موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/110671 :کد

«یلدا» سنت هزار ساله ایرانی‌ها؛

سابقه کهن یزدی‌ها در آیین شب چله

  ﺳﻪشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۳
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -سابقه کهن یزدی‌ها در آیین شب چله

یلدا که در یزد از آن به عنوان «شب چله» یا «شو چله» یاد می‌شود، کهن‌ترین یادگار از رسوم مردم ایران باستان است و یزدی‌ها سابقه دیرینه‌ای در برپایی آیین این شب به یادماندنی دارند.

یلدا که در یزد از آن به عنوان «شب چله» یا «شو چله» یاد می‌شود، کهن‌ترین یادگار از رسوم مردم ایران باستان است و یزدی‌ها سابقه دیرینه‌ای در برپایی آیین این شب به یادماندنی دارند.

 

به گزارش تحلیل ایران آخرین شب آذرماه و آخرین شب پاییز، همان روزی که در ضرب‌المثل‌ها از آن به عنوان روزی برای  «شمردن جوجه‌ها» یاد می‌شود، شب یلدا یا شب چله است و این شب همانند نوروز یا چهارشنبه سوری برای همه مردم ایران شناخته شده است اما در برخی نقاط کشور از جمله یزد، این مراسم قدمت طولانی‌تری دارد.

 

آیین شب یلدا از دیرباز در یزد رواج داشته و از قرن‌ها پیش این مراسم با عقاید و ویژگی‌های خاص خود برگزار می‌شد و امروز نیز بخشی از این عقاید همچنان پابرجاست.

برگزاری آیین شب یلدا در ایران سابقه چند هزار ساله دارد


حسین مسرت از پژوهشگران پیشکسوت یزدی در مورد شب یلدا  گفت: یلدا یک واژه سریانی به معنای میلاد  است و از چهار قرن بعد از میلاد مسیح، شب یلدا به عنوان روز تولد مهر بین مسیحیان رواج داشته است اما در ایران، یلدا به معنای خورشید است و برگزاری مراسم‌های ویژه آن سابقه چند هزار ساله دارد.

وی افزود: فلسفه برگزاری مراسم‌های ویژه شب یلدا در ایران، ریشه در شغل و معیشت مردم آن زمان داشته و از آنجا که شغل مردم در گذشته‌ها کشاورزی و دامداری بوده و زمستان آغاز تعطیلی کار آنها به شمار می‌رفته، در واقع آخرین روز پاییز و ورود به فصل تعطیلی کار را به نحوی گرامی می‌داشتند.

مسرت عنوان کرد: البته زرتشتی‌ها که در گذشته‌های دور و قرن‌ها پیش، اغلب مردم یزد را تشکیل می دادند، فلسفه دیگری برای گرامیداشت شب یلدا دارند و از آنجا که شب به عنوان نماد پلیدی نزد مردم رایج بود و شب یلدا به خاطر طولانی بودنش، نماد پلیدی به شمار می‌رفت، مردم ایران باستان در این شب دور هم جمع می‌شدند تا پلیدهای شب را با روشن کردن آتش و ... از بین ببرند زیرا بر این باور بودند که آتش دشمن پلیدی است.

مردم هراس خود از شب را با آتش افروزی و جمع شدن دور یکدیگر از بین می‌بردند

وی افزود: ایرانیان باستان برای این‌که تا اندازه‌ای شب‌ها را بی‌آزار کنند و از ترس و وحشت آن بکاهند، آتش می‌افروختند و در پناه روشنای آتش، شب را به صبح می‌رساندند زیرا شب علاوه بر تاریکی و هراس و رمزآلودی، زمان حمله سارقان و راهزنان نیز بوده از اینرو مردم از شب هراس داشتند و با روشن کردن آتش و جمع شدن دور یکدیگر و برگزاری جشن و شادی، از هراس شب می‌کاستند.

این دور جمع شدن‌ها در واقع محل رونق خوراکی‌هایی می‌شد که خوردن آن در شب یلدا به یک سنت تبدیل شد و این سنت هنوز هم ادامه دارد.

 
                               

شب یلدا     یزد     برگزاری     پژوهشگران        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :