موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی استان ها

a/70181 :کد

0

تا پایان خرداد ماه سند توسعه آذربایجان غربی نهايي می شود

  یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۷:۳۲
تعداد بازدید : ۱۷۱   
 تحلیل ایران -تا پایان خرداد ماه سند توسعه آذربایجان غربی نهايي می شود

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي گفت: تا انتهاي خرداد سند توسعه استان نهايي شده و در شوراي برنامه ريزي و توسعه آذربايجان غربي به تصويب خواهد رسيد.

 رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي گفت: تا انتهاي خرداد سند توسعه استان نهايي شده و در شوراي برنامه ريزي و توسعه آذربايجان غربي به تصويب خواهد رسيد.


به گزارش تحلیل ایران ناصر حضرتی پر در اولين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در سال جاري که با حضور استاندار آذربايجان غربي، معاون امور هماهنگي اقتصادي و توسعه منابع استانداري، مشاوران استاندار و ساير اعضاي شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در سالن جلسات استانداري برگزار شد، تشكيل اولين شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در سال 95 را فرصتي براي طرح مباحث توسعه اي استان در شورا دانست و گفت: به دستور استاندار محترم، مقرر شده كارگروه هاي شورا مباحث اقتصاد مقاومتي را در دستور خود قرار دهند.

 

وی با اشاره به خلاصه اي از عملكرد شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در سال 94، اظهار كرد: سال گذشته در مجموع 56 جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان و كارگروه هاي مرتبط آن تشكيل شد كه 279 دستور جلسه و 378 مصوبه داشت و كارگروه هاي امور اقتصادي، زيربنايي و شهرسازي، اجتماعي فرهنگي و بانوان و خانواده بيشترين جلسات را برگزار كرده اند.

دبير ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي آذربايجان غربي با بيان اينكه سياست هاي اقتصاد مقاومتي توسط مقام معظم رهبري ابلاغ و برنامه ششم نيز با اتكا بر اقتصاد مقاومتي تدوين شده است، گفت: همزمان با تهيه اسناد برنامه ششم، لايحه دائمي كردن برنامه ششم و لايحه برخي از احكامي كه براي اين اسناد مورد نياز است، توسط سازمان تهيه و تقديم مجلس شده و آماده تصويب مي باشد.

 

وي با اشاره به راهبردهاي برنامه ششم، اظهار كرد: بهبود محيط كسب و كار و تقويت توان رقابت پذيري، تقويت اقتصاد دانش بنيان، تقويت رويكرد برون نگري و تعامل موثر و سازنده با اقتصاد جهاني، تقويت مؤلفه ­هاي توسعه پايدار، توسعه سرمايه ­گذاري با تأكيد بر بخش هاي پيشرو، گسترش و تعميق نظام تأمين مالي و تخصيص كارآمد منابع مالي، تقويت سرمايه انساني (آموزش، تحصيلات و سلامت) و توسعه اشتغال و كارآفريني از راهبردهاي برنامه ششم در سطح ملي است.

 

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان غربي با اعلام اينكه در آستانه تدوين برنامه ششم استان هستيم، گفت: سازمان مديريت و برنامه ريزي مقدمات اين كار را فراهم كرده و ساختاري براي تدوين بهينه سند برنامه ششم توسعه استان كه تصوير روشني از وضعيت استان و آنچه كه مي خواهيم براي بهبود شاخص ها به آن دست يابيم پيشنهاد كرده است.

وي افزود: تا انتهاي خرداد سند توسعه استان نهايي شده و در شوراي برنامه ريزي و توسعه آذربايجان غربي به تصويب خواهد رسيد.

 

حضرتي با اعلام اينكه تدوين سند توسعه استان در راستاي تحقق اهداف چشم انداز بلند مدت توسعه كشور نظريه پايه توسعه ملي و جهت گيري هاي آمايش سرزمين خواهد بود، اضافه كرد: با توجه به تأكيدات نظريه پايه توسعه استان، مأموريت ها و وظايف اصلي ما در تدوين سند، «توسعه صنعت، معدن و بازرگاني خارجي، استفاده حداكثري از قابليت هاي كشاورزي و گردشگري» بوده و البته تكيه بر اولويت هاي فوق مانع بهره­ گيري از ساير توانمندي ها و ظرفيتهاي استان نخواهد بود.

 

وي با اعلام اينكه ستاد تدوين سند توسعه استان به رياست استاندار تشكيل شده است، گفت: كارگروه هاي اقتصاد كلان، آمايش، جمعيت و محيط زيست، امور توليدي، امور زيربنايي، امور اجتماعي، آموزش و علم و فناوري از كارگروه هاي مهم تدوين سند توسعه استان بوده كه با حضور نمايندگان بخش خصوصي، دانشگاه ها و مراكز علمي پژوهشي تدوين سند را نهايي خواهند كرد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان با اشاره به مراحل تدوين سند تفصيلي برنامه ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي آذربايجان غربي، اظهار كرد: تدوين اين سند براساس بررسي عملكرد گذشته، تبيين وضع موجود بخش و برنامه راهبردي بخش خواهد بود.

 

همچنين، مديركل جهاد كشاورزي استان نيز درباره تغيير الگوي كشت، ضرورت ها و راهكارهاي آن با توجه به وضعيت درياچه اروميه، گزارش مبسوطي ارائه و برنامه هاي جهاد كشاورزي در اين زمينه را تشريح كرد و مقرر شد برنامه هاي عملياتي در اين زمينه صورت گيرد.

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :