موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صادرات

a/110713 :کد

صادرات محصولات کشاورزی

صادرات محصولات کشاورزی پس از تنظیم بازار

  ﺳﻪشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ — ۲۰:۵۶
تعداد بازدید : ۲۴۳   
 تحلیل ایران -صادرات محصولات کشاورزی پس از تنظیم بازار

استاندار زنجان گفت: در استان صادرات مازاد محصولات کشاورزی بعد از تنظیم بازار داخلی، انجام‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران در منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری صبح امروز در ششمین کارگروه توسعه صادرات استان زنجان، اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم موجود در جامعه ما بحث صادرات است که در استان نیز باید بحث صادرات تولیدات استانی مورد توجه قرار گیرد که البته با توجه به گزارشاتی که ارائه شد وضعیت کلی صادرات در استان امیدوارکننده بوده است ولی در برخی موارد می‌توان دقت و تلاش بیشتری را به کار گرفت.

 

این مسئول ادامه داد: در بحث صادرات و شناسایی بازارهای هدف و بازارهای خارجی در استان ریل‌گذاری مناسبی انجام شده و حرکت خوبی در حال انجام شده است و نشان این موضوع ۳۳ کشوری است که از استان زنجان به آن کشورها صادرات انجام می‌شود.

 

وی با اشاره به تولید مازاد ۲.۵ برابری محصولات کشاورزی نسبت به نیاز استان، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه میزان تولید محصولات کشاورزی نسبت به میزان مصرف بیشتر است اما محصولات کشاورزی سهم پایینی را دارد که شاید یکی از علل آن نبود اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی در استان است که البته در صادرات محصولات کشاورزی باید رفتار معقولانه و با برنامه‌ریزی انجام شود، به‌طوری که پس از تنظیم بازار داخلی صادرات انجام شود در غیر این صورت مصرف کننده داخلی متضرر شده و احتمال واردات این محصول به داخل افزایش می‌یابد.

 

درویش‌امیری با اشاره به واردات، یادآور شد: خوشبختانه صد درصد واردات استان مواد اولیه و ماشین‌آلات است و هیچ کالای مصرفی به استان وارد نمی‌شود و نیز صادرکنندگان استان راه ورود به بازار هدف را پیدا کرده‌اند و سهم استان از صادرات کشور ۸۴ صدم درصد است و مواد خام نیز از استان صادر نمی‌شود.

 

استاندار زنجان تصریح کرد: صادرات می‌تواند برون‌رفت از رکود باشد و در استان نیز باید بتوانیم با برنامه حرکت کنیم تا بتوانیم همواره در بازارها حضور داشته باشیم.

 

در ادامه این جلسه، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: در استان توجه به صادرات و واردات مناسب بوده و در قوانین اقتصاد مقاومتی دو بند برای صادرات و واردات اختصاص داده شده است.

 

ناصر فغفوری ادامه داد: در استان ۸۰ واحد تولیدی وجود دارد که در بخش صادرات فعال هستند و از تک‌تک این واحدها برنامه صادراتی احصا شده و رصد می‌شود و اگر برنامه تحقق نیابد در جلسات پایش تجارت خارجی به صورت موردی بررسی می‌شود.

 

وی تصریح کرد: در سال قبل ۲۷۰ میلیون دلار تحقق صادراتی امکان‌پذیر شده است و در سال‌جاری ۳۳۰ میلیون دلار صادرات برای استان پیش‌بینی شده که ممکن است بیش از صد درصد تحقق یابد.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: در صادرات بخش معدن کنسانتره سرب سولفوره، سنگ گرانیتی و برای مقطعی کنسانتره آهن صادر می‌شود.

 

در ادامه این جلسه، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، اظهار کرد:در طول سال‌های اخیر توسعه صنایع تبدیلی در دستور کار قرار دارد و این اقدامات سبب شده است که صادرات مواد و محصولات کشاورزی خام کاهش یافته است و کالاهایی هم که به صورت خام صادر می‌شوند بیشتر کشمش و لبنیات هستند.

 

مهدی قهرمانی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که صادرکنندگان محصولات کشاورزی دارند این است که از تسهیلات ارزان قیمت برخوردار نیستند و کشورهایی مثل ترکیه در صادرات کشمش در بازارهای جهانی با دامپینگی که انجام می‌دهند قیمت تمام شده را کاهش می‌دهند و فعالان ما در این بخش قدرت رقابتی خود را کاهش می‌دهند.

منبع: ایسنا

                               

صادرات     محصولات كشاورزي     زنجان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :