

فرش سیستان در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت رسید

  چهارشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۵ — ۱۴:۰۱
تعداد بازدید : ۲۳۰   
 تحلیل ایران -فرش سیستان در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت رسید

رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: طی روزهای گذشته فرش سیستان در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت جهانی رسیده است.

رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: طی روزهای گذشته فرش سیستان در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت جهانی رسیده است.


به گزارش تحلیل ایران،نادر میرشکار اظهار داشت: باهدف ترویج فرهنگ بافت فرش دستباف سیستان و ایجاد اشتغال در این حوزه تا کنون 6 هزار نفر کارت قالی‌بافی دریافت کرده‌اند.


رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه طی روزهای گذشته فرش سیستان در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت جهانی رسیده است، گفت: بیش از این فرش دستباف استان به نام‌های دیگری غیر از استان در بازارهای داخلی و خارجی به فروش می‌رفت اما از این پس با برند سیستان عرضه می‌شود.


وی تصریح کرد: هنر قالی‌بافی در سیستان از دیرباز رواج داشته است هنری توام با  ظرافت و زیبایی و تنوع رنگ‌ها و نقش‌هاکه موجب تمایز این هنر اصیل از هنرهای مشابه در مناطق دیگر شده است.


رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان افزود: هم اکنون کارگاه‌های آموزشی ویژه فرش دستباف در سیستان برگزار می‌شود و تا کنون 6 هزار نفر این آموزش‌ها را دریافت و کارت قالی‌بافی برای آنان صادر شده است.


وی گفت: فرش سیستان سه نوع ماده اولیه  نظیر پشم محلی، نخ، مو  دارد و نقوشی که در متن و حاشیه این فرش به کار می‌روند از ویژگی‌های زیر برخوردارند و این نقوش، انسانی، حیوانی، گیاهی و هندسی هستند.


میرشکار افزود: به کار بردن رنگ‌های جذاب و بعضا روشن از دیگر ویژگی‌های فرش سیستان است وانواع رنگهای قرمز نیز در این فرش استفاده شده ‌که برگرفته از طبیعت گرم و قدرت عشق و گرمای این مردمان است.


منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :