موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/95517 :کد

0

الگوی تحقق اقتصاد مقاومتی در تفت با اجرای مشاغل خرد

  چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۶
تعداد بازدید : ۱۲۷   
 تحلیل ایران -الگوی تحقق اقتصاد مقاومتی در تفت با اجرای مشاغل خرد

واحد پرورش شترمرغ در شهرستان تفت موفق شده در مدت ۸ سال تبدیل به الگویی عملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی با اجرای مشاغل خرد شود.

واحد پرورش شترمرغ در شهرستان تفت موفق شده در مدت ۸ سال تبدیل به الگویی عملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی با اجرای مشاغل خرد شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، یکی از سیاستهای مطرح شده در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی، تقویت و توسعه مشاغل خرد در سطح جامعه است که در سالهای اخیر اقدامات خوبی در زمینه این مشاغل ایجاد شده است.

 

برای حمایت از مشاغل خرد، ادارات و ارگانهای مختلفی فعالیت می‌کنند که از جمله این نهادها که در راستای تقویت مشاغل خرد به عنوان یکی از پایه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود، بسیج سازندگی است.

 

یکی از رویکردهای ویژه بسیج سازندگی، ارائه تسهیلات لازم به افرادی است که به دنبال ایجاد کسب و کارهای کوچک هستند، این مشاغل در نمونه‌های مختلف مشاهده می‌شود.

بسیج سازندگی در استان یزد هم اقدامات قابل توجهی انجام داده و همه ساله مشاغل جدیدی به چرخه فعالیت کسب و کارهای کوچک از طریق اعطای تسهیلات این نهاد اضافه می‌شود.

از جمله مواردی که در استان یزد مورد حمایت بسیج سازندگی استان قرار گرفته، پرورش شترمرغ است که فعالیت در این عرصه در سالهای اخیر با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است.

روح‌الله حیدری از جمله پرورش دهندگان موفق استان یزد در زمینه شتر مرغ است که مدت هشت سال در این عرصه فعالیت کرده است.

 

این پرورش دهنده شترمرغ فعالیت خود را از هشت سال قبل و پس از پایان دوره خدمت سربازی آغاز کرده است، به گفته وی آغاز این فعالیت با 5 جوجه شترمرغ بوده است.

حیدری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در تفت با بیان این مطلب که سرمایه اولیه وی برای شروع به این کار 400 هزار تومان بوده است، عنوان کرد: شروع به کار من در زمینه پرورش شترمرغ با گذراندن دوره‌های آموزشی فنی و خرید پنج قطعه جوجه شترمرغ بود.

وی افزود: با بزرگ شدن این شترمرغ‌ها و فروش آنها، زمینه توسعه کار به میزان کمی فراهم شد و این روند در طول سالهای قبل ادامه پیدا کرد و هم اکنون بالغ بر 50 قطعه شترمرغ در این واحد تولیدی پرورش داده می‌شوند.

 

حیدری خاطرنشان کرد: پس از مدتی از شروع به فعالیت، با تشکیل یک شرکت تعاونی به صورت مشارکتی فعالیت خود درعرصه پرورش شترمرغ را ادامه دادیم و الان در زمینی بالغ بر 4 هکتار و در چند واحد کار پرورش شتر مرغ را ادامه می‌دهیم.

 

این پرورش دهنده شترمرغ ادامه داد: با اقدامات صورت گرفته در زمینه توسعه این واحد تولیدی، برای کشتار و عرضه مستقیم تولیدات به صورت مستقیم عمل می‌شود و کشتارگاه و فروشگاه مخصوص این واحد پرورشی ایجاد شده است.

وی افزود: در حال حاضر یک فروشگاه به صورت مستقیم در شهرستان تفت اقدام به عرضه این محصولات کرده و در شهر یزد و استان شهرستان بندرعباس هم نمایندگی این شرکت اقدام به عرضه محصولات می‌کنند.

 

علاوه بر پرورش شترمرغ، کسب و کارهای خرد در زمینه‌های مختلف دیگر انجام می‌شود که بخش قابل توجهی از این کسب و کارها در روستاها و در زمینه دامداری و پرورش طیور و ماهی است.

با توجه به فضا و اقلیم خاصی که در روستاها وجود دارد، پرورش طیور، دام و ماهی از جمله کسب و کارهایی است که از توجیه اقتصادی برخوردار است.

لزوم افزایش حمایتها از کسب و کارهای خرد


سیدمحمد میرقانعی هم در این زمینه در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در تفت با بیان اینکه کسب و کارهای خرد یکی از زمینه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی است، اظهار داشت: بسیج سازندگی یکی از رویکردهای خود را در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی، حمایت از مشاغل و کسب و کارهای خرد و کوچک قرار داده است.

 

وی خاطرنشان کرد: در این راستا، با توجه به اهمیت حمایت از افرادی که قصد آغاز به فعالیت در زمینه‌های تولیدی کوچک را دارند، بسیج سازندگی اقدام به ارائه تسهیلات به متقاضیان می‌کند.

رئیس بسیج سازندگی استان یزد تصریح کرد: در این زمینه دقت شده به افرادی تسهیلات ارائه شود که در درجه اول حتما این تسهیلات را در زمینه مشخص شده هزینه کنند و در درجه دوم حتما آموزشهای لازم را برای اجرای این کار دیده باشد.

میرقانعی با تاکید بر اهمیت افزایش حمایت از مشاغل و کسب و کارهای کوچک، عنوان کرد: یکی از نکاتی که باید در زمینه توسعه این نوع مشاغل مورد توجه قرار گیرد، شروع به فعالیت افراد و ایجاد تمایل برای ادامه کار در آنهاست.

 منبع:تسنیم
                               

شترمرغ     اقتصاد مقاومتی     مشاغل     یزد        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :