a/85578 :کد

0

کویر لوت ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید

  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۲
تعداد بازدید : ۱۴۳   
 تحلیل ایران -کویر لوت ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: کویر لوت به عنوان بیست و ششمین اثر کشور و دومین اثر سیستان و بلوچستان به همراه قنات های این بیابان نیز در فهرست میراث جهانی ثبت شد ثبت

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، کامبیز مشتاق گوهری در این باره اظهار داشت: 11 رشته قنات از 37 هزار قنات کشور ایران در این اجلاس به ثبت میراث جهانی رسید.

 

وی گفت: یونسکو برای ثبت جهانی کویر لوت اشکالاتی را وارد کرده بود که با اطلاع رسانی دقیق و رایزنی انجام شده کشورهای عضو و رای دهنده این سازمان قانع شده و این اثر را در فهرست آثار جهانی به ثبت رساندند.

 

این مقام مسئول اظهار داشت: با وجود اتفاقاتی که در ترکیه به وقوع پیوست تیم میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان تمام تلاش خود را برای به ثبت رساندن این اثر انجام داد.

 

مشتاق گوهری تاکید کرد: علاوه بر کویر لوت پرونده قنات های این بیابان نیز با اجماع گسترده ای که بیش از 13 کشور به آن رای مثبت دادند به ثبت جهانی رسید.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: در نشست روز جمعه این اجلاس نیز 2 رشته قنات ناهوک و قصرقند سیستان و بلوچستان به بحث و تبادل نظر گذاشته شده و در فهرست میراث جهانی به ثبت خواهد رسید.

 

مشتاق گوهری افزود: به ثبت رسیدن این آثار در فهرست جهانی شروعی برای ادامه فعالیتها در زمینه ثبت آثار مهمی چون کوه خواجه، مجموعه سنگ نگاران و قلعه بمپور خواهد بود که این اقدام ها نوید بخش توسعه گردشگری در سیستان و بلوچستان است.

 

وی گفت: براساس قوانین بین المللی هر کشوری فقط می تواند 2 اثر خود را در فهرست آثار جهانی به ثبت برساند که ما باید تلاش کنیم تا سهم کشورمان را از ثبت آثار تاریخی افزایش دهیم.

                               

کویر     کویر لوت     سیستان و بلوچستان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :