موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی گیاهان دارویی

a/147468 :کد

متولیان صنعت به داد کشاورزان برسند

"زیره سبز" سرایان و بشرویه این روزها حال و روز خوشی ندارد؛

  شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ — ۱۴:۴۱
تعداد بازدید : ۶۵   
 تحلیل ایران -"زیره سبز" سرایان و بشرویه این روزها حال و روز خوشی ندارد؛

این روزها عطر و بوی خوشش بیشتر در سرایان و بشرویه به مشام می‌رسد اما نبود متولی خرید تضمینی، نداشتن ثبات قیمت و کارگاه‌های فرآوری از مشکلات زیره سبز در استان خراسان جنوبی است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران، گیاهان دارویی از ارزش و اهمیت خاصی در تأمین بهداشت و سلامت جوامع هم به لحاظ درمان و هم پیشگیری از بیماری‌ها برخوردار است و این بخش از منابع طبیعی قدمتی همپای بشر داشته و یکی از مهم‌ترین منابع تأمین غذایی و دارویی بشر در طول نسل‌ها بوده ‌و از نقطه نظر تاریخی، گیاهان اهمیت فراوانی در توسعه جوامع داشته است.

 

زیره سبز به عنوان یکی از گیاهان دارویی ارزشمند دارای ویژگی‌هایی است که جایگاه آن را در الگوی کشت مناطق خاصی از کشور تثبیت شده ‌و صادرات  زیره سبز از نظر اقتصاد کشور و کمک به افزایش درآمد روستائیان حائز اهمیت است.

 

کشت زیره سبز در ایران عمدتاً در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی، آذربایجان شرقی، مرکزی و ترکمن صحرا متمرکز است و کم هزینه بودن مراحل آماده‌سازی، کاشت، داشت و برداشت زیره سبز نسبت به سایر محصولات منطقه مثل گندم علت آن را  طول دوره رشدی کوتاه، عدم نیاز به آبیاری زیاد به دلیل انطباق دوره رشدی با نزولات جوی منطقه، نداشتن آفات، بیماری‌های شایع در منطقه است.

مدیر جهاد کشاورزی بشرویه  اظهار داشت: با آغاز برداشت زیره سبز در بشرویه پیش‌بینی می‌شود 280 تن از این محصول در شهرستان برداشت شود.

 

سرچاهی افزود: 700 هکتار از زمین‌های زیرکشت این شهرستان به زیره سبز اختصاص دارد که یک هزار و 520 نفر بهره بردار این محصول هستند. 

 

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود 280 تن زیره سبز به ارزش حدود 15 میلیارد و 400 میلیون تومان با احتساب قیمت هر کیلوگرم 55 تا 60 هزار تومان از مزارع بشرویه برداشت شود. 

 

منبع :تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :