موضوعات ‌مرتبط: سیاسی امنیتی و دفاعی

a/100079 :کد

راهبردهای کلان نظامی و دفاعی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

ناصر محمدي

  یکشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۷
تعداد بازدید : ۸۸۶   
 تحلیل ایران -راهبردهای کلان نظامی و دفاعی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

اگر کشور توان دفاعی لازم را نداشته باشد، دشمنان فرصت صدمه بیشتر به ملت را به‏ دست می‏ آورند.

 

اگر کشور توان دفاعی لازم را نداشته باشد، دشمنان فرصت صدمه بیشتر به ملت را به‏ دست می‏ آورند.


در روزهای گذشته شاهد جریان سیاسی و رسانه‏ ای هستیم که توان دفاعی و نظامی ملت ایران را هدف گرفته ‏اند. در حالی‏ که ایران اسلامی در مقایسه با کشور های منطقه جنوب غرب آسیا جمهوری اسلامی ایران سهم زیادی از بودجه خود را به فعالیت‏ های نظامی اختصاص نداده است و همواره در یک تعادل معقول و متناسب به هزینه‏ های نظامی می‏ پردازد و در مقایسه با کشورهای همسایه و دیگر کشورهای منطقه، میزان بسیار کمتری هزینه نظامی می‏ کند.


این در حالی است که اگر کشور توان دفاعی لازم را نداشته باشد، دشمنان فرصت صدمه بیشتر به ملت را به‏ دست می‏ آورند. آیا اگر ایران اسلامی اکنون توان نظامی و انتظامی و امنیتی کنونی را نداشت، درگیر جنگ با گروه‏های تروریستی شبیه به داعش در داخل کشور نبود؟


آیا دستور قرآن کریم به این‏که برای مقابله با دشمن هرچه می‏ توانید از ابزارهای جنگی آماده کنید را نشنیده‏ اند؟


قرآن کریم دعوت به قدرت نظامی می‏‌کند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مسؤولان و متخصصان وزارت دفاع، یکبار دیگر بر ضرورت تقویت توان دفاعی و تهاجمی کشور و افزایش قدرت نظامی ایران اسلامی تأکید کردند. این توصیه رهبر معظم انقلاب با دستورات قرآن کریم که می‏ فرماید در برابر دشمن آمادگی نظامی داشته باشید، همراه و همخوان است.


قرآن کریم می‏فرماید: «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَ مِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللهِ وَعَدُوَّکُم وَآخَرینَ مِن دونِهِم لاتَعلَمونَهُمُ الله یَعلَمُهُم وَما تُنفِقوا مِن شَی ءٍ فی سَبیلِ اللهِ یُوَفَّ إِلَیکُم وَأَنتُم لا تُظلَمونَ» (سوره مبارکه الأنفال آیه 60)؛ رهبر معظم انقلاب در بازدید از نمایشگاه صنعت دفاعی و دیدار با مسؤولان و متخصصان وزارت دفاع که در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، از دستاوردهایی در زمینه طراحی و ساخت انواع سامانه‏ ها و تجهیزات پیشرفته «موشکی»، «راداری»، «دریایی»، «اپتیکی»، «زرهی»، «پهپاد» و «مراکز ارتباطاتی» بازدید به ‏عمل آوردند.


رهبر انقلاب اسلامی در جمع وزیر، مسؤولان، محققان و متخصصان وزارت دفاع، افزایش توان «دفاعی و تهاجمی» را حق مسلم و قطعی کشور دانستند و با تأکید بر لزوم ادامه مسیر افزایش توان دفاعی گفتند: در دنیایی که قدرتهای «زورگو، سلطه‏ گر و دارای کمترین جوهره‏ی اخلاق، وجدان و انسانیت» حاکم هستند و از تجاوز به کشورها و کشتار انسانهای بی‏گناه هیچ ابایی ندارند، توسعه صنایع دفاعی و تهاجمی کاملاً طبیعی است، زیرا این قدرتها تا اقتدار کشور را احساس نکنند، امنیت تأمین نخواهد شد.


حضرت آیت‏ الله خامنه‏ ای، بازدید از نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی را شیرین و خرسندکننده خواندند و افزودند: علت این خرسندی، علاوه بر دیدن توانایی های دفاعی که نقش به ‏سزایی در افزایش سطح و ضریب اقتدار کشور دارد، مشاهده نیروهای عالِم، محقق، پژوهشگر، اهل فکر و اقدام، و با ایمان است که بسیار خوشحال‏ کننده و لذت‏بخش است.


ایشان خاطرنشان کردند: وجود چنین نیروها و عناصری در مجموعه صنایع دفاعی کشور، همچون جواهری بسیار گرانبها و غیرقابل قیمت‏ گذاری است.رهبر انقلاب اسلامی سپس در تبیین دلیل تأکید بر لزوم افزایش توان و گسترش صنایع دفاعی، خاطرنشان کردند: در شرایطی که قدرت های زورگوی دنیا، چتر قدرت خود را گسترانیده ‏اند و هیچ رحمی در وجود آن‏ها به چشم نمی‏ خورد و علناً مجلس عروسی و بیمارستان را به بهانه مبارزه با تروریسم بمباران می ‏کنند و صدها انسان‏ بی‏گناه را به خاک و خون می‏ کشند و به هیچ سازمان و نهادی هم پاسخگو نیستند، باید توان و قدرت دفاعی را افزایش داد تا قدرتهای زورگو، احساس تهدید کنند.


حضرت آیت‌‏الله خامنه‏‌ای افزودند: البته ما برای گسترش صنایع دفاعی محدودیت‏ هایی قائل هستیم و سلاح‏ های کشتارجمعی همچون سلاح شیمیایی و سلاح هسته ‏ای، براساس مبانی اعتقادی و دینی ممنوع هستند.ایشان تأکید کردند: ممنوعیت سلاح شیمیایی در بخش تهاجمی است اما افزایش توان در بخش ‏های دفاعی در برابر حمله شیمیایی اشکالی ندارد.به ‏غیر از این محدودیت‏ها، در بقیه زمینه‏ ها هیچ محدودیتی برای افزایش توان دفاعی و نظامی وجود ندارد و پیشرفت در این عرصه ‏ها، یک وظیفه است.


حضرت آیت‏‌الله خامنه‌‏ای با اشاره به موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران و هم‏چنین حساسیت منطقه غرب آسیا و طمع دائمی قدرت های سلطه‌‏گر خاطرنشان کردند: برای تأمین امنیت ملت، کشور و آینده، باید علاوه بر توان دفاعی، توان تهاجمی را نیز افزایش داد. ایشان به ناراحتی قدرت های سلطه‏‌گر از خرید تجهیزات دفاعی ایران از برخی کشورها اشاره کردند و افزودند: این قدرتها که مدعی عقل و انصاف هستند و در خصوص صلاحیت اخلاقی کشورها برای دارا بودن یا دارا نبودن برخی تجهیزات دفاعی سخن می‌‏گویند، خود، به هیچ‏یک از اصول اخلاقی پایبند نیستند. در حالی‏ که ایران اسلامی سهم زیادی از بودجه خود را به فعالیت ‏های نظامی اختصاص نداده است و همواره در یک تعادل معقول و متناسب به هزینه‏ های نظامی می ‏پردازد و در مقایسه با کشورهای همسایه و دیگر کشورهای منطقه میزان بسیار کمتری هزینه نظامی می‏ کند و حتی اگر با برخی از کشورهای منطقه مقایسه شود، ایران اسلامی در این‏ زمینه بسیار کم هزینه می‏ کند مطابق برخی آمارهای منتشرشده بین‏ المللی، غالب کشورهای منطقه ما بیش از 7 تا 11 درصد درآمد ناخالص داخلی کشور خود را صرف خرید تسلیحات می‏ کنند.


در حالی‏ که ایران اسلامی فقط یک و هشت‏ دهم درصد از درآمد خود را صرف تسلیحات می‏ کند که کمتر از یک ‏سوم یا یک ‏پنجم هزینه‏ های رایج در منطقه است. در مورد کشورهای به‏ ظاهر پیشرفته دنیا نیز این آمار تقریباً دو برابر ایران است یعنی کشورهایی مانند فرانسه و انگلیس و آمریکا و روسیه به نسبت درآمد ناخالص خود نزدیک به 4 درصد را صرف هزینه‏ های تسلیحاتی می‏ کنند، در حالی‏ که ایران اسلامی کمتر از نصف این کشورها از درآمد ناخالص داخلی خود صرف تسلیحات می‏ کند.باید توجه داشت که این آمار به نسبت درآمد ناخالص داخلی و کاملاً دقیق است در غیر این‏صورت اگر میزان هزینه بر اساس میلیارد دلار ملاک قرار گیرد این کشورها صدها برابر ایران اسلامی هزینه تسلیحاتی می‏ کنند.


شایان ذکر است که رهبر معظم انقلاب اسلامی تا کنون سه راهبرد کلان نظامی و دفاعی برای کشور بیان کرده بودند که در این دیدار راهبرد تکمیلی چهارمی نیز در این ‏زمینه افزوده شده است که این راهبرد نشان از تکمیل و پیشرفت توان کشور در دفاع از خود دارد. این چهار راهبرد به ترتیب مطرح ‏شدن آن‏ها به شرح زیر است:

1. دفاع همه‌‏جانبه‏

منظور از راهبرد دفاع همه ‏جانبه آن بود که اگر دشمن به ما حمله کرد ما با همه توان خود پاسخ می‏ دهیم و مثلاً اگر دشمن با موشک حمله کرد ما با همه توان خود و در هر عرصه ‏ای که بتوانیم به حمله نظامی محدود او جواب دهیم.

مشخص است که این‏ راهبرد هوشمندانه ازاین ‏رو تعیین شده بود که دشمنان ملت ایران به‏ دنبال حمله موشکی محدود و یا حملات هوایی محدودی به برخی از نقاط حساس کشور بودند و با این تصور که می‏ توان حمله محدودی به برخی تاسیسات ایران داشت و بعد از آن جلوی گسترده شدن جنگ را گرفت، سعی داشتند که با حملاتی محدود ایران را در جایگاه متضرر قرار دهند. این‏ راهبرد به دشمن فهماند که ایران، دفاعی همه ‏جانبه خواهد داشت و هر حمله محدودی، یک جنگ گسترده و تمام ‏عیار را در پیش خواهد داشت و همین امر باعث شد که دشمن از صدمه به ایران باز بماند.

2. دفاع بازدارنده‏

منظور از دفاع بازدارنده این بود که قوت و توان نظامی و دفاعی کشور به‏ حدی رشد کند که خود این توان نظامی باعث ترس دشمن از آغاز هر نوع حمله و یا صدمه‏ ای شود. بازدارندگی در این‏جا به معنی ممانعت و پیش‏گیری از آغاز یک حمله است.

3. تهدید در برابر تهدید

در سومین استراتژی، رهبر معظم انقلاب فرمودند که در برابر هر تهدید و اعلام خطری از سوی دشمن باید یک تهدید و اعلام خطر از سوی ایران صورت بگیرد به‏ نحوی‏ که دشمن از جایگاه بالاتر برخوردار نباشد و حتی تهدیدهای او نیز برایش هزینه ‏آور باشد. مشخص است که این ‏راهبرد نسبت به راهبردهای قبلی یک گام به جلو و قدمی در جهت کم‏ کردن خطرهاست. به‏ نحوی‏که دشمن حتی در تهدید کردن ایران اسلامی نیز دچار هزینه شود.

4. تهاجم در کنار افزایش قدرت دفاعی‏

چهارمین راهبرد که در این دیدار مطرح شد، افزایش قدرت تهاجم در کنار قدرت دفاعی بود. دشمن باید بداند که ایران اسلامی در صورت تهدید شدن منافع و مصالحش از توانی برای تهاجم برخوردار است که علاوه بر دفاع از منافع خود، توان صدمه به دشمن در مقر و جایگاه خودش را دارد. این‏قدرت تهاجمی در کنار دفاع، تکمیل‏ کننده راهبردهای دفاعی کشور و تضمین‏ کننده امنیت ملی است. رهبر معظم انقلاب در این بازدید با اشاره به موقعیت راهبردی جمهوری اسلامی ایران و هم‏چنین حساسیت منطقه غرب آسیا و طمع دائمی قدرتهای سلطه‏ گر خاطرنشان کردند: برای تأمین امنیت ملت، کشور و آینده، باید علاوه بر توان دفاعی، توان تهاجمی را نیز افزایش داد.


 

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :