موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی دولت

a/110559 :کد

نامه به رییس جمهور

نامه نماینده سابق زنجان به رییس جمهوری اسلامی ایران

  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۹
تعداد بازدید : ۲۹۹   
 تحلیل ایران -نامه نماینده سابق زنجان به رییس جمهوری اسلامی ایران

نامه دکتر محسن علیمردانی نماینده حوزه انتخابیه زنجان و طارم در دوره نهم مجلس شورای اسلامی به حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران از زنجان، دکتر محسن علیمردانی نماینده حوزه انتخابیه زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در نامه ای خطاب به رییس جمهور درباره پاره ای از مسائل و مشکلات کشور و راهکارها و پیشنهادات موجود مواردی را مطرح نمودند . متن نامه این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بدین شرح می باشد:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر ارجمند حجت الاسلام والمسلین جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

امام محمد باقر (ع) : هان ای گروه مومنان ، مانوس و متحد باشید و به هم مهربانی کنید.

سلام علیکم؛

با سپاس پروردگار الهی و تبریک میلاد مسعود حضرت محمد (ص) و هفته وحدت و با سلام به محضر مبارک حضرت ولی عصر (عج) و روح مطهر حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب و سلام بر همه شهیدان والامقام و شهدای مدافع حرم که پیروزی های اخیر مقاومت در عراق و سوریه و اقتدار نظام جمهوری اسلامی مرهون فداکاری آنان می باشد.

بعد از تشکیل کابینه دولت یازدهم بهمراه مجمع نمایندگان استان زنجان در نهاد ریاست جمهوری با جنابعالی جلسه گذاشته و پس از مطرح نمودن مشکلات استان ، بنده توجه و رسیدگی بیشتر دولت به ۳مشکل اساسی را اشاره نمودم:

۱رفع مشکل بیکاری به عنوان بزرگترین مشکل اجتماعی ، اقتصادی و حتی سیاسی و امنیتی

۲ -توجه به توسعه حمل و نقل ریلی و بویژه دوخطه کردن راه آهن تهران به شمالغرب (صمیمانه از اقدامات دولت دراین زمینه تشکر نموده و امیدوارم اقدامات دولت دراین زمینه تسریع گردد)

۳ - کمک به توسعه متروتهران و کلانشهرها

با توجه به قسمتی از نامه جنابعالی در فروردین ماه ۱۳۹۴به رهبر معظم انقلاب که عنوان نموده اید :

"دولتی که مردم را به عنوان ولی نعمت خود و صاحب کشور باور دارد ، بر اساس آموزه های انقلاب و رهنمود های رهبری ، موظف به پیروی از خواست مردم و حراست از حقوق مردم براساس قانون اساسی می داند. این دولت خدمت به همه ی مردم را ، فارغ از ملاکهای سیاسی و جناحی وظیفه خود می شمرد و همواره نقد مشفقانه را همچون حمایت خردمندانه ارج می نهد و در اداره کشور نیز ، خود را نیازمند اندیشه و تدبیر همه صاحبنظران می داند."

در راستای اقتصاد مقاومتی و نیل به رشد و پیشرفت کشور و نقد مشفقانه به عنوان یک ایرانی نگران به آینده کشور پیشنهاداتی داشتم هرچند موارد بسیار زیاد می باشد ، فعلا به همین موارد بسنده می کنم. امیدوارم در اتخاذ بهترین تصمیمات در حوزه های متخلف مورد توجه قرار گیرد بنظر می رسد در ذهن خیلی از مردم و مسئولان در نگاه اول این پیشنهادات بسیار ساده و تکراری باشد ولی متحیرم که چرا تا حالا در این مواردی که اشاره خواهم کرد، اقدامات برجسته و موثری در کشورمان صورت نگرفته است.

درخشش نظام اسلامی با وجود تحریم و توطئه های دشمنان در حوزه های علمی و دانشگاهی مثل نانو و هسته ای ، نظامی  و امنیتی ، اجرایی مثل خودکفایی در تولید گندم وافزایش سریع گاز رسانی به روستا ها و پیشی گرفتن صادرات غیر نفتی از واردات و ... برکسی پوشیده نیست ولی متاسفانه در حوزه های نظام بانکی و مالی ، مدیریتی و بهره وری ، الگوی مصرف ، فساد مالی و اخلاقی ،  تبعیض و بی عدالتی ، بیکاری ، اعتیاد ، افزایش تشکیل پرونده های قضایی ، مشکلات اساسی در حوزه قانونگذاری و خیلی از مسایل دیگر وضعیت کشور بسیار اسفناک و بیمار بوده و نیاز به اقدام انقلابی و جراحی بزرگ از سوی سیاستگذاران و مجریان کشور دارد.

۱. متاسفانه سالانه صد ها میلیارد دلار از منابع کشور به دلیل مصرف نادرست انرژی (بنزین ، گاز ، نفت ، برق ، آب و ... ) و مصرف نادرست دارو و لوازم آرایشی و نان و در سایر حوزه ها مثل کشاورزی اتلاف می گردد که چندین برابر میانگین مصرف کشور های جهان می باشد که با احساس مسئولیت همگانی ، مردم و مسئولین با اصلاح قسمتی از این امور ،نه یک نفر در کشور فقیر می ماند و نه یک نفر بیکار.

یکی از سه مقوله اصلی برای پیشرفت کشورهای جهان بحث بهره وری است که در کشور ما مغفول مانده و بسیار کمرنگ می باشد و متولی آن در سازمان مدیریت و برنامه ریزی برجسته نیست . اگر در ساختار کشورهای بسیار توسعه یافته این مسئله نادیده گرفته شود چه بسا مشکلی ایجاد نکند ولی با توجه به اتلاف زیاد منابع و انرژی در کشور ما ،بهتر است در ساختار اجرایی کشور ، جایگاه بهره وری در کشور به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بهره وری جهت ایفای نقش برجسته برای جلوگیری از اتلاف دهها و یا صدها میلیارد دلار از سرمایه کشور ارتقاء یابد ( البته با نیروی انسانی کمتر از ۱۰۰ نفر از نیرو های کارشناس سازمان مدیریت و برنامه ریزی) . با توجه به دغدغه ی اینجانب به  بحث مهم بهره وری، به عنوان طراح اصلی احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بهره وری در مجلس بودم که یک فوریت این طرح رای بسیار بالایی آورد ولی متاسفانه در بررسی جزئیات این طرح،کمیسیون برنامه بودجه عنوان بهره وری را حذف کرد.

همچنین به عنوان پیشنهاد دهنده ی طرح حذف یارانه پردرآمدها و اختصاص مبلغ آن به اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بودم که ازسوی نمایندگان تصویب گردید و نیز پیشنهاد دادم که نمایندگان مجلس در دور اول انتخابات بجای ۲۵ درصد با ۲۰ درصدکل آرا وارد مجلس شوندکه با رای بالایی تصویب و انشاالله درانتخابات بعدی مجلس عملی خواهد شدکه همین پیشنهاد باعث عدم برگزاری انتخابات مرحله دوم دراغلب حوزه هاشده وموجب صرفه جویی صدهامیلیارد تومان میشود.

۲. تشکیل پارلمان سوم در کشور در حدود ۵۰ نفر که ۲۸ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، ۱۴ نفر از قوه مجریه ، ۴ نفر از سوی قوه قضائیه و۴ نفر از شوراهای اسلامی سراسر کشور تشکیل تا مصوبات مجلس شورای اسلامی در صورت تایید این پارلمان ، به شورای نگهبان ارسال شود تا قوانین کشور این همه دچار اصلاح و تغییرات مداوم قرار نگیرند.

همچنین واگذاری بسیاری از وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه های انتخابیه و استان ها به شورا های اسلامی به عنوان پارلمان اول کشور تا نمایندگان مجلس بیشتر دغدغه ملی و  قانونگذاری داشته باشند.

۳. درراستای حمایت ازتولیدصادرات محور ، افزایش مشوق های صادراتی از پنج درصد به ده درصد

۴. انتقال سریع پایتخت سیاسی از تهران

۵. شکی نیست تهران بر اساس استاندارد های علمی ساخته نشده و هر روز شاهد ساخت و ساز های غیر مجاز و غیر استاندارد هستیم که باید با قاطعیت جلوگیری شود و اگر کوچکترین مداخله مثل برگزاری نمایشگاه یا بارش برف و باران اتفاق افتد بطورکلی تهران قفل شده و اتوبانهای تهران تبدیل به پارکینگ شده و هزاران خودرو در خیابان های پایتخت صف کشیده و باعث تلف شدن میلیون ها ساعت از وقت شهروندان در ترافیک شده که غیرقابل تحمل و آزار دهنده بوده و علاوه بر هزینه های سنگین مادی و میلیاردی به ملت و دولت ، عواقب و پیامد های روحی ، روانی و جسمی فراوان شده و حتی باعث افزایش خشونت و درگیری می شود ، و پیش بینی می شود تولید آلاینده منواکسید کربن در سال ۱۴۰۵ به ۶۹ % افزایش پیدا کند و لذا آلودگی هوا و محیط زیست باعث از بین رفتن کامل سلامت ، آسایش و رفاه مردم می گردد و عدم چاره اندیشی مناسب ، تهران را به مرحله انفجار و بحران نزدیک خواهد کرد . لذا یکی از موثرترین و ضروری ترین اقدام برای حل مشکل ترافیک تهران ، در کنار انتقال پایتخت سیاسی ، توسعه حمل و نقل عمومی و تجهیز ناوگان اتوبوسرانی وکمک به توسعه سریع مترو از سوی دولت می باشد ، چراکه مترو متعلق به شهردار یا نهاد خاص دیگری حتی دولت نیست بلکه متعلق به مردم وافتخارتوسعه آن برای جمهوری اسلامی می باشد.امروز دیگر مشکل مترو مسائل فنی و اجرایی نیست بلکه با تخصیص اعتبارات کافی و نه قطره چکانی ، می توان این مشکل ویرانگر را حل کرد.

کافی است فقط یک روز مترو را تعطیل کنیم تا دریابیم که همین اقدامات انجام شده توسط مسئولین گذشته و حال ، در راه اندازی مترو چه مقدار برای رفاه شهروندان تهرانی و رفع مشکل ترافیک مفید بوده و از طرفی باعث صرفه جویی دهها میلیارد دلار سرمایه کشور شده است.

حتما می دانید که هشت کلانشهر کشور براساس مصوبه وزارت کشور درگیر حمل و نقل ریلی هستند و لذا پیشنهاد می کنم از صندوق توسعه ملی و یا فروش اوراق مشارکت یا استفاده از فاینانس و حتی از قانون هدفمندی یارانه ها و یا بخشی از مالیات بر ارزش افزوده و حتی تخصیص درصد بیشتری از جرایم رانندگی و یا از روش هایی که کارشناسان دولت صلاح می دانند اقدام به توسعه مترو در تهران و کلانشهر ها و تجهیز حمل و نقل عمومی و ایجاد خیابان های جدید و بزرگراه ها و اتوبانها و تعریض خیابان ها برای رفع ترافیک در مراکز استان ها گردد و پیشنهاد می کنم دولت لایحه ای را نسبت به حل این مسئله ملی با مبالغ زیر به مجلس شورای اسلامی در اسرع وقت پیشنهاد دهد:

·       ده  میلیارد دلار برای تجهیز و توسعه خطوط مترو در تهران.

·       سه  میلیارد دلار برای تجهیز و توسعه خطوط مترو در کلانشهر ها.

·       دو میلیارد دلار برای تجهیز و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و ایجاد خیابان های جدید و بزرگراه ها و اتوبانها و تعریض خیابان ها در مراکز استانها برای رفع ترافیک.

از شهردار محترم و شورای اسلامی شهر تهران انتظار می رود ، نسبت به افزایش انضباط ترافیکی و اصلاح قوانین و مقررات ، آموزش فرهنگ ترافیک و مدیریت واحد در شهر تهران اقدام نموده و بودجه بیشتری برای توسعه مترو تهران اختصاص دهند چراکه ازدحام مردم در مترو ، نفس کشیدن مردم را دچار مشکل کرده است.

بی شک مردم از بی عدالتی ، تبعیض ، بی تدبیری ، ظلم و سوء مدیریت ها همواره شاکی بوده و لذا هیچ ضرورتی در حال حاضر برای ما مهمتر از افزایش امید و اعتماد مردم به مسئولینِ کشور نیست و اگر امید به آینده از بین برود شاید دیگر سرمایه ای نخواهیم داشت .

آیا حق مردم ایران اسلامی بهتر زندگی کردن نیست ؟ آیا شایسته نیست حتی به جهت رفاه و قدردانی از مردمان صبور این دیار کار اساسی حتی در صورت نیاز به اصلاح قانون اساسی و برگزاری رفراندوم انجام پذیرد ؟

انجام این موارد باعث همدلی بین مسئولان کشور و رضایت مردم گشته و در صورت بی توجهی و غفلت ، و گذشت زمان ، موجب اتلاف دهها و شاید صدها میلیارد دلار در کشور شده ، لذا می طلبد مسئولان ،اقتصاد دانان ، اصحاب رسانه و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و ... در این مسائل کلان ، مناظره هایی با حضور افراد متخصص برگزار نمایند.

 

جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

جمع بندی پیشنهادات :

۱. ارتقاء جایگاه بهره وری در کشور به معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بهره وری جهت ایفای نقش برجسته برای جلوگیری از اتلاف دهها و شایدصدها میلیارد دلار از سرمایه های کشور.

۲. تشکیل پارلمان سوم در کشور متشکل از ۵۰نفر که ۲۸نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، ۱۴نفر از قوه مجریه ، ۴نفر از سوی قوه قضائیه و ۴نفر از شوراهای اسلامی سراسر کشور تا مصوبات مجلس شورای اسلامی در صورت تایید این پارلمان به شورای نگهبان ارسال شود تا قوانین کشور این همه دچار اصلاح و تغییرات مداوم قرار نگیرند.همچنین واگذاری بسیاری از وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه های انتخابیه و استان ها به شورا های اسلامی به عنوان پارلمان اول کشور تا نمایندگان مجلس بیشتر دغدغه ملی و  قانونگذاری داشته باشند.

۳. درراستای حمایت ازتولیدصادرات محور ، افزایش مشوق های صادراتی از پنج درصد به ده درصد

۴. انتقال سریع پایتخت سیاسی از تهران

۵. ارائه لایحه کمک به توسعه مترو و حمل و نقل عمومی از صندوق توسعه ملی به مقدار :

الف -  ده  میلیارد دلار برای تجهیز و توسعه خطوط مترو تهران

ب -  سه  میلیارد دلار برای تجهیز و توسعه خطوط مترو در کلانشهر ها                                                          ج - دو میلیارد دلار برای تجهیز و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و ایجاد خیابان ها و اتوبان ها و بزرگراه های جدید و تعریض خیابان ها در مراکز استانها برای رفع ترافیک .


                               

زنجان     رییس جمهور     نامه            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :