موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/111993 :کد

مدیرعامل آب و فاضلاب یزد:

تامین آب مورد نیاز استان یزد بدون خط انتقال امکان‌پذیر نیست

  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ — ۱۱:۵۰
تعداد بازدید : ۳۱۲   
 تحلیل ایران -تامین آب مورد نیاز استان یزد بدون خط انتقال امکان‌پذیر نیست

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد با اشاره به اینکه ۴۰۰ هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب در یزد وجود دارد، گفت: تامین آب مورد نیاز یزد بدون خط انتقال امکان‌پذیر نیست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد با اشاره به اینکه ۴۰۰ هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب در یزد وجود دارد، گفت: تامین آب مورد نیاز یزد بدون خط انتقال امکان‌پذیر نیست.

 

به گزارش تحلیل ایران، علی اسلامی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان یزد از سال 1370 تشکیل شد، اظهار داشت: در 25 سال گذشته بیش از سه هزار کیلومتر شبکه آب اصلاح یا توسعه داده‌ایم که رقم نسبتا مناسبی به حساب می‌آید.

 

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر به دلیل کاهش بودجه این مقدار کمتر شده ولی در سنوات گذشته حتی از حدی که برای اصلاح شبکه مشخص شده، بیشتر بوده است.

 

مدیرعامل آبفای استان یزد تصریح کرد: در حوزه آب ما بیش از 400 هزار متر مکعب مخزن ذخیره  در سطح استان داریم که تقریبا به ازای هر اشتراک یک متر مکعب می‌شود و در صورتی که آب به میزان کافی داشته باشیم، می‌توانیم نیاز 24 ساعت شهر را ذخیره و در مواقع اضطراری که مشکل خاصی برای مردم ایجاد می‌شود، شهر را مدیریت کنیم.

 

اسلامی با اشاره به اینکه شرکت آبفای استان یزد پس از خوزستان بالاترین سرانه مخزن یا سرانه ذخیره آب را دارد، در ارتباط با بحث هدر رفت آب گفت: در این حوزه هم شاخص‌ترین استان در کشور هستیم به گونه‌ای که در کشور میانگین هدررفت 28 درصد و در استان یزد این عدد حدود 17 تا 18 درصد است.

 

وی افزود: در حوزه سیستم‌های گندزدایی شرکت آبفای یزد نخستین شرکتی بود که کل سیستم‌های کلرزنی پودری و گازی را حذف و به جای آن سیستم‌های نوین گندزدایی که عمدتا از نمک طعام بهره می‌برند را جایگزین کرد.

 

اسلامی با بیان اینکه سیستم‌های نوین هم کیفیت گندزدایی را بالابرده و خطرات ناشی از گاز کلر و نشت آن را حذف می‌کند، تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب استان یزد در 10 سال اخیر به طور مستمر جزو پنج شرکت برتر کشور در زمینه‌های مختلف از نظر عملکرد بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: نظرسنجی‌هایی که از مردم داریم و هر سال توسط استانداری و خودمان به صورت جداگانه انجام می‌شود، به طور متوسط حدود 80 درصد از عملکرد شرکت آب و فاضلاب راضی هستند.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب استان یزد با بیان اینکه به طور متوسط سالانه 10 هزار واحد انشعاب استانداردسازی می‌کنیم، گفت: عمر مفید انشعابات حدود 5 سال است و باید به میزانی که انشعاب وصل می‌کنیم، به همان میزان هم انشعابات را استاندارد کنیم.

 

اسلامی ادامه داد: در بحث‌های تامین آب آنچه که واقعا در استان امکان‌پذیر بوده را انجام دادیم و در حال حاضر حدود 180 حلقه چاه در استان در مدار بهره برداری داریم که ظرفیت این چاه‌ها حدوداً به صورت میانگین سه هزار لیتر در ثانیه است درحالی که مصرف ما در زمان اوج مصرف  حدود چهار هزار و 200 لیتر در ثانیه است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان یزد خاطرنشان کرد: اگر انتقال آب به استان یزد نبود، امکان تامین آب یزد اصلا وجود نداشت چرا که به جز کمبود فعلی، ظرفیت حفر چاه هم نداشتیم و حتی اگر چاه حفر شود، میزان آب دهی تغییری نمی‌کند و تنها آب دیگر چاه‌ها را کم می‌کند.

اسلامی خاطرنشان کرد: این موضوع نشان می‌دهد که باید در زمینه خط دوم انتقال آب یک کار شاخصی انجام شود تا با سرعت بیشتری شاهد کاهش و رفع مشکل باشیم.

وی با بیان اینکه وضعیت آب استان یزد یک وضعیت خاص است، گفت: در صورتی که اقدام سریع و مناسب در این زمینه انجام نشود، پیش‌بینی می‌شود که تا 5 سال آینده وضعیت آب استان یزد به مراتب بدتر شود.

وی گفت: کل استان یزد در حوزه شهری سالانه 90 میلیون متر مکعب آب مصرف می‌کند که حدود 20 میلیون متر مکعب از این مقدار مربوط به مصرف کولرها در تابستان است.

مدیرعامل آبفای استان یزد در ارتباط با بحث فاضلاب با بیان اینکه اجرای طرح فاضلاب در استان با هدف حفظ منابع آب از آلودگی صورت می‌گیرد، گفت: در 5 سال گذشته، 20 حلقه از چاه های سطح شهر یزد را به دلیل آلودگی از مدار خارج کردیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان یزد خاطرنشان کرد: بین 15 تا 16 میلیون متر مکعب هم هدر رفت آب است که به دلایل مختلف از جمله شکستگی شبکه، استفاده از آب‌های غیرمجاز صورت می‌گیرد.

اسلامی خاطرنشان کرد: نزدیک به 74 میلیون متر مکعب برای مردم صورت حساب می‌شود که عملا 54 میلیون متر مکعب آن مصرف واقعی توسط مردم صورت می‌گیرد و به طور معمول 70 درصد این آب تبدیل به فاضلاب می‌شود.

وی افزود: این موضوع به این معنی است که ما سالانه 35 میلیون متر مکعب فاضلاب در استان داریم، که می‌توانیم آن را برای جلوگیری از آلودگی آب، تصفیه کنیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان یزد عنوان کرد: در حال حاضر سالانه حدود 8 میلیون متر مکعب از محل فاضلاب‌های یزد استحصال می‌شود که باید برای استفاده آن در بخش‌های کشاورزی و صنعت برنامه‌ریزی کرد.

 
                               

مدیرعامل     شرکت آب     یزد     امام جمعه        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :