موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تخلفات

a/111350 :کد

تخلفات میلیاردی

تخلفات میلیاردی در "کوی فرمانیه" زنجان

  دوشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۷
تعداد بازدید : ۵۴۶   
 تحلیل ایران -تخلفات میلیاردی در "کوی فرمانیه" زنجان

عده‌ای تلاش دارند با برگزاری جلسات و با قانع کردن برخی اعضای شورای شهر زنجان بر تخلفات صورت گرفته در کوی فرمانیه زنجان سرپوش بگذارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران از زنجان، این روزها شورای شهر زنجان در آستانه بررسی لایحه‌ای است که یکبار مطرح و توسط اعضای آن رد شده است، این لایحه مربوط به کوی فرمانیه واقع در منتهی‌الیه پونک، ضلع جنوبی فاز هفت و هشت گلشهر کاظمیه با وسعت 420 هکتار است که تعداد قطعات آن یک هزار و 531 قطعه پیش‌بینی شده و حدود یک سوم آن بسته به تعریف حریم گاز دارد.
بر اساس این لایحه شرکت تعاونی مسکن فرهنگیان یک زمین به نام «فرمانیه» در اختیار دارد که قرار است بعد از قطعه‌بندی به فروش رفته و واحدهای مسکونی در آن احداث شود.
اما بر اساس لایحه ارائه شده فضاهای عمومی شمالی (بر خلاف توافقات صورت گرفته در نقشه اولیه با شهرداری) در این شهرک به بخش جنوبی انتقال یافته است که شامل نادیده گرفته شدن حریم لوله گاز، اماکن عمومی و آموزشی است.
در این رابطه عباس راشاد، عضو شورای اسلامی شهر زنجان با تشریح روند طی شده برای مطرح شدن این لایحه در شورای اسلامی شهر زنجان افزود: به فاصله چند روز بعد از رد این لایحه در جلسه شورا، دیدارها و جلساتی با اعضای شورا برگزار و بار دیگر قرار شده این طرح در شورا مطرح شود. 
راشاد با بیان اینکه شورا قصد داشت لایحه مورد نظر را که ایرادات زیادی به لحاظ زیر پا گذاشته شدن حق و حقوق شهرداری که در واقع حق و حقوق شهروندان محسوب می‌شود را در یک جلسه غیرعلنی به تصویب برسانند، افزود: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، قرار بود این لایحه در کمیسیون تلفیق که در واقع کمیسیون شهرسازی و عمران بدون حضور رئیس آن بود، به تصویب برسانند که با توجه به شرایط، جلسه مورد نظر تشکیل نشد.
وی یوسفیان، آسمانی، حدادی، قره‌داغی، یگانه و پالیزی را امضا کنندگان قرداد اولیه شرکت تعاونی مسکن فرهنگیان معرفی کرد و گفت: در لایحه ارائه شده به شورا، تغییرات زیادی در توافقات اولیه روی داده که تغییر فضاهای عمومی که نشانگر نادیده گرفتن شده حق و حقوق شهرداری است یکی از جنبه‌های آن است.

 

 

عضو شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینکه زمین‌خواری در زنجان اغلب در قالب شرکت تعاونی انجام می‌شود، تاکید کرد: ولی در نهایت زمینه این تخلفات توسط اشخاص فراهم می‌شود که این موضوع در برخی شهرک‌ها از جمله الهیه زنجان هم مشاهده شد.

 

راشاد با بیان اینکه در این پروژه زمینی به وسعت 9 هزار و 322 متر مربع که کاربری عمومی داشته به کاربری مسکونی تبدیل شده است، ادامه داد: نکته جالب این موضوع این است که بر اساس قانون، کاربری‌های فضاهای عمومی در مالکیت شهرداری‌ها قرار می‌گیرد، در حالیکه در لایحه ارائه شده بر اساس نقشه‌ها 55 قطعه زمین که کاربری عمومی دارند به عنوان کاربری مسکونی احصا شده و از بین آن‌ها 6 قطعه به عنوان حق شهرداری به این ارگان واگذار می‌شود، که نکته جالب این ماجرا تعلق همه این قطعات به شهرداری زنجان است.
وی تاکید کرد: با فرض اینکه 55 قطعه پیش‌بینی شده برای واگذاری در فضاهای عمومی مسکونی باشند و عین شهرک‌های دیگر به فضاهای تجاری تبدیل نشوند، این قطعات ارزشی معادل 10 میلیارد تومان دارند که رایگان در اختیار یک عده قرار می‌گیرد.
عضو شورای اسلامی شهر زنجان دیگر مشکل موجود در این لایحه را نادیده گرفته شدن حریم مربوط به لوله‌های گاز در این شهرک اعلام و تاکید کرد: بر اساس لایحه ارائه شده، حریم 200 متری، خطوط لوله گاز نادیده گرفته شده و زمین‌های مورد نظر تبدیل به 650 قطعه شده که برخی شنیده‌ها حاکی از فروخته شدن این قطعات است، که اگر موضوع پرفشار بودن خطوط لوله گاز این منطقه هم منتفی شده باشد، باید در قرارداد منعقد شده تجدید نظر شود.
راشاد ادامه داد: در لایحه تنظیم شده در ضلع شمالی کوی فرمانیه زنجان معابر وصولی حذف و از ضلع جنوبی داده شده است در حالیکه تضمین امکان دسترسی محلی، منطقه‌ای و شهری از حقوق اساسی شهروندان محسوب می‌شود ولی این موارد در مورد کوی فرمانیه در همین ابتدای کار نادیده گرفته شده است.
وی با ابراز تاسف از وضعیت پیش آمده برای کوی فرمانیه از جمله فروش فیش‌های قطعات این شهرک گفت: بر اساس شنیده‌ها فیش‌های حریم خطوط لوله گاز با مبالغ 30 تا 100 میلیون تومان فروخته شده، در حالیکه وقوع یک حادثه کوچک در مناطقی این چنینی می‌تواند تبدیل به فاجعه انسانی شود.
عضو شورای اسلامی شهر زنجان فردی به نام "دوستی" را نماینده تام‌الاختیار مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان در حل و فصل پرونده‌های مسکن آموزش و پرورش اعلام کرد و گفت: این آقا مدت‌ها است در شورای اسلامی شهر زنجان در رفت و آمد و مشغول برگزاری جلسات در اتاق‌های خاص است، که گویا آخرین ماموریت وی حل این پرونده است که اگر وضعیت  این پرونده به همین شیوه پیش رفته و به تصویب شورا برسد، در آینده، تبدیل به یکی از پرونده‌هایی می‌شود که امکانی برای حل شدن آن وجود نخواهد داشت.

 

بر اساس گفته مدیر روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان موضوع خطوط لوله شرکت گاز استان زنجان خط انتقال موجود در این منطقه تبدیل به خط تغذیه می‌شود که بر این اساس حرائم این خط کاهش می‌یابد.
نادر رابطی تاکید کرد: با جابه‌جایی خطوط لوله انتقال از کوی فرمانیه، موضوع حریم خطوط لوله این منطقه تبدیل به یک خیابان معمولی می‌شود.
وی در عین حال زمان انتقال این خط لوله را به محل جدید غیر قابل پیش‌بینی دانست و تاکید کرد: هنوز زمانی برای عملی شدن تصمیم مورد نظر اعلام نشده است.
مدیر روابط عمومی شرکت گاز استان زنجان تاکید کرد: موضوع حریم خطوط لوله گاز در کوی فرمانیه باید مجددا استعلام شود.

 

گویا سه اشکال به این لایحه وارد است که اشکال نخست تخلف 8 تا 10 میلیارد تومانی انجام شده در تبدیل فضاهای عمومی به قطعات زمین برای فروش است.
تخلف دوم، تبدیل حریم‌های خطوط لوله به 650 قطعه زمین و فروش آن‌ها و در نهایت محدود شدن امکان دسترسی‌های ضلع شمالی این مجتمع‌ها از ضلع جنوبی که ناشی از تغییر کاربری انجام شده در فضاهای عمومی است.

 

به هر حال امیدواریم اعضای شورا و شهردار زنجان با تدبیر به موقع خود در این زمینه از وارد آمدن خسارت به خریداران فعلی قطعات این شهرک و ساکنان آینده آن جلوگیری کنند، چرا که هنوز هم بسیاری از مردم زنجان در محاکم قضایی استان درگیر پرونده‌های تعاونی‌های مسکن هستند.

به هر حال امیدواریم با ورود دستگاه‌های ناظر و استاندار زنجان به این پرونده از وقوع تخلفی بزرگ در زنجان جلوگیری شود.
منبع:فارس

                               

تخلفات شهری     شهرداری و شورا     زنجان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :