موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/100039 :کد

0

مرجع اعلام آمار مرکز آمار است نه بانک مرکزی

  یکشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۵ — ۰۷:۴۵
تعداد بازدید : ۳۹۴   
 تحلیل ایران -مرجع اعلام آمار مرکز آمار است نه بانک مرکزی

در شورای عالی آمار باید این مسئله، تعیین تکلیف و موازی کاری قطع شود.

 

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه مرجع اعلام آمار در برنامه پنجم توسعه از بانک مرکزی به مرکز ملی آمار ایران منتقل شده است افزود: در شورای عالی آمار باید این مسئله، تعیین تکلیف و موازی کاری قطع شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، امیدعلی پارسا با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای سرشماری از 2 سال پیش آغاز شده است، افزود: سرشماری قبلی ما به صورت سنتی بود اما سرشماری امسال، ترکیبی و دوران گذار است و هنوز سرشماری مدرن ثبتی مبنا نیست.در سرشماری ترکیبی بخشی از اطلاعات به صورت اینترنتی و برخی با مراجعه مأموران سرشماری و برخی به صورت تلفنی کسب می شود.پارسا با بیان اینکه سرشماری اینترنتی برای نخستین بار در کشور اجرا می شود، گفت: زمان برگزاری سرشماری اینترنتی از امروز سوم مهر آغاز شده است و تا 24 مهر ادامه دارد و مردم برای این منظور می توانند به آدرس اینترنتی www.sarshomari95.ir مراجعه کنند.

 

وی افزود: کسانی که نتوانستند از طریق اینترنتی اطلاعات خود را ثبت کنند مأموران آمار گیر از 25 مهر تا 25 آبان به صورت حضوری مراجعه و اطلاعات را اخذ می کنند.رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه تا ساعت 18 امروز 280 هزار نفر به نشانی اینترنتی سرشماری مراجعه کردند گفت: از این تعداد 20 هزار نفر، کد آماری را دریافت کردند. با توجه به اینکه بستر فراهم شده سرشماری اینترنتی جوابگوی ازدحام مراجعه کنندگان نیست به همین علت در برخی مواقع، سایت دچار مشکلاتی شده است. بنابراین مردم سعی کنند در ساعات غیر اوج یعنی حدود 18 به بعد تا 8 صبح به سایت مراجعه کنند. براساس قانون و اصول بنیادین آمار، اطلاعاتی که از مردم جمع آور ی می شود در سطح فردی ، صد در صد محرمانه است و این اطلاعات حتی با دستور قضایی هم داده نمی شود بنابراین مردم اطلاعات صحیح خود را وارد کنند.

 

وی گفت: برای برنامه ریزی های آینده کشوری به جمع آوری آمار نیاز داریم.رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه سرشماری اینترنتی علاوه بر آسان سازی آمارگیری، هزینه ها را هم کاهش می دهد، از مردم خواست به صورت اینترنتی در سرشماری شرکت کنند.هزار جایزه یک میلیون تومانی به قید قرعه به کسانی که اینترنتی اطلاعات خود را ثبت می کنند اهدا می شود.وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه هدفمندی یارانه ها کار درستی بود اما به روش غلطی اجراء شد گفت: مرکز آمار به هیچ وجه حق ندارد اطلاعات فردی افراد را در اختیار هیج مرجعی قرار دهد و اگر این کار را کند خلاف همه اصول جمع آوری آمار در کل دنیا است.

 

پارسا افزود: حاکمیت ها در همه کشورها برای برنامه ریزی ها باید از اطلاعات مردم خود از طریق دستگاه های اجرایی خود آگاه باشند اما در مراکز آمار و در جمع بندی اطلاهات، کد و رمزهای شناسایی افراد حذف می شود و از کدهایی استفاده می کنند که افراد، قابل شناسایی نیستند. جمع آوری اطلاعات یارانه در سال 88 توسط مرکز آمار ایران اقدام غلطی بود به هیچ وجه اطلاعاتی که در مرکز آمار وجود دارد در اختیار سازمان یا مراجع قضایی قرار نمی گیرد حتی با درخواست قضات عالی کشور.اطلاعاتی که در اختیار مرکز آمار قرار می گیرد محرمانه است و بر اساس قانون، ارائه آن به دیگران چه اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع است.

 

تسنیم نوشت: اطلاعات مرکز آمار به اطلاعات آماری تبدیل می شود که هدف آن توسعه کشور است و در اختیار برنامه ریزان و سیاستگذار قرار می گیرد. هیچ ارتباطی میان مرکز آمار و سازمان هدفمندی یارانه ها وجود ندارد و به هیچ وجه اطلاعات مرکزآمار ایران در اختیار این سازمان قرار نمی گیرد.بر اساس قانون، همه مردم باید در سرشماری شرکت کنند و باید اطلاعات صحیح بدهند و در بسیاری از کشورها اگر کسی شرکت نکند باید جریمه پرداخت کند. در قانون کشور ما برای کسانی که در سرشماری شرکت نمی کنند ، برخورد و ضمانت اجرایی تعیین نشده است. رسالت ملی ، قانون و شرعی ماست که در آمارگیری شرکت و اطلاعات صحیح را ارائه کنیم.کسی که به صورت اینترنتی در سرشماری شرکت کرد فقط کد آماری یا همان کد رهگیری را به مامور سرشماری ارائه می کند و نیازی نیست دوباره به آمارگیر اطلاعاتی بدهد. اطلاعات سرشماری، اطلاعات حساسیت برانگیزی نیست و اطلاعات عمومی مانند اطلاعات شناسنامه ای، تحصیلات، اشتغال ، بیمه، فرزندان و مسکن را شامل می شود.

 

پارسا با اشاره به اینکه حجم سرشماری فعلی در مقایسه با قبلی حدود 40 درصد کاهش یافت، گفت: سرشماری فقط حدود 10 تا 15 دقیقه وقت مردم را می گیرد.بر اساس استانداردهای بین المللی کسی که در هفته مرجع، یک ساعت کار کرده باشد شاغل محسوب می شود اما اشتغال او ناقص است.پارسا با بیان اینکه در سرشماری همه مسائل امنیتی رعایت شده است افزود: اطلاعاتی که در نشانی اینترنتی سرشماری ثبت می شود در بستر شبکه ملی اطلاعات است و کسی از خارج کشور نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد.وی در پاسخ به این پرسش که چرا آمار و اطلاعات مرکز آمار ایران و بانک مرکزی در برخی موارد متفاوت است؟ گفت: در مرجع اعلام آمار متغیرهای اصلی از جمله تورم، بیکاری ، رشد اقتصادی ، ضریب جینی و هزینه و درآمد بحث وجود دارد.

 

پارسا با بیان اینکه مرجع اعلام آمار در برنامه پنجم توسعه از بانک مرکزی به مرکز ملی آمار ایران منتقل شده است افزود: بنابراین مرکز ملی آمار، مرجع رسمی و قانونی همه آمارهای فوق است و در بیش از 85 درصد کشورها هم این گونه است.در شورای عالی آمار باید این مسئله، تعیین تکلیف و موازی کاری قطع شود. مرکز ملی آمار ایران سفارشی عمل نمی کند و به هیچ وجه در محاسبه و بررسی، مصلحتی وجود ندارد اما شاید در اعلام برخی آمارها از نظر زمان مصلحت سنجی هایی شده است که باید این مصلحت سنجی ها هم حذف شود. نتایج مقدماتی و اجمالی سرشماری تا پایان دی و نتایج تفصیلی ، مرداد سال آینده منتشر می شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :