موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی استان ها

a/77159 :کد

0

کمک ۱۶ هزار میلیارد تومانی به فعال‌سازی واحدهای تولیدی راکد

  چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۵
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -کمک ۱۶ هزار میلیارد تومانی به فعال‌سازی واحدهای تولیدی راکد

معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان کمک ۱۶ هزار میلیارد تومانی به فعال‌سازی واحدهای تولیدی راکد گفت: در این رابطه هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط تعطیل و نیمه فعال بار دیگر به...

معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان کمک ۱۶ هزار میلیارد تومانی به فعال‌سازی واحدهای تولیدی راکد گفت: در این رابطه هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط تعطیل و نیمه فعال بار دیگر به چرخه تولید بازمی‌گردد.

 

به گزارش تحلیل ایران، حسین ابوئی مهریزی امروز در جریان بازدید از مجتمع فولاد ارومیه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی هفت پروژه به عنوان پروژه‌های اقتصاد مقاومتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است.

 

وی با تشریح پروژه‌های ابلاغی بیان کرد: فعال کردن 7 هزار و 500 واحد تولیدی کوچک و متوسط تعطیل یا نیمه راکد، ارتقاء سطح رقابت‌پذیری واحدهای کوچک و متوسط، تکمیل زنجیره صنایع فولاد و مس، افزایش تراز تجاری کشور به بیش از 10 هزار میلیارد ریال نسبت به سال 94 و مدیریت هدفمند واردات در جهت ارتقاء صادرات از جمله این طرح‌ها هستند.

معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: 36 طرح مهم و ملی با حجم سرمایه‌گذاری متوسط 400 میلیارد تومان و با امکان اشتغال 13 هزار نفر به صورت مستقیم تکمیل و راه‌اندازی می‌شوند.

 

وی با اعلام تکمیل طرح‌های با پیشرفت بالای 60 درصد تصریح کرد: عزم و اراده وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک‌ها و سایر دستگاه‌های مرتبط در بهره‌برداری از حجم زیادی از واحد‌های تولیدی تا پایان سال 95 است که در این خصوص 290 واحد آن در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

مهریزی با بیان شرایط ارائه تسهیلات بانکی گفت: در بحث ارائه تسهیلات بانکی چندین مانع وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به بدهی معوق بانکی، بدهی مالیاتی، بدهی به سازمان تامین اجتماعی، چک برگشتی، مشکلات مدیریتی و یا فقدان بازار فروش محصولات اشاره کرد که برای حل آن‌ها باید چاره دیگری اندیشید.

 

وی افزود: واحدهایی که مشکل مالی داشته باشند با تمهیدات صورت گرفته همچون ابلاغ بخش‌نامه‌ها و دستورات لازم توسط بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی به واحدهای خود سعی در برطرف کردن آن را خواهند داشت.

معاون برنامه‌ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری کمک سازمان تامین اجتماعی برای رفع موانع تولید اظهار داشت: براساس هماهنگی‌های صورت گرفته چنانچه واحد‌های تولیدی بدهکار به تامین اجتماعی اقدام به دریافت وام کنند، این سازمان حتی با داشتن حکم برداشت طلب خود، یک‌ سال دیگر به آن واحد تولیدی مهلت می‌دهد.

وی با اذعان به فقدان مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: چون هیچ هزینه و پولی در اختیار این وزارتخانه نیست، با هماهنگی بانک‌ها و کارگزاران مالیاتی در جهت ارائه تسهیلات مطلوب به واحد‌های تولیدی تلاش می‌کند که 16 هزار میلیارد تومان به 7 هزار و 500 واحد تولیدی در قالب سرمایه در گردش یک ساله با قابلیت تمدید تا دو سال و پنج ساله برای طرح‌ها تسهیلات پرداخت می‌شود.

مهریزی با تاکید بر توسعه متوازن در سراسر کشور بیان کرد: برای دولت و مسئولین دولتی تفاوتی در استقرار واحد‌های تولیدی در نقاط مختلف کشور وجود ندارد و توسعه متوازن را وظیفه خود دانسته و اینکه یک منطقه از کشور آباد و منطقه دیگر محروم باشد را نمی‌پسندد.

وی گفت: ممکن است که در استانی یک واحد تولیدی بسیار بزرگ وجود داشته باشد که چندین برابر واحد‌های دیگر و حتی یک منطقه تسهیلات دریافت کند اما این به معنای تفاوت قائل شدن بین مناطق نیست چرا که اگر این واحد در هر استان دیگری بود بار دیگر این تسهیلات ارائه می‌شد.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان تمهیدات صورت گرفته برای توسعه صنعتی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: در آذربایجان‌غربی به همراه هشت استان دیگر سود تسهیلات از محل حساب ذخیره ارزی با نرخ پایین‌تر ارائه شده و با محاسبه سراسر کشور به عنوان منطقه محروم برای واحدهای مستقر یابنده در شهرک‌های صنعتی تا 13 سال و غیر آن تا 10 سال نرخ مالیاتی صفر درصد محاسبه می‌شود.

 

وی افزود: وام و تسهیلات بانکی با دستور کسی ارائه نشده بلکه درصورت داشتن اعتبار کافی فرد دریافت کننده، طرح موجه و سایر شرایط لازم می‌توان نسبت به دریافت آن اقدام کرد.

 منبع:خبرگزاری تسنیم
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :