موضوعات ‌مرتبط: ورزشی استان ها

a/108545 :کد

والیبال ارومیه:

والیبال دوستان ارومیه‌ای در برزخ فدراسیون و شهرداری

  چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ — ۱۳:۳۸
تعداد بازدید : ۳۲۳   
 تحلیل ایران -والیبال دوستان ارومیه‌ای در برزخ فدراسیون و شهرداری

این روزها هواداران والیبال ارومیه که از آن به عنوان شهر عاشقان والیبال یاد می‌شود در برزخی ساخته شده از فضای تنش میان شهرداری ارومیه و فدراسیون والیبال قرار گرفته‌اند که در گزارش پیش رو دلایل آن...

این روزها هواداران والیبال ارومیه که از آن به عنوان شهر عاشقان والیبال یاد می‌شود در برزخی ساخته شده از فضای تنش میان شهرداری ارومیه و فدراسیون والیبال قرار گرفته‌اند که در گزارش پیش رو دلایل آن واکاوی می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، امسال موضوع بدهی یک میلیارد و 800 میلیون تومانی شهرداری ارومیه به فدراسیون والیبال چنان بغرنج و پیچیده شده که یک نیم فصل از مسابقات لیگ برتر والیبال را برای هواداران والیبال ارومیه به کلی به تلخکامی کشانده است.


این پیچیدگی پیشتر در قالب گزارشی تحت عنوان کشمکش دو شهردار بر سر یک تیم والیبالبه تفصیل مورد بررسی واقع شد.

 

آنچنانکه در همین فضای چالش و تنش اتفاقاتی افتاد که تماشاگران اورموی به واسطه خطای دو لیدر قانون شکن باشگاه، تماشای یک مسابقه از مسابقات تیم محبوب خود را از دست دادند و پس از آن دل و دماق سابق را پیدا نکرده و هنوز آن شور و شوق همیشگی به "دورنالار یوواسی" باز نگشته است.

 

اما ریشه این مسائل کجاست؟

آنچه از بررسی وضعیت تیم‌های حاضر در لیگ برتر والیبال کشور به‌دست می‌دهد حاکی از آن است که وجود حساب و کتاب باز بین فدراسیون والیبال با تیم‌ها و باشگاه‌های مختلف کشور پدیده‌ای متداول است که بعضاً استمرار آن به سالهای متمادی نیز کشیده است.

از سوی دیگر نحوه وصول مطالبات در فدراسیون والیبال نیز از تنوع و انعطاف زاید الوصفی برخوردار است آنچنانکه این فدراسیون می‌تواند مثلاً بجای بدهی‌اش از شهرداری ارومیه حتی تهاتر کرده و زمین معوض بردارد.

 

توافق نامه‌ای برای حل مشکل شهرداری ارومیه و فدراسیون والیبال

شهریورماه امسال و در مسیر همین انعطاف، محمدرضا داورزنی رئیس فدارسیون والیبال به شهر ارومیه سفر کرد و پس از کش و قوس فراوان با شهردار ارومیه به امضای توافق نامه‌ای دست زد که مشکل بدهی شهرداری ارومیه را با بهره گیری از تهاتر و همچنین ارائه فرصت تا 6 ماه تا حدودی حل می‌کرد.

 

مستندات هیئت والیبال آذربایجان غربی

رسیدن به این توافق در حالی رخ می‌داد که محمد حضرت پور، شهردار ارومیه در جبهه‌ای دیگر با یک نهاد دولتی در زیر مجموعه وزارت اقتصاد و دارائی در گیر مسائل مالیاتی و دریافت حقوق حقه شهرداری بود آنچنانکه حساب‌های ته کشیده از پول شهرداری را به مرز بسته شدن کشاند و کار تا جایی پیش رفت که این مشکل درون شهری و درون استانی در حضور اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در هتل آنا گره گشایی شد.

 

اما به هر حال استمرار این مشکل آنقدر زمان برد که دل هوادران دو آتیشه والیبال را آزار دهد و از دیگر سو اصرار فدراسیون بر اجرای توافق نامه فی مابین، تقریباً همه هفته‌های نیم فصل اول لیگ برتر والیبال را در دل هواداران شهر عاشقال والیبال زهرمار کرد چراکه تیم محبوبشان نتایج قابل قبول چندانی نگرفت.

 

آغاز مجدد درگیریهای مالی

در این میان استفاده از ابزار رسانه برای حل موضوع یا ارتباط با افکار عمومی و یا حتی القاء برخی خواسته‌ها در دستور کار طرفین ماجرا قرار داشت.

 

ابتدا خبری از رسانه‌های مختلف از جمله شبکه خبر به نقل از فدراسیون والیبال منتشر شد که حکایت از توقیف کارتهای بازی شهرداری ارومیه تا زمان تسویه حساب کامل و جلوگیری از بازی بعدی می‌داد، همین تک خبر کافی بود تا آتش در خرمن دلسوختگان والیبال ارومیه انداخته شود و متعاقب آن فشار افکار عمومی و رسانه ها آغاز شد.

 

پس از آن و در ایامی که هیچ خبری از شخص رئیس باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری ارومیه به واسطه اعتراض ناپیدایش به دخالتهای مستمر مدیران مختلف شورای شهر و شهرداری در کارهایش، در رسانه‌ها پیدا نمی‌شود شخص شهردار ارومیه به واسطه گفتگویی در سایت این نهاد خدمات عمومی و با بهره بردن از شبکه های اجتماعی به میان رسانه‌ها آمد تا بلکه توپ را در زمین مقابل بیاندازد.

 

اعلام موضع شهردار ارومیه بجای رئیس باشگاه

محمد حضرت پور در خبر موصوف گفته بود: در صورت تصمیم فدراسیون به باخت فنی تیم شهرداری، شنبه هفته آینده طرح خروج شهرداری ارومیه از تیم داری را تقدیم شورای شهر می‌کنم.

 

شهردار ارومیه تصریح کرده بود: ما توافق کرده بودیم، پول هیئت و فدارسیون والیبال را در قالب تهاتر پرداخت کنیم، اما الان طلب ضمانتنامه می‌کنند که در تفاهم نامه نیست، آن هم برای بخشی از مبلغ که قطعی نشده است.

 

در ادامه این خبر شهردار ارومیه بی توجه به تفاهم نامه‌ای که به امضای خود او رسیده است تلاش کرد تا موضوع را آنگونه که خود دوست دارد جلوه دهد در حالیکه 2 ماه پیش اسناد مربوط به این توافقنامه در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته و انتشار عمومی یافته بود و تضاد و تعارض سخنان شهردار با تفاهم نامه منعقده قابل کتمان نبود.

 

ناکامی شهرداری ارومیه در مدیریت یک باشگاه ورزشی

این اتفاقات در حالی رخ می‌داد که بسیاری از منتقدان به این نتیجه رسیده‌اند هزینه کرد بیت المال در ورزش حرفه‌ای با روشی که هم اینک در شهرداری ارومیه در حال انجام است آورده‌ای برای شهر ارومیه نداشته و ادامه این مسیر با منافع عمومی مردم این شهر در تضاد است و به همین خاطر از پیشنهاد خروج شهرداری ارومیه از تیم داری و پرداختن به رسالت اصلی خود یعنی ورزش همگانی استقبال کرده‌اند.

 

در سوی دیگر ماجرا و در حالی که به واسطه مقررات لیگ والیبال ایران، یقه باشگاه شهرداری ارومیه همیشه در دست فدراسیون والیبال در شرکت کردن یا نکردن در مسابقه روز پنجشنبه گیر است خبری جز همان که پیشتر از سوی فدراسیون اعلام شده بود تکرار نمی‌شود.

اما اعلام موضع شهردار ارومیه به واکنش رئیس هیئت والیبال آذربایجان غربی منجر شد تا جاییکه کریم فروزان می‌گوید: حرف‌هایی که از قول شهردار در سایت‌های خبری و فضای مجازی در واکنش به عملکرد هیات والیبال استان گفته می‌شود صحت ندارد و بعید می دانم گفته شهردار باشد چرا که وی از تمام مستندات آگاه است.

 

لابی برای حل مشکل تیم والیبال شهرداری ارومیه

کریم فروزان این سخنان را در حالی سر داده است که خود همزمان با شهردار ارومیه در یک کانال تلگرامی محلی عضویت دارد و اتفاقاً سخنان مکتوب وی در این کانال را به عینه دیده است اما با این حال تصریح می‌کند: حتی اگر این خبرها از قول شهردار باشد هیچ پاسخی تا روز پنجشنبه نمی‌دهم چون در شرایط حاضر نباید به اختلافات و تنش‌ها دامن بزنیم.

وی گفت: در تهران به دنبال حل مشکلات و حضور تیم شهرداری در بازی روز پنجشنبه هستیم، پس از آن پاسخگوی حاشیه‌ها خواهم بود.

فروزان که از صحت رویکرد خود مطمئن است این را هم به سخنان قبلی‌اش می‌افزاید: اگر  مستندات من جای سؤال داشته باشد و مقصر باشم به نفع والیبال از سمت خود استعفا می‌دهم.

 

اما آنچه در این میان اظهر من الشمس است سر بی کلاه مانده هواداران والیبال ارومیه است که سر در نمی‌آوردند چگونه شهرداری ارومیه که سالانه بیش از 1000 میلیارد تومان بودجه خود را در ساخت پروژه‌های مختلف و ارائه خدمات گوناگون هزینه می‌کند چطور نمی‌تواند یک مشکل یک هزارمی آن را با فدراسیون والیبال حل کند و علاوه بر آن همین هواداران به صداقت فدراسیون والیبال که مستمراً از نظر اورموی ها حق شهرستانهی ها را پایمال کرده شک می‌کنند که آیا این فدراسیون لنگ یک میلیارد و 800 میلیون تومان طلبش از شهرداری ارومیه است و آیا واقعاً راهی وجود ندارد که مدیران بنشینند و به‌صورت عاقلانه و به دور از تنش مشکلات را حل کنند تا در این میان افکار عمومی ضربه نبیند.

 
                               

والیبال     ارومیه     فدراسیون     توافق        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :