موضوعات ‌مرتبط: سیاسی اثرتاریخی

a/120493 :کد

ثبت اثر تاریخی

۱۷ اثر تاریخی زنجان در حال ثبت در فهرست ملی است

  ﺳﻪشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۵
تعداد بازدید : ۳۴۲   
 تحلیل ایران -۱۷ اثر تاریخی زنجان در حال ثبت در فهرست ملی است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: ۱۷ اثر تاریخی استان زنجان در حال ثبت در فهرست آثار ملی است.

یحیی رحمتی امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در زنجان اظهار کرد: پناهگاه صخره‌ای «قوشا زاغا» در شهر سهرورد شهرستان خدابنده واقع شده که متعلق به دوره پارینه سنگی است و در فهرست آثار ملی ثبت خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه «آسیاب آبی دهشیر علیا» از دوره قاجاری در شهرستان زنجان به یادگار مانده که به ثبت ملی رسیده است، تصریح کرد: محوطه «باغچلار» هم یکی از محوطه‌های در حال ثبت در فهرست آثار ملی است.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه محوطه «باغچلار» متعلق به دوره عصر برنز و آهن بوده  و در دهستان ایجرود پایین، روستای «ابوجانلو» قرار دارد، اضافه کرد: تپه «بویوک گول» روستای «کوسه‌لر» شهرستان ایجرود هم که یادگاری از دوره اشکانی- ساسانی است در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود.

 

رحمتی با اشاره به اینکه تپه «کاندی دیبه» در روستای «بهمن» شهرستان ایجرود قرار دارد، یادآور شد: این تپه به دوره میانی اسلام تعلق داشته و پرونده آن برای ثبت در فهرست ملی ارسال شده است.

 

وی تپه‌های «سولیجار» شهرستان ایجرود را در حال ثبت در فهرست آثار ملی عنوان کرد و افزود: این تپه‌ها متعلق به دوره ساسانی و میانی اسلام است.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه تپه «قبرستان» روستای «گنبد» شهرستان ایجرود که از دوره عصر آهن بر جای مانده، یکی دیگر از آثار در حال ثبت استان زنجان در فهرست ملی است، ادامه داد: حمام قاجاری زرین‌آباد این شهرستان هم در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود.

 

رحمتی با اشاره به اینکه حمام قاجاری «سرچم» در منطقه زنجانرود شهرستان زنجان واقع شده که در حال ثبت در فهرست آثار ملی است، اظهار کرد: خانه حکیمیان شهر زنجان هم که از دوره پهلوی برجای مانده از آثار مورد نظر برای ثبت در فهرست آثار ملی به شمار می‌رود.

 

وی با اشاره به اینکه حمام تاریخی روستای «سونتو» در شهرستان ماهنشان در حال ثبت در فهرست آثار ملی است، تصریح کرد: این اثر متعلق به دوره قاجار است.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه خانه اربابی «گنج‌آباد» شهرستان ماهنشان در فهرست آثار ملی به ثبت می‌رسد، یادآور شد: این خانه اربابی به دوره قاجار تعلق دارد.

 

 

 


*میدان انقلاب در فهرست آثار ملی ثبت می‌شود

 

رحمتی ثبت خانه اربابی و قلعه «ینگه کند» در فهرست آثار ملی را از دیگر آثار استان زنجان اعلام کرد و افزود: این بنا هم در زمان پهلوی نخست احداث شده است.

 

وی با اشاره به اینکه خانه اربابی و قلعه «ارمغانخانه» هم در حال ثبت در فهرست آثار ملی است، اضافه کرد: پرونده ثبتی مسجد «پنبه جوق» و مسجد «سید محسن» زنجان نیز به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارسال شده است.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان از در حال ثبت بودن پرونده میدان انقلاب شهر زنجان خبر داد و گفت: این بنا متعلق به دوره پهلوی است.

منبع :فارس

                               

اثر ملی     زنجان                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :