موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/110930 :کد

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی:

دانشگاه جامع علمی کاربردی به دانشگاه کارآفرین تبدیل می شود

  پنجشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۵ — ۱۳:۵۹
تعداد بازدید : ۲۱۷   
 تحلیل ایران -دانشگاه جامع علمی کاربردی به دانشگاه کارآفرین تبدیل می شود

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان‌غربی گفت: این دانشگاه تبدیل به یک دانشگاه کارآفرین می‌شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی آذربایجان‌غربی گفت: این دانشگاه تبدیل به یک دانشگاه کارآفرین می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران ، جم عزتی صبح پنجشنبه در استارتاپ سه روزه و مدرسه کسب و کار شهر هوشمند ارومیه افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند تمامی فعالیت‌ها و منابع مالی و انسانی و تمامی زیرساخت‌ها در کشور باید تلاش کنند که کارآفرینی اتفاق افتد و همه آحاد مردم باید در توسعه اقتصاد کشور نقش داشته باشند چون هیچ مولفه‌ای به تنهایی نمی‌تواند سبب ایجاد کارآفرینی در جامعه شود.

 

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان این است که به صورت عملی بتواند ارتباط میان صنعت و دانشگاه را شکل دهد افزود: اگر دانشجویان برای شهر هوشمند یا تجارت الکترونیک در شهر خود راهکاری ارائه دهند، دانشگاه علمی کاربردی به صورت علمی و عملی به آنها می‌آموزد که چگونه ایده خویش را به محصول تبدیل کنند.

 

عزتی با تاکید بر اینکه این دانشگاه به صورت فرآیندی در طول سال از ایده‌های خلاق حمایت می‌کند گفت: در این باره چالش فکری استاندار آذربایجان غربی نیز ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان بوده که در این زمینه سه مولفه حاکمیت، صنعت و دانشگاه باید با یکدیگر ارتباط داشته باشند تا این مسئله شکل گیرد.

 

ارتقای اقتصادی نیازمند کارآفرینی و حمایت از فعالیتهای نوین است

وی با بیان اینکه هم‌اکنون دانشگاه‌ها در مقابل انتظار جامعه برای فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد ثروت زیر سوال هستند افزود: در تمامی دنیا، دانشگاه‌ها کارآفرین بوده و حتی کشورهای پیشرفته دنیا از لحاظ مالی مستقل هستند اما متاسفانه این اتفاق در کشورمان رخ نداده است.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: دانشگاه علمی کاربردی استان به جایگاه خوبی از منظر آموزش علمی و توسعه کارآفرینی رسیده است.

نادر صفرزاده با بیان اینکه استانداری آذربایجان غربی از فعالیتهای پژوهشی به‌ویژه فعالیت‌هایی که منجر به اشتغال شود به شدت حمایت می‌کند عنوان کرد: ایران با وجود اینکه در جایگاه ۱۷ جمعیتی جهان است اما در شاخصهای اقتصادی در رتبه ۸۵ جهانی قرار دارد بنابراین در این حوزه باید بیش از پیش تلاش شود.

 

معاون اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ارتقای این جایگاه نیازمند کارآفرینی و حمایت از کسب و کارهای نوین است گفت: نیروی جوانی امتیاز ویژه‌ای برای پویایی در حوزه تبدیل دانش به ارزش آفرینی است.

 

وی با اشاره به تحصیل ۱۰۰ هزار دانشجو در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: خوشبختانه هم اکنون تمامی شهرها و بخش‌های استان دارای دانشگاه بوده و حتی دانشگاه بین‌المللی ماکو با مشارکت کشورهای خارجی در منطقه آزاد افتتاح می‌شود.

 

صفرزاده با تاکید بر اینکه استانداری آذربایجان‌غربی پشتیبان دانشجویان است بیان کرد: علاوه بر آن از فعالیت‌های پژوهشی، ایده‌های برتر و ایده‌پردازان نیز حمایت کرده و امکانات فیزیکی و مادی را در اختیار آنان قرار می‌دهد.

 

شهرک های صنعتی آذربایجان غربی از ایده هایی که قابلیت تجاری شدن دارند حمایت می کند

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان‌غربی هم در این مراسم با تاکید بر اینکه بی‌تردید شرکت شهرک‌های صنعتی استان از ایده‌هایی که قابلیت تجاری شدن دارند حمایت و استقبال می‌کند اظهار داشت: این در حالی است که متاسفانه در سال‌های گذشته اقدام خاصی در این زمینه صورت نگرفته و یا بسیار محدود بوده است.

 

احسان جوی گفت: بنابراین راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک می‌تواند محفل مناسبی برای معرفی ایده‌ها برای صنایع استان باشد بنابراین اگر برای صنایع استان ثابت شود که این ایده‌ها قابلیت تولید و بهره‌برداری دارند به طور حتم از آنها استفاده می‌کند.

 

وی ادامه داد: یکی از راهکارهایی که این ایده‌ها می‌تواند به واحدهای صنعتی تزریق شود مسئله آرندی یا تحقیق و توسعه در واحدهای صنعتی است که متاسفانه در آذربایجان‌غربی و یا سایر استان‌های کشور در این زمینه همت خاصی صورت نگرفته است.

 

جوی با اشاره به اینکه از رسالت‌های شرکت شهرک‌های صنعتی، فراهم ساختن زیرساخت‌ها برای استقرار واحدهای صنعتی است اظهار داشت: بنابراین وقتی یک مخترع یا یک شرکت دانش‌بنیان خواهان رساندن طرح خویش به تولید انبوه یا تجاری‌سازی دارد، می‌تواند از دستورالعمل تشویقی بهره ببرد.

 

پل ارتباطی صنعت و دانشگاه تقویت شود

نائب رئیس اتاق بازرگانی آذربایجان‌غربی نیز در این مراسم گفت: متاسفانه مسیر و پل ارتباطی میان صنعت و دانشگاه نیز مغفول مانده و این دو با یکدیگر احساس غریبی می‌کنند.

صمد پورسلطانی با اشاره به اینکه هم‌اکنون کشورمان در تحریم بوده و هست اظهار داشت: متاسفانه مسیر و پل ارتباطی میان صنعت و دانشگاه نیز مغفول مانده و این دو با یکدیگر احساس غریبی می‌کنند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی آذربایجان‌غربی عنوان کرد: هم‌اکنون دانشگاه در مباحث تئوری گام برداشته اما صنعت در همان سنت ماندگار شده که در این باره یک عزم جدی و ملی نیاز است.

وی با تاکید بر اینکه نباید از برخی مسائل به سادگی عبور کرد افزود: امروز کشورمان در صادرات دانشجو مشکلی نداشته اما از لحاظ کلی دارای نواقصاتی است و برنامه‌ای از لحاظ توسعه صنعت و دانشگاه دیده نمی‌شود.

پورسلطانی گفت: بنابراین باید برنامه‌ای بلندمدت و کوتاه مدت در این زمینه برای خویش تعریف و ترسیم کرد برای مثال کشورهایی همچون ترکیه یا مالزی در سی سال گذشته در جایگاه خاصی قرار نداشته اما چون برای خود برنامه تعریف کرده‌اند، توانستند به موفقیت برسند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :