موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی طرحهای آبیاری

a/111560 :کد

تغییر الگوی آبیاری

الگوی آبیاری در ۹۰۰ هکتار از اراضی زنجان تغییر می‌یابد

  چهارشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۷
تعداد بازدید : ۷۵   
 تحلیل ایران -الگوی آبیاری در ۹۰۰ هکتار از اراضی زنجان تغییر می‌یابد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زنجان با اشاره به برنامه تغییر الگوی آبیاری در ۹۰۰ هکتار از اراضی گفت: امسال ۱۲۰ هکتار به تجهیزات نوین مجهز شدند و ۴۰۰ هکتار در مرحله طراحی و نقشه‌برداری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران از زنجان، حسام‌الدین امیرمقدمی امروز در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان زنجان اظهار داشت: استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین موثرترین راهکار برای جلوگیری از حفر چاههای غیرمجاز محسوب می‌شود.

وی با اشاره به مجهز بودن 4 هزار و 500 هکتار از اراضی به سیستم نوین آبیاری ابراز کرد: 4 هزار و 200 هکتار نیز تحت آبیاری با روش "تیپ" قرار دارند که راندمان بالاتری نسبت به سایر روش‌ها دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زنجان میزان اراضی کشاورزی آبی این شهرستان را 36 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: تغییر الگوی آبیاری 900 هکتار از اراضی و ترغیب و آموزش کشاورزان برای این منظور در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه برنامه تغییر الگوی سیستم آبیاری از ابتدای سال تاکنون در 120 هکتار در حال اجرا و بهره‌برداری است، بیان کرد: مراحل طراحی و نقشه‌برداری 400 هکتار از اراضی برای تبدیل به سیستم‌های آبیاری نوین بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پس از پایان طراحی وارد مرحله عقد قرارداد می‌شود.

امیرمقدمی خاطرنشان کرد: بر اساس سیاست‌های دولت 85 درصد از هزینه‌های تجهیز اراضی به سیستم‌های آبیاری نوین از طریق کمک‌های دولتی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی کشت گلخانه‌ای را یکی از راهکارهای موثر در مدیریت بحران آب و مقابله با خشکسالی خواند و گفت: در طول 7 سال گذشته 64 واحد گلخانه‌ای به بهره‌برداری رسیدند که فعالیت‌ آنها معادل 31 هکتار کشت و 210 هکتار تولید محصولات کشاورزی است در حالی که تولید این محصولات در فضای باز مصرف آب بیشتری را به دنبال داشت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زنجان با اشاره به وجود 30 نفر متقاضی احداث گلخانه در زنجان ابراز کرد: تسهیلات 15 درصدی در اختیار این متقاضیان قرار می‌گیرد اما طبق ابلاغ دستورالعملی از طرف وزارت نیرو مبنی بر ممنوعیت تخصیص آب برای فعالیت‌های کشاورزی، اختصاص آب به این واحدها دچار مشکل شده است.

وی به برداشت آب در 5 هزار هکتار از اراضی حوضه آبریز رودخانه قزل‌اوزن اشاره کرد و گفت: کشاورزان این منطقه که به کشت برنج، گندم و جو می‌پردازند فاقد مدرک مالکیت یا مجوز بهره‌برداری هستند.

منبع: تسنیم

                               

طرح آبیاری     اراضی کشاورزی     زنجان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :