موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/100359 :کد

0

حمله ارتش آمریکا به ارتش سوریه در دیرالزور اتفاقی نبود

  ﺳﻪشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۵ — ۰۲:۳۶
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -حمله ارتش آمریکا به ارتش سوریه در دیرالزور اتفاقی نبود

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره تحولات منطقه صحبت کرد.

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره تحولات منطقه صحبت کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران "حسین جابری انصاری" معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 به سوالات مطرح شده درباره آخرین تحولات منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا و سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد.


بحران سوریه بحرانی بین المللی شده است


وی درباره مذاکرات آتش بس در سوریه گفت: بحران سوریه بیش از 5 سال است که ادامه دارد که یکی از دلایل ادامه و طولانی شدن آن این است که برخی از بازیگران آن معتقد هستند که از راه حل نظامی این بحران قابلیت حل دارد اما ایران از ابتدای بحران معتقد بود که از راه حل نظامی به جایی نخواهد رسید و  راهی جز تصمیم گیری مردم سوریه درباره آینده کشور راهی وجود ندارد.

جابری انصاری ادامه داد: در طول 5 سال گذشته راه های مختلفی برای حل بحران ارائه شده اما بازیگران و کشورهای مختلف در تبدیل بحران سوریه به بحرانی همه جانبه نقش داشته و همچنان مسیر خود را برای حل نظامی این بجران ادامه می دهند. یکی از عوامل دیگر تعدد بازیگران بوده که باعث طولانی تر شدن راه حل ها شدن است. نکته اساسی دیگر در ادامه بحران این است که بحران سوریه از یک مسئله سوری یا منطقه ای به یک موضوع بین المللی تبدیل شده است و تراکم آنها باعث پیچیده تر شدن آن شده است.


وی افزود: من امروز بعد از ظهر با فیصل مقداد قائم مقام رئیس جمهور سوریه و بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه سوریه گفت و گو داشتم. یکی از مهمترین ابعاد بحران سوریه بعد انسانی است که به دلیل درگیری شدیدی که بوجود آمده باعث ایجاد تلفات انسانی بالا شده است. با توجه به اهمیت بعد انسانی، مجموعه ای از رایزنی ها با همتایان خود داشته و آمادگی خود برای امدادرسانی در منتطق درگیری در حلب را ابراز داشته ایم و برخورد ابزاری و سیاسی با این مسئله نباید بشود.


جابری انصاری درباره آتش بس سوریه گفت: توافقی میان آمریکا و روسیه درباره ایجاد آتش بس بوجود آمد. دوره طولانی این گفت وگوها در جریان بود اما مشکلات اصلی درباره بحران و تناقض ها درباره رویکرد دو کشور درباره سوریه باعث طولانی شدن این گفت و گوها شد و در فاصله کوتاهی پس از رسیدن به توافق شاهد بروز مشکلاتی بودیم.


سه بعد راه حل در سوریه


معاون وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: هرگونه راه حلی درباره سوریه باید به طور همزمان باید سه بعد آن مورد نظر گرفته شود. یک بعد امنیتی و یک بعد سیاسی وی یک بعد انسانی دارد. در بعد امنیتی طرحی که به عنوان راه حل ابراز می شود باید درباره گروه های تروریستی طرحی را ارائه دهد. اگر طرحی نگاه همه جانبه به این موضوع نداشته باشد شاید آغاز شود اما شاید ادامه نیابد. همچنین پروسه سیاسی مورد توافق طرفین ارائه شود و بعد انسانی نیز باید از طریق طرحی حل شود.


وی افزود: زمانی که توافق به نتیجه نرسید دچار مشکل شد. بعد از حمله آمریکا به ارتش سوریه به دیرالزوم این توافق شکست خورد. بعد از آتش بس و توافق و در حدود یک ساعت مکان های استقرار ارتش سوریه در دیرالزور مورد بمباران قرار گرفته شد و به سادگی اعلام شد که خطایی انجام شده و یک ساعت پس از این حمله داعش به مواضعی که آمریکا حمله کرد سیطره یافت. اتفاقی بودن حمله آمریکا به ارتش سوریه را نمی شود توجیه کرد. در یک ساعت یک موقعیت شناخته شده که مدت هاست در اختیار ارتش سوریه است و برای ائتلافی که مدت هاست سوریه در حال عملیاتی است پذیرش این چنین عملیاتی یک امر اتفاقی باشد تحلیل منطقی ندارد و می شود نتیجه گرفت که این عملیات اتفاقی نبوده است.


وی گفت: در رایزنی هایی که در دمشق و در مسکو داشتم درباره ابعاد مختلف تحولات در سوریه با همتایان خود گفت و گوهای مفصلی را داشتم. این توافق میان دو رقیب یا دو بازیگر عمده که سیاست خاص خود را در سوریه دارند بوده است. این توافق از همان آغاز در محک آزمون بود. یک رویکرد از سوی آمریکا وجود دارد که از تروریسم در راستای اهداف خود استفاده می کند و به دنبال تغییر سیاسی در سوریه است و رویکرد دیگر در سوریه، روسیه است که معتقد است که مشکل اصلی سوریه، تروریسم است. تناقض این دو دیدگاه در بحث های شورای امنیت و دیگر مذاکرات بوده است.


راه حل نظامی در سوریه کارایی ندارد


وی گفت: دیر یا زود مسله سوریه باید از طریق سیاسی حل شود و می بایست با کنار گذاشتن راه حل های نظامی و مبتنی بر گفت وگوها سوری- سوری انجام شود. مهم این است که ملتزم به ملزومات و ضرورت های راه حل سیاسی باشند و باید به استفاده ابزاری از تروریسم باید خاتمه داده شود و رویارویی با تروریسم باید در برنامه کاری بازیگران گنجانده شود.


وی گفت: طبیعی است که تا زمانی که پیش شرط هایی درباره مذاکرات سوریه مطرخ می شود این به معنای ادامه بحران است. بنا نیست که هیچ بازیگر خارجی نظرات خود بر ملت سوریه تحمیل کند. اگر بازیگران خارجی معتقدند که این بحران یک فاجعه انسانی بوده باید به نتایج این ایده ملتزم بوده و بازیگران خارجی باید گفت و گوهای سوری- سوری را تسهیل کنند.


جابری انصاری ادامه داد: برخی یا بسیاری از بازیگران از گروه های تروریستی به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف خود استفاده می کنند. کمک تسلیحاتی و مالی و پشتیبانی از گروه های تروریستی توسط این بازیگران انجام می شود. استفاده ابزاری از ابعاد انسانی بحران سوریه از دیگر اقدامات این بازیگران است.  در واقع ترکیبی از تروریسم و استفاده ابزاری از مسئله انسانی باعث ایجاد استانداردهای دوگانه در زمینه سوریه شده است. تنها سر و صدا کردن و از موضوع انسانی به عنوان ابزاری در دیپلماسی کفایت نمی کند.


مذاکره با مخالفان سوریه بخشی از برنامه ایران برای حل بحران


وی درباره موضع ایران درباره مذاکره با گروه های سوری گفت: ما معتقد هستیم که هر گروه سیاسی که به دنبال حل مسالمت آمیز بحران سوریه باشد می تواند در روند سیاسی و حل بحران مشارکت داشته باشد و هر گروهی که به طور اشکار استفاده از تروریسم را در عمل نفی کند و پایبندی خود در گفت و گوهای سوری- سوری نشان دهد قابلیت مشارکت در حل بحران را خواهد داشت.  گروه های ترویستی که بر ادامه تحریب و ویرانی سوریه تاکید دارند و با هر گونه راه حل سیاسی در سوریه مخالف هستند خود را از هرگونه راه حل سیاسی کنار گذاشته اند. در عرصه سوریه شاهد تغییر نام ها، پرچمها، علایق و شخص ها هستیم.


معاون وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: در طول بحران، ایران راه حل هایی را ارائه کرده و دیدارها و گفت وگوهایی را با گروه های مختلف و نمایندگان سازمان ملل را داشته است. البته توافقی که اخیرا میان آمریکا و روسیه حاصل شد ایران در آن دخالتی نداشته است. ما اعلام کرده ایم که از آتش بس در سوریه استقبال می کنیم البته آتش بسی که واقعی باشد. ایران در طول بحران سوریه مذاکراتی با گروه های معارض سوریه داشته است. گفت وگوهای اخیر گفت وگوهای ما نبوده و میان آمریکا و روسیه انجام شده است. ما در طول یک سال اخیر گاها در جریان این گفت وگوها قرار می گرفتیم. مذاکره با مخالفان سوریه بخشی از برنامه ایران برای حل بحران سوریه بوده است.


وی گفت: تاکید بر تمایز میان گروه های تروریستی و گروه های میانه رو بوده است. برخی از بازیگران منطقه ای زمانی که درباره گروه های میانه رو صحبت می کنند در واقع درباره گروه های تروریستی صحبت می کنند. در واقع در این رویکرد تروریسم به تروریسم خوب و بد تقسیم می شوند. روسیه میل بر این موضوع است که گروه های میانه رو، گروه هایی هستند که به دنبال حل مسالمت آمیز بحران سوریه هستند. اما بازیگران دیگر گروه های تروریستی را مخالفان میانه رو توصیف می کنند حال آنکه این گروه های با جبهه النصره در ارتباط هستند. به نظر می رسد که با مفاهیم بازی می شود. مطلب روشن است. هر گروهی که ابزار تروریسم برای تحقق اهداف خود به کار می برد گروه تروریستی است.


اهداف آمریکا در عراق محقق نخواهد شد


این دیپلمات بلند پایه کشورمان همچنین افزود: آمریکایی ها چه در عراق و چه در سوریه به دنبال استفاده از گروه های قومیتی و نژادی برای پیشبرد اهداف خود است و دراهداف خود موضوع کردی نیز وجود دارد. درباره موصل نگران این هستند که مجموعه ارتش عراق و گروه های مردمی عراق منشا تحولات اساسی در عرصه میدانی باشند. چون آمریکایی ها از سقوط شهرهای عراق توسط تروریست ها در راستای اهدافشان استفاده کردند. اگر باز پس گیری شهرهای عراق توسط ارتش و گروه های مردمی انجام شود، اهدافی را که آمریکا به دنبال آن بوده محقق نخواهد شد. آمریا برای جلوگیری از تحقق این موضوع سعی می کند که از اختلافات قومی و قبیله ای استفاده کند. با تعدد بازیگان امکان بازیگری بازی خود را بوجود آورند.


آل خلیفه باید به مردم بحرین پاسخگو باشد


وی درباره بحرین گفت: بحرین نیز بیش از 5 سال است که در بحران است و مطالبه مردم برای حقوق شهروندی که در جریان بوده با مداخله عربستان سعودی و با سرکوب روبرو شده و نهضت تحول خواهی بحرین با مانع مواحه شد و سیاست های سرکوب از سوی عربستان سعودی دنبال می شود. یکی از این سیاست ها حذف تمامی اشخاص و گروه های مخالف است. حزب الوفاق منحل اعلام شد و رهبر آن آقای شیخ علی سلمان با حبس طولانی مواجه شد. شیخ عیسی قاسم که مهمترین رهبر در بحرین است تابعیت ایشان لغو شد و حتی بحث محاکمه ایشان مطرح شده است. بحث تعویق محاکمه آن با هدف تست مردم است. ما بارها اعلام کرده ایم که این نوع سیاست عقیم است و شاید در کوتاه مدت باعث تسکین شود ما هرگز التیام نخواهد یافت و ادامه این سیاست ها مبتنی بر سرکوب تنها می تواند زمینه تشدید بحران را بوجود آورد؛ دولت بحرین دیر یا زود باید در برابر خواسته های مردم کرنش کرده و پاسخ دهد.


تمایل عربستان برای احیای اوضاع سابق در یمن


وی درباره بحث یمن گفت: ملت یمن واقعا ملت مظلومی است. در بیش از یک سال و نیم عربستان و ائتلاف خودساخته به صورت مستمر بمباران و عملیات طولانی مدت در یمن داشته و مردم زیادی کشته شده و تعداد زیادی از زیر بناهای این کشور نابود شده است  و متاسفانه شاهد استانداردهای دوگانه از کشورهای بین المللی هستیم. ملت یمن در چارچوب نهضت و قیام مردمی به دنبال تحول و تغییر مثبت در مسیر آزادی بیشتر بودند. عربستان تمایل دارد وضعیت سابق را در تبعیت یمن از عربستان را احیا کند. این جنگ با زمان و تحولات واقعی بین المللی است. عربستان در یمن و در عراق به دنبال تحقق اهداف خود است. این سیاست اگر چه نتایجی در کوتاه مدت داشته باشد اما این سیاست عقیم و بی نتیجه است. از دید ایران، بحران یمن نیز هیچ راه حلی به جز راه حل سیاسی ندارد.


وی درباره شکایت عربستان از ایران به دلیل ارائه موشک به یمنی ها گفت: مدت هاست که مذاکره ای میان ایران و عربستان وجود نداشته است. این عربستان است که با سیاست های اشتباه خود به سمت درگیری در منطقه و تشدید تنش ها در سوریه و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در حال حرکت است.


تسنیم نوشت : آن چیزی که در یمن در حال روی است نهضت آزادی خواهانه بوده و رهایی از تبعیت عربستان سعودی و قدرت های بین المللی و به خصوص قدرت های غربی است.


جابری انصاری درباره دیدارهای منتشر نشده توسط ظریف درباره سوریه، یمن و بحرین و عراق در سازماان ملل ، گفت: یکی از دستور العمل های اساسی ظریف،


پیگیری حل بحران ها در این کشورها بوده است. مجموعه تحرکات دیپلماسی، پایان درگیری ها در این کشورها و توجه به موضوع فلسطین و تناقض با رژیم صهیونیستی است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :