موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/78107 :کد

0

وجود ۴۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز

  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۱
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -وجود ۴۵ هزار حلقه چاه غیرمجاز

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: با وجود ممنوعیت و تاکیدات مکرر حفر چاه های غیرمجاز در استان همچنان ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: با وجود ممنوعیت و تاکیدات مکرر حفر چاه های غیرمجاز در استان همچنان ادامه دارد.

به گزارش تحلیل ایران، کیومرث دانشجو صبح دوشنبه در همایش حقوق آب در استان باتاکید بر لزوم مدیریت منابع آبی استان افزود: با وجود کاهش شدید سطح آبهای زیر زمینی و ممنوعیت بهره برداری از منابع آب هفت دشت و وجود ۴۵ هزار حلقه چاه غیر مجاز در سطح استان، توسعه کشاورزی و مصرف بی رویه آب بشدت در حال افزایش است و ادامه این روند مشکلات جدی را در آینده سبب خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه هم اکنون محور آب استان روی کشاورزی است ما در مصرف آب در این بخش با مشکلات جدی مواجه هستیم ادامه داد: در حال حاضر ۹۰ درصد آب استان در بخش کشاورزی مورد استفاده می شود.

 

دانشجو تاکید کرد: اگر نتوانیم منابع آب خود را مدیریت کنیم در مقابل آیندگان مسئول خواهیم بود در این راستا تلاش می کنیم با وجود مشکلات و چالشهای فراوان پیش رو بتوانیم که با همت و حمایت مراجع قضایی و انتظامی، وضعیت موجود را حفظ کرده و در راه صیانت از منابع آب موجود گامهای محکم تری را برداریم.

وی در ادامه خواستار صدور احکام بازدارنده در مقابله با متخلفان حوزه آب شد و گفت: از آنجایی که بخش صنعت استان کم تر از سه درصد از مصارف آب را به خود اختصاص داده باید نقش توسعه صنعتی پررنگ تر شده و در قالب چارچوبی نظاممند، قابل قبول و در قالب دستیابی در برنامه ششم توسعه باشد.

 

دانشجو با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه گفت: آنچه استان مارا در بخش آب متمایز از سایر استانها میرکند دریاچه ارومیه است که لازم است کلیه عوامل و بهره برداری های ما در حوزه و چارچوب مصوبات ستاد احیا بوده و شرایط به گونه ای فراهم شود که با صرفه جویی هشت درصدی سالیانه در بخش کشاورزی بتوان همراه با برنامه های ستاد احیا پیش رفت.

 

مدیرکل دفتر حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز در این همایش ضمن تاکید بر اینکه آب در کشور ما یک مقوله امنیتی است بر همگرایی و همکاری دستگاههای دولتی در راستای کمک به حل چالشهای منابع آب کشور اشاره کرد و گفت: نبود نگرش سیستمی، سیاستگذاری های ناکارآمد و وضع قوانین نامناسب عامل افزایش بحران در منابع آب زیرزمینی شده است.

 

مصطفوی با ارائه گزارشی از وضعیت منابع آب کشور و تشریح شرایط بحرانی موجود افزود: بر این اساس و بر حسب دستور مقام معظم رهبری ۲۵ جلسه از جلسات شورای عالی امنیت ملی در خصوص آب بوده و نیز جلسات متعددی نیز در شورای عالی آب در جهت اتخاذ تصمیمات بازدارنده و نظارتی بخش آب کشور برگزار شده است که اجرای این تصمیمات همکاری کلیه دستگاههای دولتی و علی الخصوص دستگاه های قضایی و انتظامی را می طلبد.

 

در ادامه توکل حیدری مدیرکل دادگستری استان طی سخنانی با اشاره به اهمیت آب و منابع آبی استان آذربایجان غربی بر برخورد جدی قضات استان با تخلفات بخش آب تاکید کرد و افزود: بحران آب در استان ما جدی بوده و برنامه ریزی جهت مقابله با این موضوع و اتخاذ اقدامات پیشگیرانه از طریق هماهنگی  وتعامل با سایر دستگاههای دولتی میتواند از به وجود آمدن تبعات ناشی از خشکسالی جلوگیری کند.

 

سردار اصلانی فرمانده نیروی انتظامی استان آذربایجان غربی از دیگر سخنرانان این همایش بودند که بر برنامه ریزی صحیح در جهت مقابله با تهدیدات ناشی از بحران آب و اطلاع رسانی های موثر در این خصوص تاکید نمودند.

 

در این همایش همچنین دکتر مدنیان مدیرکل دفتر حقوقی شرکت مدیریت منابع آب ایران به ارائه سخنرانی آموزشی در خصوص حقوق آب و مدیریت و نحوه حفاظت حقوقی از منابع آب سطحی و زیر زمینی در سطح استان پرداخت.

 

وی در  زمینه جایگاه حقوق آب و بررسی قوانین و مقررات مرتبط و روش‌های قانونمند توزیع عادلانه آب و نقش موثر قانونی دستگاه‌های قضایی و انتظامی برای رفتار قانونی با متخلفان جرایم آبی، پیشگیری از وقوع جرایم مربوط به آب و هم اندیشی حقوقی در خصوص حوزه ارتباط حقوقی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با دستگاه‌های قضایی و انتظامی مطالبی را ارئه کرد.

 منبع:مهر
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :