موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی استان ها

a/105526 :کد

تمکین نکردن بانکهای دولتی از دولت:

دردم از بانک است و درمان نیز هم

  شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۵
تعداد بازدید : ۳۲۲   
 تحلیل ایران -دردم از بانک است و درمان نیز هم

تمکین نکردن بانکها از دولت در آذربایجان غربی در سه سال اخیر ضمن آنکه سبب شد ۵۴۱ واحد تولیدی غیرقابل احیا شده و به مصادره بانکها درآید رتبه آخر را نیز برای این استان در پرداخت تسهیلات رفع موانع...

تمکین نکردن بانکها از دولت در آذربایجان غربی در سه سال اخیر ضمن آنکه سبب شد ۵۴۱ واحد تولیدی غیرقابل احیا شده و به مصادره بانکها درآید رتبه آخر را نیز برای این استان در پرداخت تسهیلات رفع موانع تولید در سامانه بانکی بهین یاب به ارمغان آورد.

 

به گزارش تحلیل ایران، تنها راهکار عملیاتی که دولت یازدهم برای رفع موانع تولید، احیا واحدهای راکد و کمک به واحدهای نیمه تمام یا نیمه فعال برای خروج از رکود در کشور و ایجاد رونق اقتصادی به‌کار گرفت معرفی صاحبان واحدهای تولیدی و صنعتی به بانکها بود.

 

برای این معرفی ابتدا جلسات و همایشهایی برگزار شد تا شیوه‌های معرفی صاحبان واحدهای تولیدی نیازمند به پول احصا و استخراج شد.

 

در نهایت مقرر شد کارگروه‌های رفع موانع تولید متشکل از روسای دستگاه‌های مختلف در استانها تشکیل شده و از طریق همین کارگروه‌ها موانع تولید شناسایی شده و راهکارهای لازم برای رفع آن عملیاتی شود.

 

در آذربایجان غربی در طول سه سال گذشته حدود 50 جلسه کارگروه رفع موانع تولید در سطوح مختلف برگزار شده و البته نتایج بسیار حیرت انگیزی در پی داشته که در این گزارش بدان اشاره می‌شود.

رتبه آخر بانکهای آذربایجان غربی در پرداخت تسهیلات


ابتدا دولت برای سامان بخشی به روند مصوبات جلسات کارگروه‌های رفع موانع تولید و رصد جامع استانها که در نهایت راهشان به بانک ختم می‌شد سامانه بهین یاب را ابداع کرده و عملیاتی ساخت تا هر استان مصوبات کارگروه خود را با معرفی واحدهای صنعتی نیازمند از طریق ثبت در این سامانه عینیت بخشیده و وضعیت عمومی خود را به استحضار مرکزنشینان نیز برساند.

 

جالب است بنا به اذعان شخص استاندار آذربایجان غربی رتبه این استان در ثبت اسامی واحدهای مشکل دار صنعتی برای دریافت تسهیلات بانکی در سامانه بهین یاب در دو سه سال اخیر پیوسته در صدر و حتی در رتبه نخست قرار داشت و این امیدواری ایجاد شده بود که به واسطه این سامانه اینترنتی وضعیت بحران زده صنعت در آذربایجان غربی به زودی رسیدگی شده و بهبود خواهد یافت.

 

اما این امیدواری فقط یک آرزوی دل خوش کننده بود چون باز بنا بر اذعان قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی، وقتی که زمان پرداخت تسهیلات مصوب شده به هر واحد صنعتی ثبت نام کرده در سامانه بهین یاب رسید روند تمکین نکردن بانکها از مصوبات دولت نیز آغاز شد به طوری‌که به مرور آذربایجان غربی رتبه‌های نخست خود را در همین سامانه از دست داد و امروز این استان رتبه آخر را در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی مشکل‌دار در سطح کشور دارد.

سه سال انتظار صنعتگران فقط برای یک پیشنهاد


اما کار به همین جا ختم نشد چرا که صاحبان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی بحران زده پس از سه سال انتظار برای حل مشکلشان که مرتباً از سوی دولت وعده داده می‌شد و هر هفته پرونده آنان در دست مدیران دستگاه‌های اجرایی دست به دست می‌شد کارد به استخوانشان رسید و دریافتند که در این سه سال آنچه که اتفاق افتاده است فقط آماده‌سازی یک پیشنهاد است و آن هم اینکه کارگروه رفع موانع تولید به بانکها پیشنهاد می‌کند که به فلان واحد تولیدی مشکل‌دار در چارچوب قوانین و ضوابط موجود بانکی پرداخت تسهیلات صورت گیرد.

 

صنعتگران و صاحبان واحد تولیدی آذربایجان غربی بحران زده و راکد نیک می‌دانند که اگر چک برگشتی نداشته و ضمانتهای لازم و طرح دارای توجیه اقتصادی مناسب داشته باشند برای هر کارخانه و برنامه‌ای می‌توانند از هر بانکی تسهیلات دریافت کنند و نیازی به معرفی کسی ندارند چرا که اساساً بانکها برای انجام چنین فعالیتهایی راه‌اندازی شده‌اند.

 

وقتی صاحبان واحدهای تولیدی حتی به اجرای این پیشنهاد نیز راضی شدند باز مشکل جدیدی رخ عیان کرد و آن هم اینکه مدیران بانکهای مختلف با مرور آئین نامه‌ها و بخشنامه‌های داخلی دریافتند که می‌توانند به انواع و اقسام ترفندها از پرداخت تسهیلات به صاحبان صنایع مشکل‌دار طفره بروند.

مدیران بانکهای آذربایجان غربی از دولت تمکین نمی‌کنند


استاندار آذربایجان غربی از حدود یکسال پیش شروع به گلایه از بانکها کرد که با دولت همکاری نمی‌کنند و تسهیلات مصوب کارگروه رفع موانع تولید را پرداخت نمی‌کنند.

 

وی اگر چه اشاره چندانی به این موضوع نمی‌کند که منابع بانکها یا بیت‌المال است و یا سپرده مردم بنابراین نمی‌توانند صرفاً با دستور مدیران دولتی پول را در جامعه پخش کنند اما وی بارها به صراحت گفت: مهم‌ترین مشکل واحدهای صنعتی و تولیدی آذربایجان غربی فقدان سرمایه در گردش است بنابراین بانکها باید با تأمین به موقع سرمایه در گردش، بستر لازم برای ایجاد رونق اقتصادی در استان را فراهم آورند.

آئین نامه‌های بانکی عامل تمکین نکردن بانکها از دولت


اما برای بانکها در تسهیلات ندادن به یک مشتری فقط وجود یک چک برگشتی کفایت می‌کند در حالی‌که صاحبان واحدهای تولیدی مشکل‌دار یا بحران زده، "ده تا ده تا یا صد تا صد تا" چک برگشتی دارند بنابراین به یکباره آئین نامه‌های داخلی بانکها به مانع اصلی در اجرای مصوبات کارگروه رفع موانع تولید بدل شد.

 

دست و پنجه نرم کردن مدیران دولتی آذربایجان غربی با بانکها برای از پیش رو برداشتن چنین آئین نامه‌هایی در اجرای مصوبات کارگروه رفع موانع تولید حدود یکسال به طول انجامید تا در نهایت با تلاش برخی نمایندگان مجلس در مرداد 95 برای نخستین بار در تاریخ برای حل یک مشکل بانکی بین دولت و بانکها در یک استان، پای رئیس کل بانک مرکزی نیز به آذربایجان غربی باز شد.

کشیده شدن پای رئیس کل بانک مرکزی به مشکلات بانکی آذربایجان غربی


هدف از دعوت و سفر ولی الله سیف به آذربایجان غربی تشریح آثار برجام به صنعتگران و مدیران آذربایجان غربی نبود اما چون وی چند روز قبل از سفر به ارومیه در سفر کاری خود به آمریکا بر خلال سیاست دولت مستقر، دستاورهای برجام را صفر اعلام کرده بود بنابراین وی در ارومیه نیز بخش عمده‌ای از وقت خود را  به تبیین همین دیدگاهش پرداخت تا شائبه همراه نبودنش با دولت تقویت نشود اما در لابلای همین سخنان سیاسی که سالن جلسات استانداری آذربایجان غربی بیان شد، گفت: واحدهای تولیدی دچار رکود در کشور برای بازدهی بهتر و توان رقابت نیاز به نوسازی دستگاه‌ها و تجهیزات دارند ضمن اینکه برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای بهبود وضعیت بنگاه‌های کوچک و متوسط برای در امان ماندن از اتفاقات بازارهای بین‌المللی در سال 95 تدوین کرده‌ایم.

در همین رویداد رئیس‌کل بانک مرکزی به سرپرستان امور شعب بانکهای مختلف در آذربایجان غربی دستور داد تا با دولت همکاری کرده مسئولانه‌تر در اجرای مصوبات کارگروه رفع موانع تولید وارد میدان شوند.

 

به واسطه همین سفر، اندک تحرکی در نحوه پرداخت تسهیلات مصوب کارگروه رفع موانع تولید آذربایجان غربی پدید آمد به نحوی که استاندار آذربایجان غربی در هفته دولت گفت: از میان یک هزار و 97 واحد تولیدی مشکل داری که پرونده‌شان در کارگروه رفع موانع تولید بررسی شده و پس از گذر از صافی‌های مختلف به بانکها معرفی شده‌اند 86 واحد موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند.

توفیق کمتر از 10 درصد کارگروه رفع موانع تولید در آذربایجان غربی


گرچه بنا بر اذعان شخص استاندار آذربایجان غربی میزان بهره‌مندی واحدهای صنعتی و تولیدی استان از همین تسهیلات مصوب کارگروه رفع موانع تولید حتی به 10 درصد هم نمی‌رسد ولی پس از سه سال رسیدن به این رقم نیز برای خود موفقیتی به حساب می‌آمد چرا که بالاخره حداقل درصد کوچکی از مصوبات کارگروه به مرحله پرداخت پول هم رسیده بود.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :