موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی طرح آبخیزداری

a/112452 :کد

اجرای طرح جامع آبخیزداری

طرح جامع آبخیزداری به شکل پایلوت در حوضه آبخیز "قزل‌تپه" زنجان

  پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ — ۱۹:۳۳
تعداد بازدید : ۴۹   
 تحلیل ایران -طرح جامع آبخیزداری به شکل پایلوت در حوضه آبخیز "قزل‌تپه" زنجان

رئیس آموزش و ترویج منابع طبیعی استان زنجان گفت: طرح جامع آبخیزداری با هدف حفظ منابع طبیعی و ارتقای کیفیت زندگی روستاییان به شکل پایلوت در حوضه آبخیز "قزل‌تپه" زنجان اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران از زنجان، محمدرضا گلمحمدی در جلسه مدیریت جامع حوضه آبخیز قزل‌تپه (آرپاچایی) اظهار داشت: طرح جامع حوضه آبخیز قزل‌تپه به منظور بهبود معیشت روستاییان و کیفیت زندگی آنها به شکل پایلوت اجرایی می‌شود.

وی به ایجاد درآمد پایدار برای بهبود معیشت روستاییان تأکید کرد و گفت: حفظ منابع طبیعی با ارائه الگوهای جدید برای ارتقای درآمد روستاییان در سایر بخش‌ها از جمله صنایع دستی یا تغییر الگوهای کشت در بخش کشاورزی امکان‌پذیر است.

رئیس آموزش و ترویج منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان موازی‌کاری دستگاههای مختلف را خنثی کننده اقدامات خواند و گفت: باید دستگاههای اجرایی با هم‌افزایی برای ایجاد درآمد پایدار در روستاها چاره‌ای بیندیشند تا مانع تخریب منابع طبیعی، زمین‌ها و آب باشیم.

وی تصریح کرد: صرف توجه به حفظ منابع طبیعی در روستاها امکان‌پذیر نیست و طرح جامع آبخیز به منظور بهبود کیفیت زندگی مردم و حفظ آب و خاک و پوشش گیاهی با مشارکت روستاییان انجام می‌شود.

گلمحمدی با اشاره وجود ظرفیت توسعه اشتغال در سایر بخش‌ها از جمله صنایع دستی یا بخش‌های طبیعت‌گردی بیان کرد: حوضه آبخیز قزل‌تپه ظرفیت گردشگری و غارهای زیبایی برای جذب گردشگر دارد و از آن می‌توان برای درآمدمدزایی اهالی روستا استفاده کرد.

جلیل جزونقی، معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار زنجان نیز در این جلسه اظهار داشت: در روستاها ظرفیت‌های مختلفی وجود دارد که با توانمندسازی روستاییان و بهره‌گیری از استعدادهای ذاتی منطقه می‌توانند نیازهای خود را در راستای توسعه پایدار برطرف کنند.

وی با تأکید بر تغییر رویکرد از بخشی‌نگری به هم‌افزایی دستگاههای مختلف ابراز کرد: ارتقای سطح آگاهی مردم نسبت به طرح‌ها و برنامه‌ها و اعتمادسازی و جلب مشارکت آنها کمک به‌سزایی در پیشبرد اهداف دارد.

معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار زنجان با اشاره به اینکه نباید برای ارتقای کیفیت زندگی روستاییان تنها به منابع طبیعی و کشاورزی تمرکز نشان داد، خاطرنشان کرد: هفت روستا در حوضه آبخیز قزل تپه به طرح توسعه پایدار روستایی پیوستند.

منبع: تسنیم

                               

طرح آبخیزداری     پایلوت     زنجان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :