موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی مالیات

a/111467 :کد

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده: مالیاتی برای بهبود تراز بازرگانی خارجی

  ﺳﻪشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۳
تعداد بازدید : ۸۶   
 تحلیل ایران -مالیات بر ارزش افزوده: مالیاتی برای بهبود تراز بازرگانی خارجی

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: در نظام مــالیات بر ارزش‌افـــزوده، كالاهای صادراتی معاف از مالیات است ولی کالاهای وارداتی پرداخت می‌کنند که این امر سبب بهبود تراز بازرگانی خارجی می‌شود.

میرحیدر رضوی در گفت‌وگو با خبرنگاران در زنجان، اظهار کرد: بی‌گمان اهمیت و تأثیر مالیات در حیات و چرخه اقتصادی كشور بر كسی پوشیده نیست و همه‌ اقتصاددانان دنیا بر این باورند كه درآمدهای مالیاتی از مطمئن‌ترین درآمدهای دولت است، اما كشور ما از آن دسته كشورهایی نیست كه ساختار اقتصادی آن بر محور درآمدهای مالیاتی استوار باشد؛ چرا كه تاكنون درآمدهای نفتی تعیین‌كننده سرنوشت اقتصاد كشور بوده است.

 

این مسئول ادامه داد: اگر چه این تغییر ساختار به راحتی امكان‌پذیر نیست و به سال‌ها زمان احتیاج است تا در زمینه‌های مختلف اقتصادی از قبیل صنعت، كشاورزی، بازرگانی، صادرات غیرنفتی و ... بر مشكلات موجود فائق آییم.

 

وی افزود: مالیات زمانی به درآمد واقعی و مطمئن برای دولت تبدیل می‌شود كه در زمینه گسترش فرهنگ مالیاتی به نقطه ایده‌آل برسیم و پشتوانه و ساختار اقتصادی قوی نیز داشته باشیم و این در حالی است كه با نگاهی به اقتصاد كشورهای اروپایی و برخی از كشورهای آسیایی و درحال توسعه مانند ژاپن، كره‌جنوبی، مالزی، تركیه و برزیل كه یا فاقد نفت و گاز هستند، یا استعداد بالقوه و منابع نفتی‌شان به اندازه ما نیست، درمی‌یابیم كه آنان از نقطه نظر اقتصادی از ما پیشی گرفته‌اند.

 

رضوی خاطرنشان کرد: آنچه كه در این میان، بیش از هر عامل دیگری، باعث پیشرفت اقتصادی كشورهای فوق شده است، راه‌اندازی سامانه‌های مالیاتی جدید و كارآمدی همچون سیستم مالیات بر ارزش‌افزوده است.

 

وی در رابطه با مالیات‌بر ارزش‌افزوده، تصریح کرد: مالیات برارزش‌افزوده نوعی مالیات چند مرحله‌ای است كه در مراحل مختلف واردات، تولید و توزیع براساس درصـدی از ارزش‌افـــزوده كالاهــــا تــــولید شده و یـــا خدمات ارائه شده اخذ می‌شود. همچنین مـالیات برارزش‌افزوده انگیزه‌های سرمایه‌گذاری را افزایش داده و از انتقال سرمایه از بخش‌های مولد به بخش‌های خدماتی جلوگیری می‌كند. مالیات بر ارزش‌افزوده در خلال فرآیند تولید یعنی از كارخانه تا محل فروش به صورت مرحله به مرحله اخذ می‌شود. در این نوع مالیات برخلاف مالیات بر فروش، انبــاشت مرحله‌ای مالیات وجود نــداشته و مالیات به صورت جدا از قیمت اصلی كالاها و خدمات محاسبه می‌شود.

 

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان، یادآور شد: در نظام مــالیات بر ارزش‌افـــزوده، كالاهای صادراتی در مراحل مختلف تولید و توزیع از پرداخت مالیات معاف هستند ولی در مقابل، كالاهای وارداتی مشمول مالیات می‌شوند، كه این امر به بهبود وضعیت تراز بازرگانی خارجی و افــزایش نسبی توان صادراتی كمك می‌كند. مالیات بر ارزش‌افزوده یک نوع مــالیات بر مصـرف محسوب و معمولاً با نرخ ثابت بر كالاهای مشمــول اعمـــال می‌شود.

 

این مسئول اظهار کرد: از آنجایی كه مالیات بر ارزش‌افزوده با میزان مصرف ارتباط مستقیم دارد، بنابراین هر چه مصرف بیشتر باشد، مالیات بیشتری در این نظام پرداخت می‌شود كه نوعی عدالت عمومی اطلاق می‌شود. ضمنا برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و كم‌درآمد، كالاهای اساسی و ضروری از مالیات بر ارزش‌افزوده معاف است.

منبع: ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :