موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی استان ها

a/75683 :کد

0

آذربایجان غربی نقش مهمی در توسعه روابط با ترکیه دارد

  چهارشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۷
تعداد بازدید : ۲۴۷   
 تحلیل ایران -آذربایجان غربی نقش مهمی در توسعه روابط با ترکیه دارد

ارومیه- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی در توسعه روابط ایران با ترکیه نقش مهمی بر عهده دارد.

ارومیه- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی در توسعه روابط ایران با ترکیه نقش مهمی بر عهده دارد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از سایت خبری استانداری آذربایجان غربی، نادر صفرزاده سه شنبه شب در بازدید معاون وزیر صنایع ترکیه از شهرک فناوری الکترونیک و صنایع غذایی ارومیه افزود: آذربایجان غربی با توجه به وجود ظرفیت های فراوان از جمله وجود پنج فرودگاه در اطراف حوزه دریاچه ارومیه، وجود منطقه آزاد ماکو، وجود شهرک های صنعتی و شهرک فناوری الکترونیک ظرفیت مناسبی برای حضور و فعالیت سرمایه گذاران خارجی به ویژه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی کشور ترکیه دارد.

 

وی با بیان اینکه در این استان شهرک های صنایع کوچک در شهرستان هایی مثل خوی، سلماس و ارومیه آماده پذیرش و فعالیت سرمایه گذاران است عنوان کرد: امیدواریم این سفر که جلسات نهایی آن در تهران برگزار خواهد شد، منجر به امضای تفاهمنامه های همکاری مناسبی بین دو کشور ایران و ترکیه شود تا بتوانیم از ظرفیت های استان مرزی آذربایجان غربی برای توسعه روابط با ترکیه استفاده کنیم.

 

صفرزاده در ادامه با اشاره به اینکه توسعه روابط با کشورهای همسایه و مسلمان مورد تاکید قانون اساسی و جزو اولویت های سیاست خارجی ایران است، گفت: در همین راستا ما از گسترش مناسبات با کشور ترکیه استقبال کرده و از حضور فعالان اقتصادی ترک در استان آذربایجان غربی حمایت می کنیم.

 

معاون وزیر صنایع ترکیه هم در این دیدار نقش شرکت های دانش بنیان در اقتصاد کشور را اساسی دانست و گفت: باید با حمایت از شرکت های دانش بنیان دو طرف، زمینه های همکاری و توسعه روابط فیمابین به ویژه در بخش های علمی، دانشگاهی و تکنولوژیکی را بیش از پیش فراهم کنیم.

رمضان ایلدیریم همچنین بر ضرورت اجرای پروژه های مشترک مبتنی بر دانش فنی و تکنولوژی میان دو طرف تاکید کرد و گفت: آذربایجان غربی ظرفیت های خوبی برای سرمایه گذاری دارد.

وی افزود: در سفری که به ایران داریم، پیشنهادهای مسئولان دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی را جمع بندی کرده و سپس در جلسه ای در تهران، در خصوص پیشنهادهای مطرح شده و نحوه همکاری ها و نیز ارتقای سطح مناسبات رایزنی خواهیم کرد.

 

وی بر لزوم حمایت از سرمایه گذاری های مشترک بین دو کشور تاکید و اظهار کرد: در دیدار روسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، ارتقای سطح روابط اقتصادی و تجاری مورد تاکید قرار گرفته و لازم است همه ما در جهت تحقق اهداف پیش بینی شده در این زمینه تلاش کنیم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، مدیرکل شرکت شهرک های صنعتی استان، مسئول دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در ارومیه و سرکنسول جمهوری ترکیه در ارومیه نیز در این بازدید و نشست مشترک حضور داشتند.

 منبع:مهر
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :