موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی داخلی

a/10018 :کد

0

آفریقا مقصد مناسبی برای صادرات تولیدات ایران است

  یکشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ — ۲۰:۴۳
تعداد بازدید : ۲۱۰   
 تحلیل ایران -آفریقا مقصد مناسبی برای صادرات تولیدات ایران است

استاندار مرکزی گفت: آفریقای جنوبی مقصد مناسبی برای صادرات انواع محصولات تولیدی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی ایران است و این استان نیز می تواند در این امر سهیم باشد.

به گزارش تحلیل ایران، محمود زمانی قمی روز یکشنبه در نشستی با سفیر آفریفای جنوبی در اراک افزود: ما خواستار ارتقاء سطح مبادلات تجاری و صادرات و واردات با کشور جمهوری آفریقای جنوبی هستیم و وضعیت موجود را رضایت بخش نمی دانیم.
وی اضافه کرد: باید با تشکیل کمیته ای فعال روابط تجاری و سرمایه گذاری های مشترک بین ایران و آفریقای جنوبی مورد بررسی قرار گیرد که به طور قطع از این رهگذر دستاوردهای خوبی برای استان مرکزی، کشور و آفریقای جنوبی به دست می آید.
زمانی قمی افزود: استان مرکزی علاوه بر توسعه صنعتی و کشاورزی، به لحاظ تاریخی نیز در کشور ایران جایگاه ویژه ای دارد و بخش بزرگی از علوم مختلف تاریخ ایران، از این سرزمین رشد کرده است.
وی افزود: استان مرکزی چهارمین قطب صنعتی کشور است و بیش از دو هزار و 600 کارخانه و واحد تولیدی و همچنین بخشی از صنایع مادر از جمله پتروشیمی، پالایشگاه، آب سنگین، ماشین سازی و واگن پارس در آن مستقر شده اند.
زمانی قمی عنوان کرد: این استان در زمینه کشاورزی نیز شرایطی خوبی دارد و بیش از 600 هزار هکتار از اراضی استان به کشت انواع محصولات از جمله انار، پسته ، گندم ، حبوبات و گل گیاهان زینتی اختصاص دارد.
وی با بیان اینکه استان مرکزی می تواند نقطه خوبی برای صادرات انواع تولیدات به کشور آفریقای جنوبی باشد، ادامه داد: تولیدات استان به بیش از 40 کشور جهان صادر می شود و در دوران پساتحریم صادرات سالانه آن به دو میلیارد دلار می رسد.
استاندار مرکزی افزود: این استان علاوه بر محصولات متنوع تولیدی در امر صادرات خدمات فنی و مهندسی هم ظرفیت خوبی دارد که می توان به ساخت تجهیزات پالایشگاهی، کارخانجات سیمان، ماشین آلات راهسازی، نیروگاه برق و انواع واگن های باری و مسافری اشاره کرد.
زمانی قمی بیان کرد توسعه صنعت توریسم نیز یکی از نقاط قوت مشترک ایران و آفریقای جنوبی است که باید مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد.
استاندار مرکزی با اشاره به اینکه 12 اجلاس کمیسیون مشترک بین ایران و آفریقای جنوبی برگزار شده است، گفت: این اقدام مثبتی است که باید در جهت عملیاتی شدن تفاهم نامه های منعقد شده بین دو کشور تلاش شود.
وی اظهار کرد: آفریقای جنوبی سالها برای رهایی انسان و بشریت از قید تبعیض نژادی تلاش کرد که در تاریخ همچنان می درخشد و من به روح انسان آزاده ای به نام نلسون ماندلا درود می فرستم.
زمانی قمی ادامه داد: ایران هم سالها تحت سلطه مستبدان و استبدادگران قرار داشت و ملت ایران با رهبری امام خمینی(ره) بر استبداد شوریدند و نظام مبتنی بر خواست مردم را مستقر کردند، بنابراین هر دو ملت ایران و آفریقای جنوبی برای رهایی انسان تلاش کردند.
سفیر آفریقای جنوبی در ایران نیز اظهار کرد: نیروگاههای اتمی و انرژی اتمی در آفریقای جنوبی برای استفاده های صلح آمیز به کار می رود و در این حوزه می توان در دراز مدت بین دو کشور همکاری هایی صورت بگیرد.
ویلیام مکس فیلمان وایتهد بیان کرد: از نکات مثبت توافق هسته ای ایران و مذاکرات با کشورهای 1+5 شناساندن ایران به عنوان کشوری است که می تواند به صورت صلح آمیز از انرژی هسته ای استفاده کند و جمهوری آفریقای جنوبی نیز از آن حمایت می کند.
وی بیان کرد: تحریم هایی که بر ملت ایران روا شد بر اقتصاد آفریقای جنوبی نیز تاثیر گذار بود چرا که 70 درصد نفت و گاز این کشور از ایران تامین می شد که با وجود تحریم ها مجبور شد از منابع جدیدی استفاده نماید.
وایتهد افزود: بعد از پیروزی انقلاب آفریقا در سال 1994 اولین سفارت در ایران باز شد و 12 کمیسیون مشترک اقتصادی بین ایران و آفریقای جنوبی برگزار شده که نشان دهنده این است که در سخت ترین شرایط و تحریم ها روابط بین دو کشور ادامه پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه علاقمندی و تفاهم مشترک برای همکاری بین دو کشور وجود دارد، بیان کرد: در دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک بین دو کشور ایران و آفریقای جنوبی بحثهای اقتصادی دو کشور مورد مطالعه قرار گرفت و آفریقای جنوبی خواستار ارتقاء سطح مبادلات در زمینه پتروشیمی، کودهای شیمیایی و ارگانیک با استان مرکزی است.
وی گفت: در زمینه کشاورزی تفاهم نامه هایی بین دو کشور امضاء شده و در بخش دامپروری، مزرعه داری ارگانیک و عسل که از نیازهای مبرم آفریقای جنوبی است می توان از ظرفیت کشور ایران استفاده کرد.
وایتهد گفت: کشور آفریقای جنوبی در زمینه مرکبات، معدن و صنعت خودرو ظرفیت خوبی دارد که می تواند در این زمینه با کشور ایران مبادلاتی داشته باشد.
سفیر جمهوری آفریقای جنوبی در ایران اظهار کرد: هیاتهای تجاری اروپایی بسیاری به ایران می آیند و این نباید باعث شود تا اتاق بازرگانی ایران روابط دیرینه و دوستانه با آفریقای جنوبی را فراموش کند.
وایتهد تصریح کرد: در حال حاضر آفریقای جنوبی تصمیم به احداث یک پالایشگاه دارد که در این راستا گروهی از شرکت نفت ایران به کشور ما سفر خواهند کرد.
سفیر جمهوری آفریقای جنوبی در ایران افزود: جمهوری اسلامی به دلیل تنوع اقتصادی می تواند به کشورهای منطقه که به نفت وابسته هستند کمک کند و همچنین با داشتن نیروی انسانی ماهر ، دانشمندان و تحقیق و توسعه می تواند در منطقه و تمام دنیا اثر گذار باشد.
جمهوری آفریقای جنوبی در سواحل دو اقیانوس اطلس و هند واقع شده و با کشورهای نامیبیا، بوتسوانا، زیمباوه، موزامبیک، سوازیلند و لسوتو هم مرز است.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :