موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/97016 :کد

0

ثبت ۱۱ اثر تاریخی آذربایجان غربی در فهرست آثار ملی

  پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۷:۲۱
تعداد بازدید : ۱۴۸   
 تحلیل ایران -ثبت ۱۱ اثر تاریخی آذربایجان غربی در فهرست آثار ملی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از ثبت ۱۱اثر تاریخی دیگر استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از ثبت ۱۱اثر تاریخی دیگر استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، محمد فتحی این آثار ثبت شده را شامل مجموعه اربابی و قلعه تاریخی سلیمان خان تکاب، هشتی و سردرب عمارت تاریخی اغول بیگ تکاب، حمام تاریخی روستای هولاسو و نقوش صخره ای عقربلوی شاهین دژ، خانه کاظم خان قوشچی و خانه حدیدی ارومیه، معماری دست کند روستای یوسفکندی و کاروانسرای کوخ کورتک مهاباد، پل سلطان و مقبره شیخ احمد کور بوکان و گلزارهای شهدای پلدشت و اشنویه عنوان کرد.

 

وی ادامه داد: با توجه به تفاهمنامه ای که مابین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور در خصوص ثبت گلزار شهدای دفاع مقدس منعقده شده است، این اداره کل نیز با همکاری بنیاد شهید و ایثارگران استان، مستند نگاری و ثبت مراقد شهدای استان را در دستور کار قرار داد و به همین منظور گلزار شهدای شهرستان پلدشت و گلزار شهدای شهرستان اشنویه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.

 

فتحی در ادامه گفت: کارهای مطالعاتی و مستند نگاری مربوط به این آثار از حدود یکسال پیش در دستور کار این معاونت قرار گرفت و پس از جمع آوری و تکمیل اطلاعات و تشکیل پرونده مجزا برای هر اثر، مجموعه این پرونده ها به کمیته ثبت آثار تاریخی سازمان متبوع ارسال شد.

 

وی اضافه کرد: در جلسه دفاعیه ای که بهمین منظور در کمیته ثبت آثار تاریخی کشور برگزار شد، اهمیت ویژه این آثار با ارائه اسناد و مدارک مستدل تشریح شد که در نهایت با بررسی دلایل و اسناد موجود، شرایط ثبت آثار مذکور محرز و احکام ثبتی آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

 

فتحی خاطرنشان کرد: با توجه به الزامات قانونی که برای آثار ملی مترتب است، ثبت هرچه بیشتر آثار تاریخی و فرهنگی استان می تواند یک گام بسیار اساسی و امیدوار کننده برای حفاظت و صیانت همه جانبه و مداوم از این آثار باشد و لذا یکی از اولویتهای کاری این معاونت، شناسائی و ثبت آثار و ابنیه تاریخی – فرهنگی استان است.

 

با این ۱۱ اثر ثبتی، تعداد آثار تاریخی- فرهنگی ثبت شده استان آذربایجان غربی در فهرست آثار تاریخی- فرهنگی ملی کشور به ۱۵۳۰ اثر می رسد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :