موضوعات ‌مرتبط: فناوری دانشگاه

a/122523 :کد

دانشگاه زنجان:

دانشگاه زنجان جزو ۱۴ دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاه‌های برتر آسیا

  پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۰:۴۴
تعداد بازدید : ۲۶۳   
 تحلیل ایران -دانشگاه زنجان جزو ۱۴ دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاه‌های برتر آسیا

دانشگاه زنجان جزو ۱۴ دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاه‌های برتر آسیا قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران از زنجان، دانشگاه زنجان جزو 14 دانشگاه ایرانی در جمع دانشگاه‌های برتر آسیا قرار گرفت.

 

پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از نظام‌های معتبر بین‌المللی است که از سال ۲۰۰۴ میلادی ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها را در سطح جهان آغاز کرده است و تایمز از سال ۲۰۱۳ میلادی رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر آسیایی را نیز به‌صورت سالانه ارائه می‌دهد. طبق این اطلاعات فهرست دانشگاه‌های برتر آسیا توسط پایگاه رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۷ منتشر شد و تعداد دانشگاه‌های ایرانی حاضر با اضافه شدن ۶ مرکز به ۱۴ دانشگاه افزایش یافت.

 

پایگاه رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد دانشگاه‌های تحت پوشش خود را از ۲۰۰ دانشگاه در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۳۰۰ دانشگاه افزایش داده است و بدین ترتیب دانشگاه‌های برتر ۲۴ کشور آسیایی توانستند در سال ۲۰۱۷ میلادی در فهرست برترین‌های آسیا قرار گیرند و سریلانکا، کویت و فیلیپین برای اولین‌بار حضور در این رتبه‌بندی را تجربه می‌کنند.

 

در فهرست سال ۲۰۱۷ تایمز همچون گذشته، کشورهای آسیای شرقی بیشترین جایگاه‌های برتر جدول را به خود اختصاص داده‌اند. دانشگاه ملی سنگاپور همچون سال گذشته در جایگاه نخست آسیا قرار گرفته است. دانشگاه پکینگ چین، دانشگاه تسینگوآ چین، دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور و دانشگاه هنگ‌کنگ به ترتیب رتبه‌های دوم تا پنجم آسیا را کسب کرده‌اند.

 

در پنجمین دوره رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیایی از ایران دانشگاه‌های صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، شیراز، صنعتی خواجه نصیر، تهران، اصفهان، شهید بهشتی، یزد، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج و دانشگاه زنجان توانستند در جمع دانشگاه‌های برتر آسیا در سال ۲۰۱۷ میلادی قرار گیرند.

 

دانشگاه‌های شیراز، اصفهان، یزد، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج و زنجان برای اولین‌بار توانسته‌اند در سال ۲۰۱۷ به جمع دانشگاه‌های برتر آسیایی راه پیدا کنند.

 

رتبه‌بندی آسیایی تایمز همچون رتبه‌بندی جهانی تایمز، از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین‌المللی بهره می‌گیرد.

 

۱۳ شاخص‌های رتبه‌بندی تایمز شامل میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده (در معیار استنادها)؛ بررسی شهرت پژوهشی، تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی و درآمد پژوهش (در معیار پژوهش)؛ بررسی شهرت آموزشی، نسبت مدرک دکتری ارائه شده توسط مؤسسه به تعداد اعضای هیئت علمی، نسبت تعداد کل دانشجویان به اعضای هیئت علمی است.

 

از دیگر شاخص‌ها می‌توان به نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه، درآمد مؤسسه نسبت به تعـداد اعضای هیئت علمی (در معیار آموزش)؛ نسبت اعضای هیئت علمی بین‌المللی به بومی، نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی، سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی (در معیار وجهه بین‌المللی)؛ درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیئت علمی (در معیار درآمد صنعتی) اشاره کرد.

 

تایمز برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، بخشی از اطلاعات مورد نیاز خود را از پایگاه استنادی اسکوپوس، بخشی دیگر را از نظرسنجی‌های شهرت و بخش دیگری را نیز از دانشگاه‌ها و به صورت خود اظهاری گردآوری می‌کند.

 

در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد دانشگاه‌های برتر ایران از ۸ دانشگاه در سال گذشته به ۱۴ دانشگاه ارتقا یافته است و به لحاظ تعداد دانشگاه‌های برتر در قاره آسیا ایران همچون سال گذشته، رتبه ۷ آسیا را کسب کرده است.

 

 

ژاپن با دارا بودن ۶۹ دانشگاه مقام اول آسیا، چین با ۵۴ دانشگاه  مقام دوم و هند با ۳۳ دانشگاه مقام سوم آسیا را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر به دست آورده اند. همچنین ایران با ۱۴ دانشگاه بعد از ترکیه با ۱۷ دانشگاه، بیشترین تعداد دانشگاه را در خاورمیانه از آن خود کرده است.

منبع: ایسنا

                               

رتبه علمی     دانشگاه     زنجان     آسیا        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :