موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست آبیاری

a/82415 :کد

0

تجهیز ۶۰۰۰ هکتار زمین‌ کشاورزی ایرانشهر به سیستم آبیاری نوین

  پنجشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۴
تعداد بازدید : ۳۴۲   
 تحلیل ایران -تجهیز ۶۰۰۰ هکتار زمین‌ کشاورزی ایرانشهر به سیستم آبیاری نوین

مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: بیش از ۶۰۰۰ هکتار از زمین‌های شهرستان ایرانشهر تاکنون به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است که تا پایان امسال این سطح به بیش از ۷۰۰۰ هکتار افزایش می‌یابد.

مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: بیش از ۶۰۰۰ هکتار از زمین‌های شهرستان ایرانشهر تاکنون به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است که تا پایان امسال این سطح به بیش از ۷۰۰۰ هکتار افزایش می‌یابد.

 


به گزارش تحلیل ایران،حسن شاه‌ولی اظهار داشت: با توجه به خشکسالی‌ها و کمبود آب برای احیا کشاورزی در سیستان و بلوچستان، کشاورزی با سیستم آبیاری نوین در شهرستان ایرانشهر اجرا می‌شود.


مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: مجهز کردن اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری نوین و بهره‌گیری از تکنولوژی روز یکی از سیاست‌های سازمان جهاد کشاورزی برای استفاده بهینه از منابع آبی در بخش کشاورزی است.


شاه‌ولی تصریح کرد: در اجرای روشهای بهینه سازی مصرف آب، ضمن صرفه‌جویی آب مصرفی در بازدهی محصولات نیز تأثیر دارد به عنوان مثال اگر در روش قبلی 35 تن محصول برداشت می‌کردیم در روش جدید 70 تن محصول داریم.


وی ضمن تشریح مزایای سیستم‌های آبیاری نوین تأکید کرد: افزایش بهره‌وری آب، کاهش هزینه کارگری، افزایش 30 درصدی عملکرد در واحد سطح و کاهش استفاده از سموم  و صرفه‌جویی در منابع آبی استان از اهم مزایای این طرح است.


مدیر جهاد کشاورزی ایرانشهر گفت: پرداخت 85 درصد هزینه‌های آبیاری تحت‌فشار از سوی دولت سبب شده تا کشاورزان این شهرستان امسال بیش از یک‌هزار هکتار از زمینهای کشاورزی و باغی خود را برای اجرای سیستم آبیاری‌نوین آماده کنند زیرا استفاده از روش‌های نوین آبیاری برای داشتن کشاورزی پایدار در این شهرستان ضروری است.


شاه‌ولی با اشاره به اینکه امروزه موضوع آب و اهمیت آن به عنوان یک انرژی در سطح دنیا بسیار مهم است که باید آب کشاورزی در ایرانشهر مدیریت شود تصریح کرد: بیش از 6000 هکتار از زمین های شهرستان ایرانشهر تاکنون به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است که تا پایان امسال این سطح به بیش از 7000 هکتار افزایش می‌یابد.


وی افزود:  حدود یک پنجم از زمینهای کشاورزی و باغی ایرانشهر در حال حاضر به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز است که پیش‌بینی می‌شود با پرداخت 85 درصد هزینه‌های اجرای این سیستم از سوی دولت به صورت بلاعوض و استقبال خوب کشاورزان این سطح تا دو سال دیگر به بیش از 70 درصد برسد.


منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :