موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی استان ها

a/78510 :کد

0

امکان تولید۲هزار تن تیلاپیا در دل کویر

  چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۲
تعداد بازدید : ۱۶۳   
 تحلیل ایران -امکان تولید۲هزار تن تیلاپیا در دل کویر

سال ۱۳۸۷ بود که سروکله تیلاپیا با دریافت مجوزهای محیط زیست در مرکز ملی تحقیقات آبزیان آب‌شور بافق پیدا شد و راه کم‌کم برای جلوگیری ازخروج مقادیر زيادی ارز برای واردات این ماهی هموار شد.

سال ۱۳۸۷ بود که سروکله تیلاپیا با دریافت مجوزهای محیط زیست در مرکز ملی تحقیقات آبزیان آب‌شور بافق پیدا شد و راه کم‌کم برای جلوگیری ازخروج مقادیر زيادی ارز برای واردات این ماهی هموار شد.


به گزارش تحلیل ایران  تیلاپیا در زمره ماهیانی است  که جایگاه دومین آبزی پرورشی دنیا را از آن خود کرده است  و این ماهی سرعت رشد بسیار خوبی دارد و پرورش آن بسیار مقرون به صرفه‌ است و در بسیاری از کشورهای دنیا توجه ویژه‌ای به پرورش این ماهی شده و حتی ایران نیز یکی از واردکنندگان آن است.

ویژگی‌های منحصر به فرد تیلاپیا در کنار مزه و طعم مورد پسند ایرانی‌ها سبب شد تا پرورش این ماهی وارد مرحله تحقیق شود بنابراین در دستور کار مرکز ملی تحقیقات آبزیان آب‌شور بافق در دل کویر قرار گرفت و عمق کویر به این دلیل برای تحقیق و پرورش آزمایشی ماهی انتخاب شد که تیلاپیا نباید به آب‌های آزاد راه می‌یافت و شهرستان بافق هم اقلیم بسیار مناسبی برای پرورش آن را داشت.

 

بعد از سال‌ها تحقیق و پژوهش، بسته کاملی از پژوهش‌ها و دانش فنی و چرخه کاملی از مولدسازی تا روش‌های پرورش و تولید خوراک توسط مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب شور بافق ارائه شد و سرانجام مجوزهای محدودی برای تولید این ماهی توسط محیط زیست به بخش خصوصی داده شد.

 

بخش خصوصی هم کار خود را از استخرهای خاکی آغاز کرد و تا تولید بیش از ۳۰ تن ماهی تیلاپیا در یک دوره پرورش پیش رفت اما پس از چهار سال یعنی از فروردین‌ ماه سال ۱۳۹۴، محیط زیست از پرورش این ماهی در بافق جلوگیری کرد.

 

حالا پس از تلاش‌ها و پیگیری‌های به عمل آمده، زمزمه اخذ مجوز دوباره برای تولید این ماهی در بافق به گوش می‌رسد.

 

سالانه حدود ۱۰ میلیون تن فیله تیلاپیا وارد کشور می‌شود


معاون مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب‌شور بافق در این باره  گفت: ماهی تیلاپیا دومین آبزی پرورشی دنیا است و طبق آمار رسمی فائو این آبزی در ۱۴۵ کشور دنیا پرورش داده می‌شود.

فرهاد رجبی پور  با بیان اینکه از جمله بزرگترین تولیدکنندگان تیلاپیا، کشورهای همسایه ایران هستند، افزود: سالانه طبق آمار موجود حدود ۱۰ میلیون تن فیله منجمد از کشورهای مختلف وارد ایران می‌شود و به علت بازار پسندی که دارد، این آمار طی سال‌های گذشته ۱۷۳ درصد رشد داشته است.

 منبع:مهر
                               

امکانات     تولید     ماهی            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :