موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/100257 :کد

0

ممنوعیت ورود تانک ،هواپیمای جنگی و بالگرد به آنکارا

  دوشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۳
تعداد بازدید : ۲۶۴   
 تحلیل ایران -ممنوعیت ورود تانک ،هواپیمای جنگی و بالگرد به آنکارا

دولت آنکارا که به دنبال کودتای نافرجام ۲۵ تیرماه گذشته، پادگانهای نظامی را از شهرهای بزرگ این کشور به خارج و به طور عمده به مرزهای این کشور منتقل کرد، ورود تانک به پایتخت این کشور ممنوع شد.

 دولت آنکارا که به دنبال کودتای نافرجام 25 تیرماه گذشته، پادگانهای نظامی را از شهرهای بزرگ این کشور به خارج و به طور عمده به مرزهای این کشور منتقل کرد، ورود تانک و هواپیمای جنگی به حریم پایتخت این کشور را نیز ممنوع کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایرنا ، 'فکری ایشیک' وزیر دفاع ترکیه ،در آنکارا به خبرنگاران گفت: به دنبال اقدام خائنانه عناصر وابسته به گروه تروریستی فتح الله گولن در داخل ارتش، وزارت دفاع ترکیه با تصمیم دولت، عملیاتی را برای خارج کردن پادگانها و واحدهای نظامی و پایگاهها از شهرهای بزرگ شروع کرد که این عملیات به پایان رسیده است.

 

در این راستا 45 فروند جنگنده، 11 فروند بالگرد تهاجمی که در شب کودتا در بمباران و تیراندازی به مجلس ملی، قرارگاه نیروهای ویژه ضد ترور پلیس، مرکز پلیس آنکارا، نهاد ریاست جمهوری، فرماندهی نیروی ویژه ژاندارمری مشارکت داشتند، به خارج از استان آنکارا منتقل شده اند.


پایگاه هوایی 'آکینجیلار' در آنکارا که به عنوان مرکز عملیات هوایی کودتاگران مورد استفاده قرار گرفت، پیشتر به دستور بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه تعطیل شد.


نیروهای وفادار به دولت آنکارا به دنبال اقدام به کودتا، با بمباران پیست، ایجاد موانع فیزیکی و قطع برق پایگاه هوایی، مانع از به پرواز درآمدن جنگنده های اف 16 تحت کنترل کودتاگران شده بودند.


نتقال پادگانها و پایگاههای هوایی به خارج از شهرها بخشی از تمهیدات دولت برای مقابله با حرکت های احتمالی تازه است. استقرار پدافند هوایی در نهاد ریاست جمهوری و اتخاذ تدابیری برای دفاع از مکانهای حساس دولتی نیز از برنامه های دیگر دولت آنکارا می باشد.


فکری ایشیک در خصوص تخلیه آنکارا از جنگنده ها و تانک های نیروی زمینی گفت: با لغو اسکادران های 141 و 143، نیروی هوایی، به ترتیب 12 و 17 فروند از جنگنده اف 16 به طور موقتی به قونیه منتقل شده اند.


او افزود: به دنبال تکمیل طرح توسعه پایگاه شکاری پنجم در مرزیفون، این جنگنده ها به طور دائم به مرزیفون منتقل خواهند شد.


شانزده فروند اف 16 جزو اسکادران 111 نیز به پایگاه هوایی اسکی شهر در 250 کیلومتری غرب آنکارا منتقل شده اند. دولت آنکارا به واسطه جنگنده های اف 16 مستقر در این پایگاه علیه کودتاگران در پایگاه آکینجیلار و جنگنده های در حال پرواز در کنترل کودتاگران به مقابله برخاسته بود.


او گفت: ابتدا تانک و نیروی مکانیزه از شهرها خارج شد و در مرحله بعدی جنگنده ها و بالگردهای تهاجمی خارج می شوند که در کوتاه مدت این عملیات نیز به پایان خواهد رسید.


دولت آنکارا به دنبال کودتای نافرجام، با اعلام حالت فوق العاده در کشور، عملیات گسترده ای را علیه عوامل گولن شروع و تاکنون چهار هزار و 451 نظامی را اخراج کرده است.


بزرگترین عملیات در راس ارتش صورت گرفته و گفته می شود قریب به نصفی از ژنرالهای ارتش پاکسازی شده اند.


دولت آنکارا گروه گولن را به تشکیل سازمان تروریستی ( به طور اختصار فتو – که برگرفته از نام فتح الله گولن مخالف مذهبی خود تبعید در پنسیلوانیای آمریکا) و ساختار موازی با دولت در درون دستگاههای دولتی و امنیتی و قضایی ترکیه و کودتای نافرجام 15 جولای گذشته متهم کرده است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :