موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی استان ها

a/102165 :کد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی:

۱۲ اثر تاریخی آذربایجان غربی ثبت ملی شد

  شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ — ۲۲:۱۹
تعداد بازدید : ۴۷۶۵   
 تحلیل ایران -۱۲ اثر تاریخی آذربایجان غربی ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: در شش ماه گذشته امسال ۱۲ اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: در شش ماه گذشته امسال ۱۲ اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

به گزارش تحلیل ایران، جلیل جباری عصر شنبه در جلسه کارگروه میراث فرهنگی و صنایع دستی استان با بیان اینکه همه اقدامات مورد نیاز در این زمینه توسط کارشناسان و متولیان انجام گرفته است و منتظر ابلاغ لوح‌های ثبتی هستیم اظهارداشت: آذربایجان غربی بیش از یک هزار و ۵۰۰ اثر ملی ثبت شده دارد.

 

وی با اشاره به ثبت آثار منقول نیز عنوان کرد: پرونده ۱۱ اثر منقول برای ثبت ملی آماده و ارسال شده که امید می رود روند ثبت آنها تسریع یابد که در این صورت به طور قطع از تسهیلات همچنین قوانین حمایتی برای مرمت، ساماندهی و مراقبت بهره‌مند خواهند شد و کمتر در معرض آسیب و تخریب قرار می‌گیرند

 

جباری همچنین از راه اندازی کارگاه مرمت و بازسازی ۱۸ اثر تاریخی مهم استان نیز خبرداد و گفت: پل باغچه‌جوق ماکو، ساختمان استانداری، پل بش گوز، پل میرزا رسول، بازار سنتی خوی و ارومیه این بناها را شامل می‌شود.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی حضور سه هیئت خارجی و مشترک با ایران برای کاوش در محوطه‌های تاریخی با رعایت ضوابط قانونی و آئین‌نامه‌های موجود را مورد اشاره قرار داد و افزود: برای صیانت از آثار و بقایای تاریخ دیرپای ایران اسلامی باید با همه توان و با استفاده از ظرفیت‌های موجود در آذربایجان غربی گام برداشت.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان غربی نیز در این نشست از برگزاری هفته فرهنگی استان در آذرماه امسال خبر داد و اظهارداشت: تاکنون در این زمینه چندین جلسه با حضور مقامات استانی و رئیس‌ کمیته‌ها برگزار شده است تا اینکه تصمیمات مورد نیاز به بهترین شکل اتخاذ شود.

 

هوشنگ عطاپور با بیان اینکه در این خصوص ۱۰ کمیته تخصصی تشکیل شده است اضافه کرد: سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در این زمینه باید همکاری لازم و مورد انتظار را داشته باشند تا اینکه برنامه‌ها از خروجی کافی برخوردار باشند.

 

وی با اظهار اینکه آذربایجان غربی به لحاظ تنوع قومی و فرهنگی به معنای واقعی کلمه از سایر استان‌های کشور متمایز شده است خاطرنشان کرد: امسال با پیگیری سازمان‌های متولی برگزاری این مراسم به تصویب و تائید رسیده است و نهایت تلاش خواهد شد تا آن را به بهترین نحو برگزار کنیم.

 

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی نیز در این نشست با گلایه از اینکه ظرفیت و پتانسیل های گردشگری استان بدرستی معرفی و شناسانده نشده است بر استفاده از ظرفیت های رسانه ای استان در این خصوص تاکید کرد.

تقی کهوریان با بیان اینکه اقشار مختلف مردم برای معرفی ظرفیت‌های متعدد استان در سطح کشور باید به صورت جدی مشارکت کنند گفت: در این زمینه باید به صورت جدی و اساسی تقسیم کار بین سازمان‌ها و نهادهای مختلف صورت گیرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :